XV Gnieźnieńskie Dni Rodziny
28 września 2009 | 14:45 | bgk / ju. Ⓒ Ⓟ
Prelekcje, debaty i wystawy to główne punkty programu XV Gnieźnieńskich Dni Rodziny, które rozpoczęły się dziś w mieście św. Wojciecha. W tym roku przyświeca im hasło: „Troska o rodzinę, troską o najwyższe wartości ogólnoludzkie”.
Dni rodziny zainaugurowała debata prorodzinna w gnieźnieńskim Ratuszu z udziałem miejskich radnych oraz przedstawicieli organizacji i instytucji pozarządowych. Wykład wprowadzający wygłosił ks. Robert Nurski z gnieźnieńskiego PWSD. Głos zabrał także Edward Frąckowiak, prezes gnieźnieńskiego oddziału Civitas Chrystiana, które jest głównym organizatorem spotkań.
„Tegoroczne Gnieźnieńskie Dni Rodziny odwołują się w swojej tematyce do trwającego właśnie Roku Kapłańskiego oraz 30. rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Gniezna. Głównym i pierwszoplanowym tematem jest jednak rodzina. Chcemy o niej nie tylko mówić. Chcemy skłonić do prorodzinnego myślenia i działania tych, którzy na jej funkcjonowanie, warunki bytowe i kondycję mają bardzo duży wpływ” – tłumaczył Edward Frąckowiak.
Jednym z ważniejszych punktów programu będzie debata prorodzinna z udziałem polityków, której uczestnicy będą się starali odpowiedzieć na pytanie: „jak umacniać państwo polskie poprzez troskę o rozwój rodziny”. W ramach spotkań zaplanowano także nabożeństwa oraz przegląd szkolnych zespołów artystycznych.
Wzorem lat ubiegłych odbędzie się również podsumowanie powiatowego konkursu dla uczniów: „Ja i moja rodzina”. W ramach Dni zaplanowano ponadto otwarcie wystawy: „Kapłani – wychowawcy wychowawców – wierni Bogu i Ojczyźnie”. Komentarz do ekspozycji wygłosi ks. kan. Marian Aleksandrowicz, dyrektor Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie.
XV Gnieźnieńskie Dni Rodziny potrwają do 3 października. Patronat nad przedsięwzięciem objęli: abp Henryk Muszyński, prezydent Gniezna Jacek Kowalski i starosta gnieźnieński Krzysztof Ostrowski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.