XXI Międzynarodowy Festiwal Organowej i Kameralnej
15 lipca 2022 | 13:06 | jg | Zakopane Ⓒ Ⓟ
Od 22 lipca do 13 sierpnia w Zakopanem potrwa XXI Międzynarodowy Festiwal Organowej i Kameralnej. W jego ramach odbędzie się kilka koncertów w tatrzańskich świątyniach.
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Zakopanem zyskał w tym roku patrona. Został nim Wacław Geiger – kompozytor, pedagog i organista, przez długie lata związany zawodowo z Zakopanem. – To tutaj Wacław Geiger prowadził klasę śpiewu solowego, chór i orkiestrę w szkole muzycznej, a także chóry Wierchy i Rysy. Był członkiem założycielem Towarzystwa Muzycznego im. K. Szymanowskiego i wielokrotnym jurorem Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich – przypomina Leszek Dorula, burmistrz Zakopanego.
Wacław Geiger obecnie znany jest przede wszystkim ze swej twórczości pieśniarskiej, w której wykorzystywał również motywy góralskie i poetyckie teksty w gwarze. Zmarł w roku 1988 i został pochowany na zakopiańskim cmentarzu na Pęksowym Brzyzku. Kilka lat temu w Zakopanem wytyczono muzyczno-literacki szlak znanych zakopiańskich osobistości kultury, a jedna z multimedialnych ławeczek poświęcona jest Wacławowi Geigerowi. Można ją znaleźć na placu Niepodległości.
W XXI odsłonie festiwalowej znajdą się zarówno koncerty organowe, jak i kameralne. Będzie można usłyszeć cztery koncerty organowe, podczas których wystąpią wirtuozi organów: małżeństwo Zuzanna i Maciej Batorowie ze Świdnicy, Michał Białko z Krakowa, Mariola Brzoska z Gliwic oraz Filip Presseisen z Krakowa. Artyści przygotowali ciekawe i ambitne programy, które zabrzmią na organach zakopiańskich kościołów. Podczas dwóch koncertów organistom towarzyszyć będą: solistka Magdalena Kulig z Hamburga na koncercie inauguracyjnym oraz świetny sekstet wokalny proMODERN z Warszawy.
W części kameralnej wystąpi Malawski Trio z Krakowa, które wykona utwory Józefa Haydna, Adama Walacińskiego i Andrzeja Panufnika, zaś polsko-austriacki kwartet Guitar4Mation przeniesie publiczność w świat muzyki gitarowej Ernesto Halfftera, Leoša Janáčka, Anselmo Aiety i Juana Carlosa Cobiana w aranżacji na cztery gitary.
Ciekawym wydarzeniem artystycznym będzie koncert Katarzyny Wiwer i Marka Szlezera w Czerwonym Dworze, gdzie pieśni Henryka Opieńskiego, Bolesława Raczyńskiego, Jadwigi Sarneckiej, Jerzego Gablenza, Władysława Żeleńskiego, Karola Szymanowskiego i Mieczysława Karłowicza ukażą świat Krakowa i Zakopanego w czarownym okresie Młodej Polski. Z kolei w Miejskiej Galerii Sztuki zabrzmi muzyka patrona festiwalu Wacława Geigera, czyli pieśni do tekstów góralskich i utwory kameralne w wyjątkowym wykonaniu Katarzyny Wiwer i kwartetu smyczkowego The Time Quartet z Warszawy.
Na Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej, który w tym roku rozpocznie się już 22 lipca i potrwa aż do 13 sierpnia 2022 roku zapraszają organizatorzy, czyli: Miasto Zakopane, Zakopiańskie Centrum Kultury oraz zakopiańskie świątynie. Koncerty odbywać się w zakopiańskich świątyniach, m.in. sanktuarium Najświętszej Rodziny przy Krupówkach czy sanktuarium na Krzeptówkach. Na wszystkie koncerty wstęp jest bezpłatny.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.