Zaangażowanie i dystans
18 września 2017 | 12:47 | Warszawa / Tomasz Królak / wer Ⓒ Ⓟ
To nominacja jest zgodna z duchem papieża Franciszka, odnowy Kościoła i z duchem nowej ewangelizacji – tak powołanie bp. Grzegorza Rysia na urząd metropolity łódzkiego skomentował kard. Stanisław Dziwisz. Bardzo krótko i bardzo celnie.
Bo jest to pasterz, który szuka, podobnie jak Franciszek, właściwych odpowiedzi na to, co trapi współczesnych wierzących (i niewierzących), unikając łatwych odpowiedzi na trudne pytania. Pyta więc o to, czy współczesna polska parafia rzeczywiście jest wspólnotą żywej wiary. Pyta o stan szkolnej katechezy, upominając się o dokonanie jej rzeczowego bilansu. Pyta o to, czy polska młodzież odnajduje w swoich parafiach kontynuację doświadczeń ŚDM, to znaczy czy parafia pomaga nawiązać i rozwinąć osobistą relację z Bogiem.
Czytaj także: Abp Grzegorz Ryś został nowym metropolitą łódzkim
Bp Ryś to niewątpliwie jeden z najchętniej słuchanych polskich biskupów. I to nie tylko przez gorliwych katolików, ale i przez ludzi sytuujących się poza „centrum” instytucjonalnego Kościoła, a więc tych, o których upomina się dziś tak mocno papież Franciszek. Warto się zastanowić, z czego ta chęć słuchania wynika. Może z tego, że biskup łączy głęboką ortodoksję i życie modlitewne z otwarciem na świat i pragnieniem autentycznego dialogu? Może dlatego, że starając się opisać Kościół i świat, nie waha się przyznać, że na niektóre pytania nie zna odpowiedzi? A może decydujące znaczenie ma jego spokojny, wyważony styl, w którym wyczuwa się ciekawość dla opinii drugiego?
Nowy metropolita łódzki to człowiek oddany nowej ewangelizacji, starający się odpowiedzieć na pytanie o to, jak niezmienną treść Ewangelii przekazać wciąż zmieniającemu się światu. Jestem niemal pewien, że także z Łodzi płynąć będzie głos ważny dla Kościoła w Polsce. Głos pasterza i historyka Kościoła – spokojny, mądry i pełen dystansu wobec zgiełku współczesności.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.