Za tymi liczbami dramaty
15 czerwca 2011 | 10:45 | rm / ju. Ⓒ Ⓟ
Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że Polska jest w grupie państw o najwyższym spożyciu czystego alkoholu na dorosłego mieszkańca, która wynosi ponad 13 litrów. Średnia światowa wynosi 6,13 litra.
Ponadto z powodu nadużywania alkoholu umiera rocznie na świecie 2,5 mln osób. – Za tymi liczbami kryją się dramaty wielu rodzin – powiedział diecezjalny duszpasterz trzeźwości ks. Mirosław Kszczot z Radomia.
Niepokojące są dane, że Polska znalazła się też w stosunkowo małej grupie państw, w których konsumpcja napojów zawierających alkohol wzrasta. – Są to smutne liczby mówiące o dramacie wielu rodzin. Wskazują one też, że zwiększy się liczba osób uzależnionych od alkoholu, a co za tym idzie wzrośnie też liczba przestępstw, w tym również drogowych – podkreślił duszpasterz trzeźwości. Jego zdaniem przyczyną wzrostu spożycia alkoholu przez Polaków jest wszechobecna reklama alkoholu. – Przyczynia się ona do ukazywania stylu życiu, gdzie obecny jest alkohol – stwierdził ks. Mirosław Kszczot.
Z danych WHO wynika również, że Polska należy do 25 krajów Europy (spośród 50 należących do WHO, których dane były dostępne) o spożyciu alkoholu powyżej średniej europejskiej tj. 12,2 litra czystego alkoholu na osobę po 15. roku życia. W naszym kraju średnia ta wynosi 13,3 litra.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.