Drukuj Powrót do artykułu

XX Targi Wydawców Katolickich

03 kwietnia 2014 | 09:26 | tk, rl / br Ⓒ Ⓟ

Jubileuszowe, XX Targi Wydawców Katolickich rozpoczynają się w czwartek w warszawskich Arkadach Kubickiego. W tegorocznej imprezie weźmie udział ponad 160 wydawnictw z Polski i pięciu innych krajów: Watykanu, Włoch, Słowacji, Francji i Niemiec. Oprócz książek zaprezentowane zostaną wydawnictwa elektroniczne, a także portale internetowe i telewizje nadające w sieci.

Głównym motywem czterodniowego wydarzenia będzie postać i nauczanie błogosławionego Jana Pawła II. Po raz kolejny zostaną przyznane Feniksy za najlepsze publikacje w 2013 roku.

Uroczyste rozpoczęcie imprezy odbędzie się o godz. 12.00 w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego. Obecni będą m.in. metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz i abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce.

“O ile w 2013 roku o wyróżnienia SWK ubiegały się publikacje ponad 40 wydawnictw, w 2014 roku swoje tytuły zgłosiło aż 68 oficyn, co czyni Nagrodę FENIKS jeszcze bardziej reprezentatywną dla całego rynku wydawnictw religijnych niż dotychczas” – zaznacza rzecznik Targów, Paweł Waszczyk.

Tegoroczne Targi, organizowane w przede dniu kanonizacji papieży Jana XXIII i Jana Pawła II, będą szczególnie odwoływać się do nauczania papieża Wojtyły.

Podczas Targów odbędzie się kilka szczególnie interesujących prezentacji wydawniczych. Już w czwartek swoją polska premierę będzie miała książka Andrei Riccardiego “Jan Paweł II. Biografia”. Autor jest m.in. założycielem słynnej już, rzymskiej Wspólnoty św. Idziego, skuteczne angażującej się w rozwiązywanie konfliktów zbrojnych na całym świecie. Wydawca książki jest Edycja Świętego Pawła.

Natomiast w piątek, 4 kwietnia odbędzie się konferencja prasowa z udziałem Nello Scavo, autora głośnej książki „Lista Bergoglio. Ocaleni przez Franciszka w czasach dyktatury”. Polska wersja ukazała się nakładem Wydawnictwo Jedność.

Watykańskie wydawnictwo Libreria Editrice Vaticana, obok nauczania Papieża z Polski zaproponuje czytelnikom publikacje Benedykta XVI i Franciszka. Swoje stoiska będą miały także media katolickie.

Obok prezentacji oferty wydawniczej odbędzie się szereg spotkań z autorami, projekcje filmowe i debaty. Od piątku do niedzieli w sali kinowej Zamku Królewskiego oglądać będzie można filmy dokumentalne o tematyce religijnej. Pokazane zostaną takie obrazy jak: „Nasz profesor papieżem” Grzegorza Linkowskiego, czy „Moje życie dla Niego” Ewy Święcińskiej

Odbędzie się kilkadziesiąt spotkań z autorami. W Arkadach Kubickiego spotkać będzie można o. Jacka Salija, prof. Jerzego Woy-Wojciechowskiego, Małgorzatę i Tomasza Terlikowskich, ks. prof. Pawła Bortkiewicza, Grzegorza Polaka, ks. Dariusza Oko, czy Tomasza Sakiewicz.

Piątek, 4 kwietnia, będzie przebiegał na Targach pod hasłem „Dzień Młodzieży: Papież i młodzież – razem”. W programie nie zabraknie punktów poświęconych temu zagadnieniu.

Kolejny dzień targów, sobota 5 kwietnia, upłynie pod hasłem „Rodzinne czytanie książek”. Na trzy tygodnie przed kanonizacją Jana Pawła II organizatorzy Targów zapraszają na Wielkie Czytanie „Quo vadis”, podczas którego uczniowie Szkoły dla chłopców „Żagle” Stowarzyszenia Sternik wraz ze swoim ojcami będą czytać fragmenty powieści Henryka Sienkiewicza.

