„Za pomoc dziękują pracą”
30 czerwca 2009 | 14:32 | lk / maz Ⓒ Ⓟ
Ci młodzi ludzie chcą pisać doktoraty, angażują się w wolontariat, zaczynają pracować w instytucjach państwowych. Za otrzymane stypendium dziękują samodzielnością i zapałem do pracy – tak o stypendystach Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” mówi w rozmowie z KAI ks. Dariusz Kowalczyk.
W tegorocznych letnich obozach w Łodzi i Murzasichlu weźmie udział blisko 2 tys. stypendystów – zdolnej młodzieży z najuboższych terenów Polski.
Na trwający od 17 do 30 lipca obóz letni przyjedzie do Łodzi prawie 1400 gimnazjalistów i licealistów. Ich pobyt przebiegnie pod hasłem „Łódź Dobrego Połowu”. Będzie to już siódmy obóz Fundacji „DNT”. W ubiegłych latach stypendyści zwiedzili Kraków, Warszawę, Trójmiasto, Poznań, Wrocław i Górny Śląsk. „Łódź jawi się jako miejsce, gdzie chcemy łowić wszystko to, co jest jego bogactwem duchowym, intelektualnym i kulturalnym” – wyjaśnia ks. Dariusz Kowalczyk, członek Zarządu Fundacji „DNT”.
Ponadto w lipcu i wrześniu do Murzasichla koło Zakopanego na obozy adaptacyjne przyjdzie ok. 650 przyszłych i obecnych studentów korzystających z programu stypendialnego Dzieła. „Idea obozów jest zawsze taka sama – chcemy, by stypendyści pochodzący zazwyczaj z małych miejscowości zapoznali się z dużymi ośrodkami kultury i nauki, w których być może zdecydują się podjąć studia” – tłumaczy ks. Kowalczyk.
Zdaniem kapłana, świadomość stypendystów, że należy wykorzystać otrzymaną szansę, jest widoczna w konsekwencji, z jaką zdobywają wykształcenie i pierwsze doświadczenia zawodowe. „Mają bardzo dobrą opinię. Jeden odbyty staż prowadzi często do podjęcia pracy w stołecznej fundacji lub propozycję wyjazdu na studia za granicę” – dodaje ks. Kowalczyk.
Fundacja nie pozwala jednak zapomnieć stypendystom, że oprócz otrzymywanej przez kilka lat pomocy finansowej, łączy ich też możliwość wspólnego angażowania się w pracę na rzecz innych oraz pokoleniowa integracja. „Chodzi o to, by stypendyści poczuli się jedną rodziną. Nie chcemy, by byli anonimowi i myśleli, że jedynie otrzymują w jakimś miejscu stypendium, a reszta nic nie znaczy” – wyjaśnia ks. Kowalczyk.
Idea powołania Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” narodziła się po pielgrzymce Ojca Świętego do Polski w 1999 r. Sama Fundacja została powstała w 2000 r. Jej celem jest upamiętnienie pontyfikatu Jana Pawła II poprzez stypendia fundowane zdolnej młodzieży z najuboższych środowisk. W ten sposób Fundacja pragnęła przyczynić się nie tylko do wyrównywania szans edukacyjnych i wymazywania „białych plam” z mapy cywilizacyjnego rozwoju Polski, ale też do tworzenia chrześcijańskich elit naszego kraju.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.