Z Kazachstanu powróciła delegacja diecezji włocławskiej
24 października 2009 | 14:25 | ks. an Ⓒ Ⓟ
Delegacja diecezji włocławskiej, której przewodniczył biskup senior Bronisław Dembowski powróciła z Kazachstanu, gdzie przez tydzień (od 15 do 21 października br.) przebywała na zaproszenie abpa Tomasza Pety, arcybiskupa metropolity Astany.
Głównym celem wizyty było przekazanie dla tamtejszej archidiecezji kopii Piety ze Skulska. Akt przekazania miał miejsce podczas uroczystej Mszy św. w katedrze w Astanie (stolicy kraju), w niedzielę 18 października br.
Jak wyjaśniał abp Peta, figura przez rok pozostanie w katedrze, gdzie będzie omadlana przez wiernych. W przyszłym roku przekazana zostanie do docelowego miejsca, jakim jest Malinowka – miejsce byłego sowieckiego łagru dla kobiet, który nosił nazwę „Obóz żon zdrajców ojczyzny”.
Abp Peta ma nadzieję na przyjazd do Malinowki sióstr zakonnych, które w miejscu straszliwej zbrodni zechcą założyć klasztor o charakterze kontemplacyjnym. Ordynariusz Astany dziękował biskupowi włocławskiemu Wiesławowi Meringowi za hojny dar kopii Piety, który w sposób szczególny połączy oba Kościoły duchową więzią.
W wygłoszonej podczas Mszy św. homilii bp Dembowski prosił Maryję, by zebrała morze krwi i łez umęczonych w obozie w Malinowce kobiet, i przedstawiła je swemu miłosiernemu Synowi. Hierarcha podkreślił osobisty wymiar tej uroczystości – stracił bowiem podczas wojny matkę i siostrę zamordowane w Ravensbruck, a więc również w obozie koncentracyjnym dla kobiet, tyle tylko, że w Niemczech. – Te oba miejsca łączy dziś modlitwa nas, zebranych w katedrze w Astanie.
Delegacja odwiedziła Malinowkę, zwiedziła muzeum poświęcone ofiarom obozu i modliła się na symbolicznym cmentarzu ofiar łagru. Oprócz tego, na trasie spotkania ze wspólnotami Kościoła znalazło się także Maryjne sanktuarium w Oziornoje, nazwane przez Jana Pawła II w 2001 r. „Narodowym Sanktuarium Maryjnym Kazachstanu”.
Delegacja odwiedziła w tej miejscowości cmentarz z 1936 r., na którym spoczywają m.in. ofiary repatriacji, wzięła udział w Mszy św. dla tamtejszej wspólnoty wiernych, z których większość, dzięki modlitwie i przywiązaniu do Kościoła, do dziś zachowała ojczystą mowę. W programie znalazło się też spotkanie z siostrami Karmelitankami, które w Oziornoje założyły swój klasztor. Delegacja nawiedziła również miejsce cudu z 1941 r. – okolice jeziora, w którym na wiosnę owego roku nastąpiło rozmnożenie ryb, dzięki czemu mieszkańcy uratowani zostali od głodu. Dziś zdarzenie to upamiętnia figura Matki Bożej z siecią pełną ryb.
Delegacja diecezji włocławskiej przyjęta została także przez Nuncjusz Apostolskiego w Kazachstanie i spotkała się z ambasadorem RP w tym kraju.
W skład delegacji weszli: bp senior Bronisław Dembowski, ks. prał. Wojciech Kochański, wikariusz biskupi, ks. prał. Artur Niemira, kanclerz Kurii, ks. kan. Marian Kowalski, kustosz sanktuarium w Skulsku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.