W dniach 4-6 kwietnia przez cały dzień targowej imprezy w Sali Kinowej Zamku Królewskiego wyświetlane będą dokumentalne produkcje filmowe o tematyce religijnej. Na repertuar ten złożą się m.in. filmy poświęcone życiu i dokonaniom papieża Jana Pawła II.

W niedzielę, 6 kwietnia o godz. 9.30 odprawiona zostanie uroczysta Msza św. w katedrze Świętego Floriana i Świętego Michała Archanioła na warszawskiej Pradze w intencji wydawców, autorów i mediów w Polsce. Liturgii przewodniczyć będzie bp Wojciech Polak, sekretarz generalny KEP.

Targi Wydawców Katolickich są inicjatywą Stowarzyszenia Wydawców Katolickich. Organizowane od 1995 roku skupiają większość kościelnych wydawnictw i mediów.

Szczegóły na stronie internetowej Organizatora: www.swk.pl.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

XX Targi Wydawców Katolickich

25 marca 2014 | 12:53 | pm (KAI) Ⓒ Ⓟ

Niespełna kilka dni pozostało do rozpoczęcia tegorocznych, jubileuszowych Targów Wydawców Katolickich, które odbędą się w dniach 3-6 kwietnia w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie. 

Tradycyjnie program towarzyszący targom nie ograniczy się jedynie do tematyki książkowej, spotkań autorskich czy dyskusji panelowych. Nie zabraknie atrakcji dla miłośników filmów dokumentalnych o tematyce religijnej, historycznej i patriotycznej. Czego jeszcze mogą spodziewać się odwiedzający w tym roku?
Targi zostaną otwarte w czwartek o godz. 10.00. Oficjalne, uroczyste otwarcie będzie miało miejsce w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego o godz. 12.00. Udział w nim wezmą m.in. Arcybiskup Metropolita Warszawski J. E. Ksiądz Kardynał Kazimierz Nycz, Nuncjusz Apostolski w Polsce J. E. Ksiądz Arcybiskup Celestino Migliore, Ordynariusz Warszawsko-Praski J. E. Ksiądz Arcybiskup Henryk Hoser oraz Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski J. E. Ksiądz Biskup Wojciech Polak. Podczas uroczystego otwarcia nastąpi ogłoszenie laureatów Nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS 2014 oraz otwarcie XXIX Międzynarodowego Katolickiego Festiwalu Filmów i Multimediów.

Już pierwszego dnia targowego rozpoczną się otwarte dla odwiedzających spotkania. Odwiedzający będą mogli spotkać się z Nuncjuszem Apostolskim w Polsce podczas promocji książki Andrei Riccardiego „Jan Paweł II. Biografia”, czy wziąć udział w debacie „Porozmawiajmy o mediach katolickich”. Podczas panelu podjęta będzie tematyka dot. tego co media katolickie mogą dać społeczeństwu. Paneliści podejmą także rozmowę o ewangelizacji, mediach katolickich w zestawieniu z polityką. W debacie tej planują swój udział ks. Henryk Zieliński, ks. Sławomir Kapitan, o. Mariusz Han SJ, Krzysztof Skowroński, Bogumił Łoziński, Ewa Czaczkowska, o. Zdzisław Klafka. W tym dniu zaplanowana jest również dyskusja „Po co nam książka katolicka”, w której udział wezmą Jarosław Sellin, Maryla Kania, Piotr Dobrołęcki, Tomasz Krzyżak.

W ubiegłym roku dużym zainteresowaniem cieszyła się inicjatywa Dni Młodzieży. Inicjatywa ta będzie kontynuowana w tym roku pod hasłem „Papież i młodzi – razem”. Dzień Młodzieży odbędzie się w piątek. Rozpocznie się o godz. 10.00 i potrwa do godz. 18.00. W programie Dnia Młodzieży znajdą się debaty, warsztaty, spotkania autorski z osobami świata kultury, aktorami, dziennikarzami. W tym dniu wejście na targi dla najmłodszych, młodzieży szkolnej i nauczycieli będzie darmowe.

