Zabawa: modlitwa rodzin ofiar wypadków drogowych
18 listopada 2018 | 14:33 | eb | Zabawa Ⓒ Ⓟ
Tu odnaleźliśmy sens i wiarę – mówią rodziny, które w wypadkach drogowych straciły najbliższych. W niedzielę 18 listopada przyjechały do podtarnowskiej Zabawy, by modlić się w sanktuarium bł. Karoliny. Z udziałem przedstawicieli instytucji, które dbają o bezpieczeństwo odbyły się tam obchody Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. Ponownie mówiono o potrzebie powstania w tym miejscu Centrum Leczenia Traumy.
Podczas Mszy św. w sanktuarium bł. Karoliny przedstawicielka rodzin dziękowała za pomoc, jaka udzielana jest w Zabawie. Pani Roma przyjechała specjalnie ze Stanów Zjednoczonych. Trzy lata temu zginął jej 25-letni syn.
„Straciliśmy wówczas sens życia, odeszliśmy od Kościoła. Zaczęłam szukać pomocy, żeby wydostać się z marazmu. Wsparcie przyszło od polskich rodziców, którzy mnie zaprosili na te rekolekcje. Jesteśmy tutaj po raz trzeci. Przemierzyliśmy tysiące kilometrów. To miejsce jest niezwykłe i chcemy tutaj być. Odnajdujemy tutaj sens, że spotkamy się z naszym synem. Tutaj umocniła się nasza wiara, zaczęłam chodzić do kościoła. Zapraszam i namawiam innych, żeby tutaj przychodzili, bo jest to miejsce niezwykłe, gdzie odnajduje się wiarę, nadzieję i miłość” – powiedziała pani Roma.
Mszy św. przewodniczył biskup Stanisław Salaterski. W homilii mówił, że śmierć jest nauczycielką dla nas żyjących, uczy wdzięczności za dar życia, pokory wobec świata i odpowiedzialności za siebie i dla drugiego człowieka. Podkreślił też, że pojawia się wiele pytań m.in. komu zabrakło czujności, że tylu ludzi zbyt wcześnie, nagle, odeszło z tego świata w wyniku wypadków drogowych.
„Czujemy, że wielu z tych tragicznych śmierci można było uniknąć. Wystarczyło tak niewiele, trochę wolniej, trochę spokojniej, trochę uważniej” – dodał.
Biskup podkreślił, że podejmowane są inicjatywy, które mają poprawić bezpieczeństwo, wspominał też jak ważne są odblaski. „Trwa akcja edukacyjna, aby piesi uważali na drogach, bo można mieć pierwszeństwo i przedwcześnie odejść z tego świata. Staramy się słuchać, patrzeć, rozglądać, bo to może przedłużyć nasze życie. Czasem zabrakło niewiele, bo przeszkodziły słuchawki na uszach czy odbierany na przejściu telefon” – mówił bp Salaterski.
Biskup podkreślił, że bardzo ważne jest towarzyszenie tym, którzy zmagają się z bólem po stracie bliskich. „Trzeba być sobie siostrą i bratem, trzeba towarzyszyć wsparciem, bo to w sytuacjach dramatycznych znaczy bardzo wiele” – dodał.
Kaznodzieja przypomniał, że śmierć nie jest końcem życia, ale jest przejściem, powrotem do domu Ojca. „Każdego z nas Bóg posłał na świat z misją, powołaniem, zadaniem do spełnienia i czas powrotu tylko On zna. Można żyjąc krótko wypełnić misję, którą Bóg nam zlecił i zasłużyć na świętość i na pamięć potomnych. To sprawdza się w życiu św. Stanisława Kostki i bł. Karoliny” – powiedział.
Po Mszy św. uroczystości odbyły się przy pomniku Przejście. Tam złożono znicze i kwiaty, posadzono drzewo pamięci.
„Tutaj w tym wspaniałym miejscu każdego roku możemy przypominać o tych, którzy stracili życie w wypadkach drogowych. Dzięki temu miejscu i ludziom, którzy pamiętają o ofiarach, pamięć o nich nie przeminie. Dzięki temu miejscu możemy wspierać tych, którzy są ofiarami wypadków, którzy stracili zdrowie, borykają się z problemami zdrowotnymi po wypadkach, szczególnie tych, którzy w wypadkach stracili swoich bliskich. W tym miejscu stale musimy poszerzać obszar wsparcia i wszystko to co służy temu wsparciu – wyjściu z tej traumy” – powiedział minister infrastruktury, przewodniczący Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Andrzej Adamczyk.
W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele m.in. Ministerstwa Infrastruktury, Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Instytutu Transportu Samochodowego, Policji, Straży Pożarnej, Prokuratury, a także samorządowcy, kierowcy i motocykliści.
Jutro w Zabawie rozpoczną się rekolekcje dla rodzin, które straciły bliskich w wypadkach. Będą w nich uczestniczyć osoby z różnych rejonów Polski, a także z rodzina z Niemiec. Kolejne warsztaty planowane są od 23 do 25 listopada.
„Ludzie doznają tutaj uzdrowienia, doświadczają tego, co jest najtrudniejsze, bo rany na rękach czy nogach się zagoją, ale rana na sercu jest wielkim problemem” – dodaje ks. Zbigniew Szostak, prezes stowarzyszenia Przejście i kustosz sanktuarium bł. Karoliny. Jego marzeniem jest, by w Zabawie powstało Centrum Leczenia Traumy.
„Prosimy, pomóżcie, aby to Centrum mogło tutaj powstać. Doświadczyliśmy tutaj wiele dobra i ciepła. To miejsce jest wybrane, ma siłę i moc”- zwróciła się do przedstawicieli władz państwowych pani Elżbieta, która w wypadku straciła syna, a do Zabawy przyjechała ze Szczecina.
„Centrum Leczenia Traumy, które mamy nadzieję, że powstanie właśnie tutaj, w tym szczególnym miejscu będzie instytucją niezmiernie pomocną we wspieraniu tych, którzy pozostali w świecie żywych, a zmagają się z tragedią, która kazała odejść do świata umarłych ich najbliższym” – powiedział minister infrastruktury, przewodniczący Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Andrzej Adamczyk.
Głos w tej sprawie zabrał także dyrektor Instytutu Transportu Samochodowego prof. Marcin Ślęzak.
„To dobre miejsce i sprawdzony zespół fachowców. Obecność ministra Andrzeja Adamczyka, myślę że pokazuje, że jest wola polityczna, aby powstało to Centrum i żebyśmy następnym razem spotkali się podczas wkopania kamienia węgielnego” – powiedział dyrektor Instytutu Transportu Samochodowego.
Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych został ustanowiony w 2005 przez Organizację Narodów Zjednoczonych. W ub. roku w Polsce w wyniku wypadków drogowych zginęło 2831 osób.
„Chcemy uczcić pamięć o ofiarach wypadków, wesprzeć ich bliskich, których dotknęły tragiczne wydarzenia, ale także zaapelować do kierowców i pieszych o odpowiedzialne i przemyślane zachowania na drodze. Wszyscy codziennie gdzieś się spieszymy – do pracy, na spotkanie, na pociąg. Warto czasem zdjąć nogę z gazu. Lepiej stracić minutę z życia niż życie w minutę”- podkreśla Konrad Romik, sekretarz Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
Tegorocznym obchodom Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych patronuje Ministerstwo Infrastruktury. Organizatorami są: Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Stowarzyszenie Pomocy Ofiarom Wypadków i Katastrof Komunikacyjnych oraz Przemocy „Przejście”, Instytut Transportu Samochodowego i Centrum Inicjatyw na rzecz poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.