Zabawa – Prawie dwieście młodych osób zamieszkało w Miasteczku Modlitewnym
28 lipca 2023 | 13:45 | eb | Zabawa Ⓒ Ⓟ
Młodzi z różnych stron Polski rozbili namioty przy sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie. Jest także grupa z Ukrainy. Razem będą się modlić i integrować. Miasteczko Modlitewne to inicjatywa Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.
„No to w drogę” – takie hasło towarzyszy temu wydarzeniu. Nawiązuje ono do Światowych Dni Młodzieży. W taki sposób wakacje chciało spędzić 170 osób. W tym gronie 30 osób pochodzi z Ukrainy.
– Młodzi ludzie przyjechali z całej Polski, aby przy boku bł. Karoliny spędzić tydzień pod namiotem. Są od Gdańska przez Warszawę, Śląsk, Rzeszów a najwięcej osób jest z diecezji tarnowskiej. Będzie to dla nich czas spotkania z Bogiem w modlitwie, Piśmie Świętym i drugim człowieku – mówi burmistrz Miasteczka Modlitewnego Paweł Ryndak.
Na przybyłych do zabawskiego sanktuarium czeka przygotowany plan, a w nim spotkania w grupach, konferencje zarówno ojca duchownego jak i zaproszonych gości. Będzie także czas na zabawę i integrację oraz nocną grę terenową.
Gośćmi spotkania będą bp Leszek Leszkiewicz, siostra Tereza, która pochodzi z Czech, została ochrzczona jako osoba dorosła. Z młodymi spotka się również seksuolożka Diana Paulińska.- Cielesność i seksualność niejednokrotnie stanowią tabu, a są niezwykle ważnymi aspektami życia. Dlatego postanowiliśmy przełamać lody i pochylić się nad ich tematem w świetle wiary – piszą organizatorzy w mediach społecznościowych.
Miasteczko odbywa się po raz czternasty. Sporo osób przyjeżdża kolejny raz. Natomiast 50 uczestników jest tutaj po raz pierwszy.
Anita przyjechała po raz trzeci. – Doświadczam tutaj miłości Boga. Jest dużo czasu na modlitwę i to mnie umacnia. Nie wyobrażam sobie wakacji bez Miasteczka Modlitewnego – podkreśla.
Dominika przyjechała drugi raz. – W ciągu roku trudno jest wierzyć, bo jest dużo wątpliwości, a kiedy przyjedzie się na Miasteczko i zobaczy się tą energię, która tryska z tych ludzi to daje siłę na cały rok. Wracam często do notatek, które robię podczas Miasteczka, oglądam zdjęcia i od razu jest człowiekowi bliżej do Boga. Jest tutaj wspaniała atmosfera, pomagamy sobie a później piszemy też do siebie w ciągu roku – opowiada.
Uczestnicy Miasteczka Modlitewnego wezmą też udział w pielgrzymce do Wał-Rudy, gdzie przeżyją Drogę Krzyżową szlakiem męczeństwa błogosławionej Karoliny. Tygodniowe spotkanie zakończy się tortem 2 sierpnia, czyli w urodziny Karoliny.
Miasteczko Modlitewne to inicjatywa Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, która po raz pierwszy odbyła się w 2010 r.
Karolina Kózkówna urodziła się 2 sierpnia 1898 r. w wielodzietnej rodzinie w podtarnowskiej wsi Wał-Ruda. Mimo młodego wieku i braku specjalistycznego wykształcenia była animatorką i liderką życia religijnego. Należała do stowarzyszeń religijnych, uczyła katechizmu dzieci z wioski, organizowała dla nich zajęcia, przygotowywała do przyjęcia Komunii św. chorych współmieszkańców. Pomagała w prowadzeniu prywatnej biblioteki wujowi Franciszkowi Borzęckiemu, umożliwiała dorosłym dostęp do literatury religijnej. Wrażliwa na potrzeby chorych i biednych, odwiedzała ich w domach i wspierała w potrzebach.Była przykładem pracowitości i uczciwości oraz poczucia odpowiedzialności za rodzinę. Swoją postawą zdobyła powszechne uznanie i szacunek wśród współmieszkańców, którzy mówili, że jest „pierwszą duszą do nieba”. Zginęła heroicznie, broniąc godności kobiety 18 listopada 1914 r., gdy została zaatakowana przez rosyjskiego żołnierza, który w bestialski sposób ją zamordował. Jan Paweł II beatyfikował Karolinę Kózkównę 10 czerwca 1987 r. w Tarnowie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.