XV Festiwal Misyjny „Bóg mnie kocha”
06 czerwca 2017 | 13:14 | ar, lk, xjl | Zielonka k. Warszawy Ⓒ Ⓟ
XV Festiwal Misyjny „Bóg mnie kocha” rozpocznie się w niedzielę 18 czerwca br. w Zielonce koło Warszawy. Organizatorem wydarzenia, będącego świętem misjonarzy i ich dobroczyńców, jest Fundacja Polska Raoula Follereau pod patronatem Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.
– Będzie to kolejne, wypełnione modlitwą i wspólną rodzinną zabawą spotkanie. Wielkie święto misjonarzy i ich dobroczyńców. Jak zawsze gościć będziemy kilkaset dzieci z Misyjnego Apostolstwa Niepełnosprawnych Dzieci im. Małej Ani z Zielonki – zachęcają organizatorzy.
Po Mszy św. rozpoczynającej wydarzenie, o godzinie 13.00 w kościele Matki Boskiej Częstochowskiej, przewidziano wielki koncert na placu Jana Pawła II z udziałem znanych artystów. Wystąpi m.in. meksykański zespół LOS AMIGOS, zespół muzyki chrześcijańskiej Marcina Pokusy oraz koncertujący na całym świecie zespół DIKANDA.
Jak co roku, na pl. Jana Pawła II przez cały dzień czynne będą stoiska misyjne oraz harcerska kawiarnia ze słynną zupą z krokodyla. Wydarzeniu towarzyszyć będą animacje, misyjne gry, konkursy i zabawy.
Dodatkowe informacje, zgłoszenia stoisk misyjnych, zgłoszenia grup: tel. 502 06 74 20 lub mailowo: festiwal@szalata.pl.
Raoul Follereau (1903-77 r.) był francuskim filozofem, poetą, pisarzem i dziennikarzem. W 1953 r. zainicjował światową akcję na rzecz trędowatych. Społeczne i kulturowe problemy związane z trądem Follereau uświadomił sobie podczas pobytu w Nigrze. Walce z tą chorobą poświęcił resztę swego życia. Przebył ponad milion kilometrów, odwiedzając sto państw, aby przekonać władze i opinię publiczną do zmiany spojrzenia na trędowatych i do złagodzenia ich cierpień. W rezultacie, do 1981 r. 8 mln chorych zostało wyleczonych.
Prawdziwe powołanie opiekuna trędowatych zrodziło się podczas pisania reportażu o życiu Karola de Foucauld. Przemierzając pustynię w miejscach, gdzie kiedyś żył francuski misjonarz i pustelnik, Follereau spotkał pierwszych w swym życiu trędowatych. Spotkanie z podwójnie cierpiącymi nieszczęśnikami, dotkniętymi najstraszniejszą chorobą świata i dodatkowo wyrzuconymi na margines życia społecznego i rodzinnego, wywołało w nim prawdziwe poruszenie.
Od tamtego czasu Follereau poświęcił się całkowicie walce o prawa tych, o których cywilizowany świat zapomniał. Zrozumiał bardzo szybko, że istnienie trądu w najbiedniejszych rejonach świata jest spowodowane istnieniem innych „trądów”, które dotykają krajów zamożnych. Twierdził, że jeśli chce się walczyć z trądem w Afryce, należy zacząć od walki z trądem bezbożności, relatywizmu moralnego, egoizmu, nikczemności i zapatrzenia w siebie.
Działalność Follereau kontynuuje po jego śmierci fundacja jego imienia. Pod jej opieką znajduje się jedna trzecia wszystkich trędowatych na świecie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.