Zabór k. Zielonej Góry: koncerty dla uratowania zabytkowych organów
22 września 2009 | 13:31 | kk Ⓒ Ⓟ
W parafialnym kościele w niewielkiej wsi k. Zielonej Góry rozpoczyna się dziś cykl sześciu koncertów organowych. Wszystko po to, aby uratować zabytkowe parafialne organy.
Organizację cyklu koncertów zaproponował swojemu proboszczowi organista Julian Tatarynowicz. „Na takich małych parafiach takie koncerty to rzadkość, ale pan Julian to pasjonat muzyki i podjął się organizacji koncertów” – wyjaśnił w rozmowie z KAI ks. Janusz Mikołajewicz, proboszcz parafii pw. św. Józefa w Zaborze.
Wstęp na koncerty jest bezpłatny, ale podczas koncertów będą rozprowadzane cegiełki na odbudowę organów w Milsku i Zaborze. „Te pierwsze prawdopodobnie zbudował Ludwik Hartig w latach 1864-1865. One są w strasznym stanie i od kilku lat już nie grają. Na ich remont potrzebujemy ok. 120 tys. zł. Organy w Zaborze jeszcze grają i pochodzą z 1907 roku. Na ich remont potrzeba ok. 90 tys.” – wyjaśnił w rozmowie z KAI Julian Tatarynowicz.
Podczas sześciu koncertów od 22 do 26 września, które każdego dnia będą rozpoczynać się o godz. 19.00 będzie można usłyszeć specjalnie przywiezione na tę okazje cyfrowe organy Viscount. „Brzmią identycznie jak oryginalne, zostały zbudowane w tym roku we Włoszech i do tej pory w Polsce były pokazane tylko raz” – mówi organista. Zagra na nich m.in. Michał Markuszewski z Warszawy, a także organiści, wokaliści i instrumentaliści z terenu diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, a także chór Cantemus Domino z Zielonej Góry. W programie usłyszymy m.in. utwory: Jana Sebastiana Bacha, Feliksa Mendelssohna-Bartholdy, Sigfrida Karg-Elerta, Giuseppe Verdiego i J. F. Haendela.
Na zakończenie planowana jest także aukcja obrazów licytacja obrazów. Julian Tatarynowicz zapewnia, że w przyszłym roku również odbędzie się podobny cykl koncertów, a także będą podejmowane inne działania mające na celu odrestaurowanie parafialnych instrumentów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.