XXII pielgrzymka ludzi pracy na Jasną Górę
19 września 2004 | 14:54 | rl //per Ⓒ Ⓟ
Ponad 80 tys. osób wzięło udział w XXII ogólnopolskiej pielgrzymce ludzi pracy na Jasną Górę. „Niech w żadnym polskim domu nie zabraknie środków do godnego życia rodzin ” – napisał Jan Paweł II w specjalnym telegramie skierowanym do uczestników spotkania.
W homilii abp Tadeusz Gocłowski przypomniał, że fundamentem państwa jest uczciwość, prawda i właściwy system wartości. Podczas tegorocznej pielgrzymki modlono się o rychłą beatyfikację sługi bożego ks. Jerzego Popiełuszko.
*Jan Paweł II zapewnił w telegramie*, przesłanym na ręce abp. Gocłowskiego, o swej duchowej łączności ze społecznością ludzi pracy w Polsce. „Wiem, jak wiele rodzin dotyka ciężar wdrażanych reform, w których z niepokojem patrzy się na możliwość utraty miejsca pracy przez bliskich” – napisał Ojciec Święty. Papież przypomniał, że Kościół postrzega bezrobocie jako szczególne zło, nieszczęście i społeczną klęskę.
„Niech w żadnym polskim domu nie zabraknie środków do godnego życia rodzin, kształcenia młodego pokolenia i przeżywania spokojnych lat przez emerytów i rencistów” – podkreślił Jan Paweł II. Papież zwrócił również uwagę, że troska o miejsce pracy nie może nikogo pozbawić możliwości godnego przeżywania Dnia Pańskiego i prawa do odpoczynku.
*W wygłoszonej z jasnogórskiego szczytu homilii* krajowy duszpasterz ludzi pracy podkreślił, że „niezależnie od systemu politycznego, fundamentalną sprawą jest uczciwość, prawda i system wartości”. – Mamy prawo o tym mówić, bo to jest nasze państwo – powiedział abp Gocłowski.
Przypominając, że bez pracy pozostaje ponad 3 mln Polaków, metropolita gdański przyznał, że to złożony problem. – Ale jeśli w suwerennym państwie deklaruje się wolę załatwienia spraw gospodarczych, to trzeba mieć wizję uregulowania najważniejszych problemów, a najważniejsza sprawą jest dziś praca dla ludzi – uznał hierarcha.
Kaznodzieja podkreślił, że legendarny kapelan „Solidarności”, ks. Jerzy Popiełuszko „stał się symbolem walki o prawdę „. Metropolita przypomniał, że jednym z naczelnych postulatów wolności było i jest: odkłamać nasze społeczeństwo. – Nade wszystko dotyczy to funkcjonowania państwa. Coraz to nowa komisja śledcza świadczy dramatycznie o tym, jak państwo jest chore, gdy przesłuchiwać trzeba osoby sprawujące najwyższe urzędy – ubolewał arcybiskup.
Za przejaw współczesnego fałszu krajowy duszpasterz ludzi pracy uznał dramatyczną korupcję, która sięga samych istot struktur gospodarczo-politycznych państwa. Jego zdaniem od kształtu życia politycznego zależy nasz osobisty los. – Mamy pełne prawo do pomyślności gospodarczej Polski, wraz z którą trzeba budować społeczeństwo ludzi odważnych, z wiarą, o konsekwentnym obliczu moralnym – mówił kaznodzieja.
*Jeszcze przed rozpoczęciem Mszy św.* poświęcono postument pod budowę pomnika ks. Popiełuszki. Rzeźba ma zostać umieszczona u wylotu głównych Alei Najświętszej Maryi Panny, Odsłonięcie i poświęcenie pomnika zaplanowano na przyszły rok.
Do zgromadzonych przed szczytem sanktuarium zwrócił się m.in. Janusz Śniadek, przewodniczący NSZZ „Solidarność”. Podkreślił on, że niezależnie od tego ile miejsca na Boga znajdzie się w dokumentach europejskich, polski świat pracy, zawsze będziemy trwali przy wierze, która była podwaliną europejskiej cywilizacji i kultury. – Zawsze pozostaniemy wierni Bogu i Jego Matce – stwierdził Śniadek.
Główną intencją tegorocznych uroczystości była modlitwa o rychłą beatyfikację sługi bożego ks. Jerzego Popiełuszki. Dlatego także jego słowa wybrano na hasło pielgrzymki: „Aby zwyciężać zło dobrem, trzeba zachować wierność prawdzie”. Tradycyjnie na Jasną Górę przybyła również matka kapelana „Solidarności” Marianna Popiełuszko.
Ks. prałat Zygmunt Malacki, proboszcz kościoła św. Stanisława Kostki na Żoliborzu w Warszawie, zaprosił wszystkich na centralne obchody 20-lecia męczeńskiej śmierci ks. Popiełuszki. Odbędą się one 19 października.
*Spotkanie świata pracy na Jasnej Górze* rozpoczęło się już 18 września wieczorną Mszą św., której przewodniczył ordynariusz włocławski, bp Wiesław Mering. Po niej na wałach sprawowano Drogę Krzyżową. Ludzie pracy uczestniczyli również w czuwaniu nocnym w kaplicy Matki Bożej.
W rozmowie z KAI, poświęconej obecnym zadaniom duszpasterstwu świata pracy, abp Gocłowski podkreślił, że „nowe problemy wymagają nowej odpowiedzi ze strony duszpasterzy”. Wśród pojawiających się inicjatyw krajowy duszpasterz wskazał na spotkania, podczas których kapłani odwiedzają różne miasta oraz zakłady pracy. – Rozmawiamy z dyrektorami, robotnikami. Pytamy o wysokość zarobków, wpływ pracy na rodzinę – stwierdził metropolita gdański.
Arcybiskup podkreślił, iż powstają także specjalne duszpasterstwa dla pracodawców. Za niesłuszne uznał odczucie niektórych bezrobotnych jakoby pozostali sami sobie, bez Kościoła. – Jeśliby ktoś uważał, że Kościół będzie tworzył miejsca pracy to się myli. My natomiast stwarzamy możliwość spieszenia z pomocą bezrobotnym. Wspomnieć można KANĘ, organizowanie kursów językowych, dokształcających – powiedział abp Gocłowski.
Hierarcha zwrócił uwagę, że coraz częściej Kościół musi upominać się także o kwestie prawne, ponieważ naruszany jest Kodeks Pracy. – Chcemy aby zachowywać przepisy, które będą respektowały organizowanie czasu wolnego, właściwe podejście do dnia świątecznego. To problemy, które trzeba uregulować. Jeśli zaś chodzi o inicjatywę ograniczenia handlu w niedzielę, w tej kwestii należy być ostrożnym – mówił hierarcha.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.