XXIII Bydgoskie Dni Społeczne: przemilczana encyklika papieska
15 kwietnia 2010 | 09:54 | jm Ⓒ Ⓟ
„Ostatnia encyklika Benedykta XVI „Caritas in veritate” została za bardzo przemilczana” – uważali zgodnie uczestnicy XXIII Bydgoskich Dni Społecznych. Przez cztery dni przedstawiciele środowisk naukowych z Polski podejmowali zagadnienie „Kwestia antropologiczna nową kwestią społeczną”.
Spotkania były kierowane do wszystkich osób zainteresowanych myślą społeczną Kościoła. – Każdy dokument Kościoła wymaga pogłębionej refleksji, tym bardziej encyklika dotycząca spraw społecznych. Ta ukazała się w okresie wakacyjnym i przeszła trochę niezauważona. Myślę, że nie do końca doszło do wiernych jej przesłanie – tłumaczył organizator ks. dr Rafał Grabowski. Dyrektor Prymasowskiego Instytutu Kultury Chrześcijańskiej w Bydgoszczy, podkreślił, że wszelkie kryzysy występujące w życiu społecznym, gospodarczym i ekonomicznym zaczynają się od kryzysu samego człowieka.
Ksiądz dr Adam Machowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu podkreślił, że Benedykt XVI, szukając zbliżenia ze środowiskami ekonomicznymi, chciał jasnego określenia człowieka. – Człowiek jest największym kapitałem spośród wszystkiego na ziemi. Natomiast nie jest „tylko” kapitałem. Jest przyczyną i celem życia gospodarczego – powiedział. Kapłan zaznaczył, że współczesny człowiek bardzo często szuka przyczyn kryzysów poza sobą samym.
Mówiąc o „Caritas in veritate”, ks. dr hab. Ireneusz Stolarczyk z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie podkreślił, że jest to przesłanie, które niejako wieńczy ponad stuletnią tradycję pisania encyklik społecznych przez kolejnych papieży. W prelekcji „W drodze ku przyszłości – integralny czy odczłowieczony rozwój?”, zastanawiał się, czy jest to pytanie o wygraną albo przegraną. – Ojciec Święty zauważa, że rozwój nie zawsze jest postępem. Encyklika jest zaproszeniem do refleksji nad tym wszystkim, co ma nam zagwarantować sukces w patrzeniu w przyszłość – powiedział.
„Odkąd istnieje ludzkość, człowiek ma pokusę mamony. Dzisiaj ta postać ma czasem wygląd karty chipowej, która daje nam poczucie bezpieczeństwa i swobody” – podkreślił dr Sławomir Sowiński z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Rozważając temat „Ekonomia i rynek w służbie człowieka”, zaznaczył, że Kościół daje w swoim nauczaniu jasną i klarowną odpowiedź. – Z jednej strony trzeba być profesjonalistą i fachowcem w swojej dziedzinie, a z drugiej – wszystko musi być ujęte w ramy systemu społecznego i moralnego – stwierdził.
Ostatni, czwarty dzień Bydgoskich Dni Społecznych upłynął pod znakiem troski człowieka o środowisko naturalne. Ks. prof. Paweł Bortkiewicz z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu zaznaczył, że Kościół nigdy nie akceptował dewastacji środowiska naturalnego. Podkreślił również, że w centrum problematyki ekologii zawsze powinna być troska o ludzkie życie. Mówiąc o encyklice Benedykta XVI, dodał, że papież trafnie zauważa głęboki kryzys samego człowieka. – Ojciec Święty pokazuje to w kontekście świata liberalnego i próbuje znaleźć odpowiedź w postaci nowej solidarności, wezwania do odnowy moralnej – zakończył.
XXIII Bydgoskie Dni Społeczne zostały zorganizowane przez Prymasowski Instytut Kultury Chrześcijańskiej, przy współpracy Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Bydgoskiej oraz Zakładu Katolickiej Nauki Społecznej Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Spotkania odbywały się pod patronatem biskupa Jana Tyrawy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.