Z powodu pandemii znacznie mniej żywych szopek w diecezji kieleckiej
17 grudnia 2020 | 16:30 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
W tym roku ze względu na pandemię nie będzie żywej szopki w Kielcach, Chęcinach czy w Szańcu, powstaje za to rustykalna szopka w Wolicy-Tokarni przygotowana pod kierunkiem etnografów.
Żywa szopka w Szańcu k. Buska -Zdroju była stałą tradycją. – Niestety, bezpieczeństwo nas wszystkich – przede wszystkim. Przy szopce gromadziły się tłumy ludzi z dziećmi, to miły akcent świąt, ale musimy go ograniczyć – mówi KAI ks. Marek Tazbir, proboszcz w Szańcu. Była to jedyna żywa szopka w powiecie buskim ze zwierzętami dostarczanymi z mini-zoo w Lisowie, budowana z zaangażowaniem parafian.
Tysiące gości gromadziła żywa szopka u franciszkanów w Chęcinach, budowana przez podopiecznych franciszkańskiego Centrum Profilaktyki i Terapii Uzależnień San Damiano, którzy także przygotowywali własną oryginalną wersję jasełek, nawiązującą do tematu uzależnień. Opiekowali się również zwierzętami. Niestety, w tym roku, jak informuje o. Paweł Chmura, z żalem zmuszeni są zrezygnować z tej dorocznej propozycji.
W samym ośrodku będą kolędy, jasełka i rodzinna atmosfera, czego tak bardzo potrzebują osoby wychodzące z nałogów, ale niemożliwe będzie wyjście na zewnątrz. Nie będzie także żywej szopki w Skalbmierzu.
Natomiast do zbudowania żywej szopki przymierza się parafia w Działoszycach, z tym, że będzie ona usytuowana w nieco innym miejscu, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Jak mówi proboszcz ks. Andrzej Jankoski, większość zwierząt pochodzi z „gospodarstwa parafialnego”, co ułatwia organizację. Rok 2020 jest wyjątkowy dla Działoszyc, mija bowiem 800 lat od fundacji pierwszego kościoła parafialnego. Szopka jest organizowana po raz trzeci i parafia chciałaby utrwalić tę tradycję.
Z kolei niezwykła ludowa szopka powstaje w sanktuarium św. Maksymiliana Marii Kolbego w Wolicy – Tokarni. Przygotowują ją, na prośbę proboszcza ks. Jacka Dąbka, pracownicy Muzeum Wsi Kieleckiej. Będzie ona nawiązywać do staropolskiej tradycji wsi świętokrzyskiej, która jest prezentowana w pobliskim Parku Etnograficznym w Tokarni.
Szopka stanie przy ołtarzu głównym, z postaciami naturalnej wielkości – malowanymi na desce płaskorzeźbami, czyli wyobrażeniami Jezusa, Józefa, Maryi. Rok temu płaskorzeźby były elementem szopki na Świętym Krzyżu. Szopka będzie drewniana i pokryta strzechą. Obok będą ustawione żywe choinki. Będzie miała szerokość ok. 4 i wysokość 5 metrów. Będzie dostępna do 2 lutego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.