Za nami konferencja „Koniec czy początek ubóstwa w Afryce”
25 kwietnia 2022 | 19:00 | gie | Warszawa Ⓒ Ⓟ
„Nie dajemy dlatego, że mamy, lecz dajemy dlatego, że kochamy” – powiedział kard. Philippe Ouedraogo, arcybiskup Ouagadugu w Burkina Faso mówiąc o dziełach miłosierdzia w Afryce świadczonych przez Kościół. Kardynał wraz z dwoma misjonarzami wziął udział 25 kwietnia w konferencji „Koniec czy początek ubóstwa w Afryce – kiedy Kościół przestanie być bezradny?” zorganizowanej przez Katolicką Agencję Informacyjną i Pallotyńską Fundację Misyjną Salvatti.pl.
W spotkaniu, którego tematem była sytuacja w Afryce oprócz kard. Ouedraogo, który jest także przewodniczącym Sympozjum Konferencji Episkopatów Afryki i Madagaskaru (SCEAM) uczestniczyli dwaj misjonarze pallotyni: ks. Stanisław Filipek, misjonarz z 40-letnim stażem w Afryce, i ks. Jerzy Limanówka prezes Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti.pl.
Na konferencji przypomniano, że Burkina Faso jest jednym z najbiedniejszych krajów afrykańskich. W ostatnich latach kraj ten jest celem ataków terrorystycznych ze strony dżihadystów powiązanych z Państwem Islamskim. Okupują oni 1/3 terytorium. W wyniku ataków fundamentalistów islamskich zamknięto ok. 2600 szkół. Walki, które się toczą w sąsiednich krajach, spowodowały, że w Burkina Faso przebywa obecnie 1 mln 700 tysięcy uchodźców.
Kard. Ouedraogo zwrócił uwagę, że oprócz dramatu spowodowanych przez terrorystów dochodzą w ostatnich czasach problemy związane ze zmianami klimatycznymi. Afryka jest doświadczana wzmagającą się suszą. Także wojna w Ukrainie ma wpływ na kraje afrykańskie, bowiem Ukraina była ogromnym dostawcą zboża. Jak zaznaczył kardynał, mimo że mieszkańcy Burkina Faso wiedzą o Ukrainie zapewne tyle, co mieszkańcy Polski o Burkina Faso, to sama wojna jest już w Afryce odczuwalna: wzrosły ceny żywności, sama mąka podrożała o 1/3, brakuje niektórych produktów żywnościowych, zwłaszcza oleju. Poza tym na stacjach benzynowych czasowo brakuje paliwa, a ceny ropy poszły w górę.
Nawiązując do tytułu konferencji ks. Filipek zauważył, że Kościół nie jest „bezradny”, ale raczej „zaradny”. Stara się świadczyć pomoc nie tylko duchową, ale i społeczną czy edukacyjną. Z kolei kard. Ouedraogo powiedział: „To co robimy, to kropla w morzu potrzeb, ale jak powiedziała Matka Teresa z Kalkuty, te małe krople są potrzebne” i dodał: „Nie dajemy dlatego, że mamy, lecz dajemy dlatego, że kochamy. Nikt nie jest tak biedny, żeby nie mógł się dzielić”.
Ks. Stanisław Filipek SAC, misjonarz z prawie 40-letnim stażem pracy w Rwandzie, a obecnie posługujący w Burkina Faso przedstawił inicjatywy ewangelizacyjne i społeczne misji pallotyńskiej. Przede wszystkim Kościół stara się organizować szkolnictwo w sytuacji, gdy połowa mieszkańców kraju to analfabeci. W ośrodkach dla uchodźców i przy punktach misyjnych organizowana jest podstawowa nauka pisania i czytania, ale też dalsze kształcenie dzieci; zbierane są środki na edukację młodzieży na studiach z myślą o wykształceniu kadr dla przyszłości. Jak zaznaczył misjonarz: „Największym ubóstwem człowieka jest bowiem ubóstwo duchowe i intelektualne”.
Ks. Filipek przypomniał inicjatywę „Adopcji Serca”, którą wcześniej realizował w Rwandzie. Jest to dzieło pomocy dzieciom żyjącym w krajach misyjnych. Polega na zadeklarowaniu regularnych wpłat przez określony czas, np. rok, dwa lub więcej dla dziecka z Afryki. Głównym celem Adopcji Serca jest zapewnienie dziecku podstawowych środków do życia.
Pallotyn przypomniał, że mieszkańcy Burkina Faso doświadczają wielu dramatów, dlatego potrzebują nadziei, a taką nadzieję daje miłosierdzie Boże. Misjonarz zacytował słowa św. Jana Pawła II: „Sztuka miłosierdzia polega na wyciąganiu dobra z doznanego zła”. Na obrzeżach stolicy kraju Wagadugu, w Tanwaka, pallotyni budują Centrum Miłosierdzia Bożego. Koncepcja układu sanktuarium oparta jest obrazie Jezusa Miłosiernego. Będzie to miejsce, gdzie mieszkańcy Afryki będą mogli odzyskać nadzieję i siły do codziennego niesienia krzyża – zaznaczył ks. Filipek.
Kard. Ouedraogo zachęcił do wsparcia finansowego dzieła budowy sanktuarium i misji pallotyńskiej. Informacje o misji można znaleźć na stronie salvatti.pl/burkina-faso. Każdy wpłacający nawet najmniejszą kwotę otrzyma album „Pontifex Maximus” autorstwa Jacka Moskwy, korespondenta w latach 1990 – 2005 z Rzymu i Watykanu. Bogato ilustrowana książka przypomina najważniejsze wydarzenia pontyfikatu św. Jana Pawła II.
Konferencję prowadziła Monika Florek-Mostowska, wiceprezes Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti.pl.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.