Z zachętą do modlitwy różańcowej dotarli przed tron Jasnogórskiej Pani
11 sierpnia 2022 | 16:34 | drr | Częstochowa Ⓒ Ⓟ
Z hasłem „Odmawiajcie różaniec” do duchowej stolicy Polski dotarli uczestnicy jubileuszowej 30. Ełckiej Pieszej Pielgrzymki. Jak wyjaśniał ks. Łukasz Kordowski, kierownik pielgrzymki, „to nasze pielgrzymowanie jest wspólnym dziękczynieniem za 30 lat istnienia diecezji ełckiej i pięknego dzieła jakim jest Ełcka Piesza Pielgrzymka”.
Wymęczeni kilkunastodniowym marszem, ale szczęśliwi i duchowo umocnieni, czują się zwycięzcami, bo dokonali czegoś, co niby dla przeciętnego człowieka mogło być przecież nie do pokonania. W zmiennych warunkach pogodowych pokonali ponad 500 kilometrów by odnaleźć siebie w Bogu i odkryć więź ze Stwórcą, ale też „by iść z Maryją w nowe czasy”.
Z „ełckiej Fatimy” do „polskiej Kany” przyszło ponad 200 osób. Witani przez biskupa Jerzego Mazura oraz bardzo liczną grupę duchowych pielgrzymów przybyłych z diecezji ełckiej, Aleją Sienkiewicza, weszli razem na Jasną Górę. Nie zabrakło prezentacji grup i wspólnej Eucharystii dziękczynnej.
Pielgrzymi wyruszyli z Ełku 28 lipca, by po przejściu ponad 500 km. pokłonić się naszej Matce, Królowej Polski. Przed Tron Jasnogórskiej Pani pątnicy przynieśli nie tylko bąble na stopach i zdarte buty, ale przede wszystkim swoje intencje i wszystkie intencje pozostałych pielgrzymów. A te są bardzo różne. Od podziękowań za zdaną maturę po prośby o pokój w Ojczyźnie i w Ukrainie, zdrowie i nawrócenie dla bliskich.
Pątnicy pielgrzymowali w sześciu grupach: Augustów, Jaćwingowie – Ełk, Jaćwież – Giżycko, Galindia – Pisz, Sambia, Suwałki. Trasę z Ełku na Jasną Górę pielgrzymi przeszli w 15 dni, codziennie pokonując ponad 30-kilometrowe odcinki. „Miała różaniec i wiary za stu, od rana z nami na szlaku do Maryi stóp” – brzmi fragment piosenki Sanah, która szybko stała się pielgrzymkowym hitem 30. EPP. (https://www.youtube.com/watch?v=M1b0Ue74zz4&t=183s)
W tym roku z wiernymi diecezji ełckiej pielgrzymowało 16 kapłanów, 4 siostry zakonne, 5 kleryków WSD. Z Grupą Galandia Pisz pielgrzymował najmłodszy uczestnik pielgrzymki, 4-letni Alan. Najstarszym pątnikiem był 80-letni pan Leon również z Galindii Pisz. Tematami konferencji podejmowanymi podczas tegorocznej pielgrzymki był m. in. różaniec, pokój na świecie, małżeństwo i rodzina oraz Eucharystia.
Około 3/4 uczestników pielgrzymki to młodzież. – „Trudno się temu dziwić, biorąc pod uwagę, że trasa ełckiej pielgrzymki jest jedną z najdłuższych w Polsce” – mówił ks. Kordowski, kierownik pielgrzymki. Wielu z nich wyruszyło w drogę po raz kolejny. Nie ukrywają radości, bo jak zapewniają, na pielgrzymkę czeka się cały rok. – Nie było łatwo, ale to nie wycieczka. Piesza pielgrzymka to sposób na wyjście z rutyny, doświadczenie wspólnoty, okazja na pogłębienie relacji z Bogiem – wyznała Joanna z grupy Jaćwingowie Ełk, a Damian z Galadii Pisz dodaje, że „Matka Boża czeka na nas tutaj, każdego z nas przytuli i przygarnie do siebie. Przyszliśmy razem, z różańcem w dłoni, z modlitwą w sercu i na ustach. Każdy z nas niósł bagaż intencji własnych i polecanych do omodlenia”.
W Kaplicy Matki Bożej, Mszy św. dziękczynnej na zakończenie pielgrzymki przewodniczył i homilię wygłosił ordynariusz diecezji bp Jerzy Mazur. „Przybyliście na Jasną Górę z Ełku jako pielgrzymi pokoju. Jesteśmy w Domu Matki. Maryja, Matka Kościoła przygarnia nas i prowadzi do Jezusa swojego Syna” – podkreślił biskup.
