Drukuj Powrót do artykułu

Yolé: seminarzyści dziękują za misjonarzy

10 lutego 2018 | 22:32 | eb | Tarnów Ⓒ Ⓟ

Seminarzysta Georges z małego seminarium w Yolé ( Republika Środkowoafrykańska) podziękował za tarnowskich misjonarzy. Te słowa w imieniu całej wspólnoty skierował do biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża, który modlił się z młodzieżą. Placówka powstała z myślą o chłopcach, którzy chcieliby podjąć formację w wyższym seminarium duchownym w perspektywie przygotowania do kapłaństwa. Została ona założona w 1997 roku, a jej dyrektorem został wówczas ks. Mirosław Gucwa.

Bp Jeż przewodniczył Mszy św. w kaplicy, gdzie codziennie na modlitwę zbiera się 44 chłopców. Eucharystię koncelebrowali m.in. misjonarze oraz kilku duchownych, którzy przybyli z diecezji tarnowskiej do Republiki Środkowoafrykańskiej na niedzielne święcenia bp. Gucwy.

Bp Jeż życzył, by seminarium dawało potrzebne krajowi i Kościołowi powołania do kapłaństwa, by absolwenci kontynuowali studia w wyższym seminarium.

Dotychczas małe i średnie seminarium ma sześciu absolwentów, którzy zostali kapłanami. Jeden z nich, ks. Stanisław Singna, jest formatorem i uczestniczył w koncelebrze. Wyraził on radość z wkładu diecezji tarnowskiej w formację setek absolwentów, a także wdzięczność kolejnym biskupom tarnowskim za okazywaną troskę o tę formację.

Uczniowie zaśpiewali także hymn „Nasza wdzięczność”, skomponowany na okoliczność 20-lecia istnienia i działania tzw. małego i średniego seminarium.

Dyrektorem seminarium jest tarnowski misjonarz ks. Leszek Zieliński.

Po zwiedzeniu obiektu, biskup tarnowski Andrzej Jeż z towarzyszącymi mu księżmi udał się do Bouar, gdzie miał okazję spotkać biskupa nominata Mirosława Gucwę i niemal cały episkopat Kościoła Republiki Środkowoafrykańskiej, który wraz z nuncjuszem apostolskim dotarł już do miejsca, gdzie w niedzielę odbędą się święcenia bpa Gucwy.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.