Za kilka dni wyruszą pielgrzymki piesze z archidiecezji warszawskiej
31 lipca 2021 | 17:15 | archwwa, mp | Warszawa Ⓒ Ⓟ
W najbliższych dniach, 5 i 6 sierpnia wyruszą z Warszawy piesze pielgrzymki na Jasną Górę. Pątnikom pobłogosławi na drogę kard. Kazimierz Nycz, który odprawi dla nich poranne Msze święte, tuż przed wymarszem.
W tym roku pątników będzie więcej, choć nadal obowiązują obostrzenia sanitarne. – 3,5 tys. to byłoby dużo, jak na obecne warunki – szacuje o. Krzysztof Wendlik, kierownik 310 Warszawskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górą, uważanej za jedną z najstarszych i najliczniejszych w Polsce.
Jej uczestnicy będą modlić się o ustanie pandemii. Będą przestrzegać rygorów sanitarnych, ale – jak podkreśla paulin – pandemia nie może zdominować całej pielgrzymki, której celem jest Jasna Góra. Modlitwie i refleksji duchowej w czasie drogi będzie towarzyszyło hasło “Józef, mąż Maryi” wybrane w związku z obchodzonym w Kościele Rokiem św. Józefa.
Jaki jest sens pielgrzymowania? O. Wendlik mówi, że najważniejsze jest to, co dzieje się “sam na sam” między człowiekiem a Bogiem, a pieszej pielgrzymki nie należy sprowadzać tylko do pokonania trasy. Pielgrzymka jest wyzwaniem duchowym. Bywa konfrontacją z prawdą o sobie, bo – jak mówi paulin – w czasie pieszej wędrówki, z człowieka wychodzi to, jaki jest naprawdę.
Gdzie i jak się zgłosić na pielgrzymkę?
Do 31 lipca zapisy na 310 Warszawską Pielgrzymkę Pieszą będą odbywały się poprzez stronę internetową: warszawa.paulini.pl a w dniach 1-5 sierpnia będzie też możliwość, żeby zapisać się przy kościele ojców paulinów na ul Długiej 3. Punkt będzie czynny w godzinach. 9.00-19.00.
Natomiast na 41 Warszawską Akademicką Pielgrzymkę Metropolitalną wyruszającą 6 sierpnia z kościoła św. Anny zapisy przyjmowane są wyłącznie elektronicznie przez formularz, który będzie dostępny do 7 sierpnia na stronie internetowej:
Można zapisać się tylko na całą pielgrzymkę, ale organizatorzy przewidują możliwość dojazdu na trasę przez kilka pierwszych dni, choć nie będą możliwe tzw. odwiedziny na trasie.
W drogę: 5 sierpnia o 5:30 i 6 sierpnia o 6:00
Jako pierwsza, w czwartek 5 sierpnia wyruszy na Jasną Górę pielgrzymka akademicka pod hasłem “Obyś na nowo rozpalił charyzmat”. O poranku Mszę świętą dla młodych pątników odprawi kard. Kazimierz Nycz. Rozpocznie się o ona o godz. 5.30 w kościele akademickim św. Anny w Warszawie.
Studenci deklarują, że podczas pielgrzymki będą się duchowo przygotowywać do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej.
W ramach pielgrzymki akademickiej na Jasną Górę można wędrować w jednej z 18 różnych grup, Każda z nich ma własną specyfikę i oznaczona jest zwyczajowo innym kolorem.
Paulińska pielgrzymka wyruszy na Jasną Górę już po raz 310, po porannej Mszy św. jaką 6 sierpnia o godz. 6.00 odprawi dla pątników kard. Kazimierz Nycz. Hasłem tegorocznego pielgrzymowania będą słowa: “Józef Mąż Maryi”. Nawiązują one do obchodzonego w Kościele Roku św. Józefa.
Warszawscy pielgrzymi wędrować będą w 22 autonomicznych grupach, które na trasie będą zachowywały większe niż dotąd odstępy między sobą. Noclegi planowane są głównie w namiotach, a postoje w ramach jednej grupy.
Pielgrzymowanie duchowe
Podobnie jak w poprzednich latach mieszkańcy stolicy zachęcani są do włączenia się w pielgrzymkę duchową. Aby zostać duchowym pielgrzymem pielgrzymki akademickiej wystarczy wypełnić w internecie formularz o nazwie “Zapisz się na Duchową WAPM” i wpłacić dobrowolną ofiarę na rzecz organizacji pielgrzymki oraz przygotowania pakietów duchowego pielgrzyma.
Najważniejszy jest “Przewodnik Duchowego Pielgrzyma”, w którym zawarte są modlitwy, rozważania oraz konferencje na każdy dzień drogi. Sympatycznym dodatkiem są też gadżety pielgrzymkowe, które otrzymują duchowi pątnicy.
Na stronie internetowej i w mediach społecznościowych pielgrzymki będą zamieszczane relacje z trasy dla duchowych pielgrzymów, a także w miarę możliwości technicznych transmisje Mszy świętych i Apeli Jasnogórskich.
Podobnie na stronie internetowej można towarzyszyć 310. Warszawskiej Pielgrzymce Pieszej. Zadaniem duchowych pielgrzymów jest łączność duchowa z tymi, co na trasie, i wypełnianie w miarę możliwości tych samych praktyk religijnych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.