Z Bydgoszczy pieszo do Pani Chełmińskiej
02 lipca 2021 | 16:44 | jm | Bydgoszcz Ⓒ Ⓟ
Po raz 42. wyruszyła piesza pielgrzymka z Bydgoszczy, która dotarła 1 lipca do Chełmna. Pątnicy co roku pokonują trasę z kościoła w Starym Fordonie, by dotrzeć́ na uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Chełmińskiej.
Pielgrzymowanie z Bydgoszczy do Chełmna rozpoczęło się 1 lipca 1979 r. z inicjatywy ówczesnego proboszcza parafii św. Mikołaja, ks. Franciszka Aszyka.
Trasa biegnie m.in. przez Zespół Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą. – W tym roku pielgrzymi szlak przeszło 85 osób. Pielgrzymka ma charakter parafialny, ale uczestniczą w niej mieszkańcy Bydgoszczy. Przewodnikiem grupy był ks. Daniel Nejman. Wszyscy przeżyli rekolekcje w drodze o długości 38 kilometrów – powiedział proboszcz parafii św. Mikołaja w Bydgoszczy ks. Karol Glesmer.
Rozważania na temat Eucharystii poprowadził ks. Piotr Wachowski. – Eucharystia, której poświęcony jest kolejny rok duszpasterski, powinna ciągle pobudzać́ nas do większej miłości. W II Modlitwie Eucharystycznej, po przeistoczeniu, kapłan prosi Boga w następujących słowach: „Pamiętaj, Boże, o Twoim Kościele na całej ziemi. Spraw, aby lud Twój wzrastał w miłości”. Za każdym razem, kiedy uczestniczymy we Mszy Świętej oraz przyjmujemy komunię św., zadajmy sobie pytanie: czy po Jej przeżyciu wzrastam we większej miłości do męża, żony, dzieci, przełożonych, podwładnych, przyjaciół i nieprzyjaciół? – powiedział diecezjalny duszpasterz akademicki i młodzieży.
Chełmno należy do diecezji toruńskiej i położone jest na wzgórzach nadwiślańskich. Obraz Matki Bożej Bolesnej znajduje się w gotyckiej farze i nazywany jest również̇ Matką Bożą̨ Chełmińską̨ lub Chełmińską̨ Pietą. W połowie XVII wieku został przeniesiony z Bramy Grudziądzkiej do fary, a w połowie XVIII wieku był koronowany. Coroczną kulminacją kultu jest odpust. Główne uroczystości odbywają się 1 i 2 lipca.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.