W sobotę, oprócz wielu spotkań, będzie miała miejsce, po raz pierwszy w historii targów, niezwykła inicjatywa. „Poczytaj mi synu” czyli Wielkie Czytanie „Quo vadis” rozpocznie się już o godz. 10.00. Uczniowie szkoły „Żagle” Stowarzyszenia Sternik wraz z ojcami będą czytać fragmenty powieści polskiego noblisty. W imprezie będą mogli wziąć czynny udział ojcowie z synami także spoza szkoły. Zapraszamy całe rodziny na to wydarzenie. Celem imprezy jest promocja aktywnego czytania wśród mężczyzn. Po zakończeniu Wielkiego Czytania o godz. 13.00 gimnazjaliści z tej szkoły wystawią fragment „Pana Tadeusza”, a następnie o 14.00 ich młodsi koledzy zaprezentują sztukę „Porwanie kaczątek” węgierskiego autora Gyuli Urbana. To nie jedyne atrakcje dla dzieci. W sobotę o godz. 15.30 będzie można spotkać się również z Zespołem Promyczki Dobra z Nowego Sącza. Przez całą sobotę i niedzielę będzie również otwarta strefa dla dzieci. W namiocie przed wejściem do Arkad Kubickiego dzieci wraz z rodzicami będą mogli oddać się zabawie. Dla najmłodszych przygotujemy plac zabaw ze zjeżdżalniami, dmuchańcami do skakania. Starsze dzieci będą mogły oddać się pracom plastycznym. Wziąć udział w warsztatach podczas, których będą tworzyć świąteczne jajka, wesołe zakładki czy kolorowe worki. Nie zabraknie również niezwykle pożądanej przez dzieci strefy malowania buziek, czy strefy baniek mydlanych. Udział we wszystkich zabawach, konkursach jest bezpłatny.

W sobotę zapraszamy również na debatę, która będzie dotyczyć książki Pawła Lisieckiego „Tajemnica Marii Magdaleny. Fakty i mity”. Oprócz autora udział w niej wezmą m.in. Milena Kindziuk, Jan Pospieszalski, ks. prof. Marek Starowieyski. W Sali Kinowej odbędzie się spotkanie z ks. Dariuszem Oko oraz będzie można obejrzeć film „Tajemnica Tajemnic”, który zabierze widzów w podróż do naszej najnowszej historii i pomoże zrozumieć wielkie skarby jakie Polsce zostawili Jan Paweł II i Kardynał Stefan Wyszyński.

W sobotę o 19.30 w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego przy ul. Kawęczyńskiej 53 odbędzie się rozdanie nagród FENIKS 2014 i MAŁY FENIKS 2014. Uroczystość uświetni koncert Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej „Sonata” im. Bogumiła Łepeckiego, która wykona Oratorium „Siedem ostatnich słów Zbawiciela na Krzyżu” Josepha Haydna.

Wiele atrakcji zapowiedzieli organizatorzy i wydawcy także w niedzielę. Już dziś organizatorzy serdecznie zapraszają na uroczystą mszę do Katedry Świętego Floriana i Świętego Michała Archanioła w Warszawie w intencji wydawców, autorów i mediów w Polsce. Rozpocznie się ona o godz. 9.30.

Podczas XX Targów Wydawców Katolickich nie zabraknie również atrakcji dla miłośników filmów dokumentalnych. Projekcie filmów odbywać się będą w sali kinowej Zamku Królewskiego od czwartku do niedzieli. Od piątku do niedzieli Redakcja Audycji Katolickich Telewizji Polskiej zaprasza na filmy m.in. o Janie Pawle II. Tradycyjnie, podczas wszystkich dni targowych, wydawcy przygotowują szereg spotkań autorskich czy to w postaci paneli, czy spotkań na stoisku w formie podpisywania książek.

To tylko nieliczne spotkania, dyskusje, panele i atrakcje jakie będą miały miejsce. Szczegółowy program znajduje się na stronie www.swk.pl

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.