Z diecezji tarnowskiej do Republiki Konga
31 stycznia 2023 | 12:43 | eb | Tarnów Ⓒ Ⓟ
Delegacja diecezji tarnowskiej na czele z biskupem Andrzejem Jeżem poleci w tym tygodniu do Republiki Konga. Okazją jest 50-lecie działalności misyjnej Kościoła tarnowskiego. To właśnie Kongo było pierwszą misją, gdzie udali się tarnowscy duchowni. W uroczystościach jubileuszowych weźmie udział także biskup kielecki Jan Piotrowski, który był przed laty tarnowskim misjonarzem w Republice Konga.
W Dolisie bp Andrzej Jeż będzie konsekrował kościół wybudowany przez tarnowskiego misjonarza. Ponadto weźmie udział w nadaniu imienia szkole w dzielnicy Diata w Brazzaville. Jej patronem będzie ks. Jan Czuba – tarnowski misjonarz, który zginął w Republice Konga. Delegacja odwiedzi także jego grób.
– Ważnym wydarzeniem będą uroczystości 50-lecia naszego misyjnego zaangażowania. W Brazzaville zostanie odprawiona Msza św., którą będziemy koncelebrować z biskupem kieleckim Janem Piotrowskim, który był misjonarzem na tych terenach. Będzie też Msza św. w Dolisie, gdzie ks. Marian Pazdan wybudował kolejny kościół. Będę konsekrował tę świątynię. W planach jest również Msza św. w Loulombo z okazji zbliżającej się 25. rocznicy śmierci ks. Jana Czuby – mówi bp Andrzej Jeż.
W 1973 roku pierwszych duchownych posłał do ówczesnej Ludowej Republiki Konga biskup tarnowski Jerzy Ablewicz. O księży prosił biskup Georges Singha. Misjonarzami, którzy udali się do Konga byli: ks. Stanisław Łacny, ks. Stanisław Jeż i ks. Andrzej Piotrowski. Pierwszym miejscem, do którego dotarli misjonarze z Tarnowa pod koniec maja 1973 r. było Oyo.
– Dzieła dokonane przez wszystkich 31 księży z diecezji tarnowskiej, którzy na dziewięć obecnie istniejących diecezji w Republice Konga, pracowali aż w siedmiu, to dzieła duchowe, które zapisane są w sercach ludzi i nie można ich zmierzyć ani zważyć oraz dzieła materialne: budowane kościoły, kaplice, plebanie, domy katechetyczne, domy pielgrzyma, szkoły, studnie, pomoc najbiedniejszym. Ks. Jan Czuba złożył największe świadectwo wiary i miłości Boga i braci, bo oddał z miłości do nich swoje życie – mówi ks. Krzysztof Czermak, dyrektor Dzieła Misyjnego Diecezji Tarnowskiej.
Przez pół wieku pracowało w Kongo 31 tarnowskich księży i 4 osoby świeckie oraz 21 sióstr józefitek, z których dla siedmiu ziemią rodzinną jest diecezja tarnowska.
Dziś w Republice Konga Ewangelię głosi trzech misjonarzy. Są to pracujący od ponad 30 lat ks. Marian Pazdan i ks. Bogdan Piotrowski a także najmłodszy stażem ks. Maciej Fleszar, który od 6 lat tworzy nową parafię w Brazzaville w dzielnicy Diata.
50 lat temu wyjazd trzech tarnowskich księży do Konga był początkiem wielkiego otwarcia się diecezji tarnowskiej na dzieło misyjne Kościoła.
W sumie do posługi misyjnej w różnych krajach wyjechało dotychczas dokładnie 150 księży tarnowskich.
Trzeba też dodać, że do księży misjonarzy dołączyła w ciągu tych lat spora grupa sióstr zakonnych wywodzących się z różnych zgromadzeń. Przez minione dziesięciolecia było również około 70 misjonarzy świeckich z diecezji tarnowskiej, którzy wspomagali placówki misyjne, podejmując niekiedy tę pracę przez wiele lat.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.