„Maryjo, Matko Jezusa i nasza Matko – jesteśmy. Pragniemy wyrażać wdzięczność za otrzymane łaski, za Bożą pomoc i Twoją opiekę nad naszymi rodzinami, nad diecezją ełcką. Pragniemy ofiarować nasze modlitwy i trud pielgrzymowania za grzeszników wypraszając dla nich łaskę nawrócenia oraz zadośćuczynić za różnego rodzaju winy i grzechy. Pragniemy przedstawić Ci wszystkie intencje osobiste, od krewnych, znajomych, parafian. Prosimy Cię przedstaw je swojemu Synowi. Uczyńmy to z wiarą i ufnością, wierząc, ze od Matki nikt nie odchodzi nie wysłuchany. Maryjo, Matko Pokoju wypraszaj pokój dla Ukrainy, Europy i świata. Prosimy Cię Matko, Królowo Rodzin za rodziny, by stawały się Kościołami domowymi. Pragniemy wszyscy w Twoim Niepokalanym Sercu znaleźć schronienie i drogę do Nieba” – mówił biskup ełcki.
Biskup podkreślał znaczenie Maryi jako Matki w życiu każdego człowieka, w czasie trudu pielgrzymowania. -„Weźmy Maryję do siebie i nie żałujmy czasu na bycie z Maryją. Ona była także z wami w czasie pielgrzymowania i pomagała pokonać wszelkie trudności, strach i lęk. Ona jest z nami każdego dnia troszcząc się i opiekując nami. Zawsze w Jej Niepokalanym Sercu znajdujemy schronienie. Ona zawsze nas prowadzi do Jezusa. Uczmy się od Maryi jak poznawać Jezusa, jak Go słuchać i jak być Mu wiernym. Słuchajmy, co Maryja mówi do nas. A Ona mówi: „Czyńcie cokolwiek Syn mój wam powie”. Idźmy do Jezusa i słuchajmy Go, co mówi do nas” – wskazywał pasterz diecezji ełckiej i zachęcał do wyjścia z własnej wygody i zdobycia się na odwagę, „by nieść Chrystusa, nadzieję i pokój na wszystkie peryferie i aż po krańce ziemi”.
„Oby to pielgrzymowanie zrodziło w was i przez was w innych pragnienie Kościoła w drodze, Kościoła, który wychodzi i realizuje nakaz misyjny Chrystusa: „Idźcie i głoście”. Do tego wyjścia, wstania z kanapy wzywał nas papież Franciszek w Krakowie: ‘Czasy, w których żyjemy, nie potrzebują młodych kanapowych, ale młodych ludzi w butach, najlepiej w butach wyczynowych’” – tłumaczył hierarcha.
Wielką wdzięczność dla wszystkich ludzi na trasie przyjmujących pielgrzymów z radością i hojnością wyraził ks. Kordowski, kierownik Ełckiej Pieszej Pielgrzymki. Także ełcka pielgrzymka, po okresie pandemicznych ograniczeń, powróciła do tradycyjnej formy.
Pielgrzymka dobiegła końca. Przynajmniej ta w wymiarze drogi pokonywanej codziennie pieszo. Teraz czas na pielgrzymkę duchową. Ta nigdy się nie kończy, codziennie przemierzając kolejne odcinki wiary. – „Niech to pielgrzymowanie napełni wasze serca radością, że Jezus żyje, nie zostawi nas, niech umocni waszą wiarę w Jezusa Chrystusa, jedynego Zbawiciela świata a wy uwierzcie i dzielcie się wiarą jak chlebem. Bądźcie orłami i miejcie serce orle i wzrok orli dążąc do Królestwa Bożego. A mając serce orle i wzrok orli zauważajcie tych, którzy pogubili się w życiu i pomagajcie im poznawać Chrystusa i iść drogą, która prowadzi do Królestwa Bożego”– wskazywał bp Mazur.
Pielgrzymkowy czas zwieńczy dziś Apel Jasnogórski w Kaplicy Matki Bożej oraz Droga Krzyżowa na Wałach Jasnogórskich.
Od 28 lipca do 10 sierpnia w parafiach diecezji ełckiej trwało duchowe pielgrzymowanie w ramach XXX Ełckiej Pielgrzymki Pieszej. Pielgrzymi duchowi, którzy z różnych przyczyn nie mogli uczestniczyć fizycznie w pielgrzymce, towarzyszyli pątnikom włączając się we wspólną modlitwę poprzez udział w modlitwie różańcowej i Apelu Jasnogórskim.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.