„Z Różańcem w Rok Wiary” – sympozjum w Drohiczynie
15 września 2012 | 21:43 | ks. ap Ⓒ Ⓟ
Diecezjalne Sympozjum Różańcowe pod hasłem: „Z Różańcem w Rok Wiary” odbyło się 15 września w Wyższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie
Spotkanie rozpoczęła modlitwa różańcowa przed wystawionym Najświętszym Sakramentem w kaplicy seminaryjnej z rozważaniami tajemnic światła, które 10 lat temu wprowadził bł. Jan Paweł II.
Obrady w auli seminaryjnej prowadził ks. prof. dr hab. Tadeusz Syczewski rektor WSD w Drohiczynie. Przypomniał on wkład papieży, począwszy od Leona XIII, w promowanie modlitwy różańcowej. Mówił on także o ukazywaniu przez nich cech chrystologicznych tej modlitwy.
O tym wymiarze, jak również o sile różańca w ratowaniu świata przed różnymi zagrożeniami duchowymi i społecznymi mówił w swej konferencji ks. Szymon Mucha – redaktor naczelny miesięcznika „ Różaniec” oraz moderator Żywego Różańca w diecezji radomskiej.
Ks. Mucha przypomniał w 10. rocznicę wydania Listu Apostolskiego bł. Jana Pawła II „Rosarium Virginis Mariae„, że to na nim opiera się zatwierdzony przez Konferencję Episkopatu Polski 22 czerwca 2012 roku statut „ Stowarzyszenia Żywy Różaniec” .
Przypomniał także wielką rolę jaką odegrała ta modlitwa w życiu i działalności bł. Jana Pawła II, który doceniał jej wagę, jako możliwość zmiany oblicza świata i modlitwę o pokój na nim.
Postać Służebnicy Bożej Pauliny Jaricot, założycielka Żywego Różańca przybliżył sekretarz krajowy Papieskiej Unii Misyjnej o. Luca Bovio IMC. Ukazał on fundament rodziny, żyjącej wiarą, na którym ta prosta francuska dziewczyna, żyjąca w czasach rewolucyjnego prześladowania Kościoła, zbudowała stowarzyszenie misyjne i modlitewne, obecne do dnia dzisiejszego i będące nadzieją wiary.
O. Bovio przypomniał, że to stowarzyszenie oparte na chryzmacie dominikańskim i posiadające trzy cele : modlitwy, apostolatu i ofiarności na rzecz misji, na samym początku działalności osiągnęło trzy miliony członków.
Na temat przygotowań do przeżycia Roku Wiary przez diecezjalne wspólnoty różańcowe mówił ks. Roman Kowerdziej, który zaapelował o ich wspólną adorację 25 października, wspieranie misji, podejmowanie modlitwy różańcowej w konkretnych intencjach papieskich, diecezjalnych i osobistych, a także o działalność pozyskiwania do wspólnej modlitwy innych, w tym także całych rodzin.
Prosił także, aby miesięcznik „ Różaniec”, który stał się oficjalnym pismem Kół Żywego Różanca, był wykorzystywany do formacji podczas spotkań, a także aby ich członkowie pomagali w dostępie i propagowaniu mediów katolickich.
O wspieranie organizacji Kół Żywego Różańca wśród dzieci i młodzieży prosił ks. Wiesław Niemyjski z Węgrowa, natomiast strukturę Żywego i Nieustającego Różańca w diecezji drohiczyńskiej oraz plany ich działania ukazała Renata Przewoźnik – diecezjalny moderator Kółek Różańcowych i Nieustającego Różańca.
Na sympozjum przybyli kapłani odpowiedzialni za Koła Różańcowe w parafiach oraz blisko trzystuosobowa grupa zelatorek i liderów wspólnot maryjnych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.