Zabytkowe opactwo w serialu TVP
10 sierpnia 2018 | 11:46 | eg / pz | Czerwińsk nad Wisłą Ⓒ Ⓟ
Mury i otoczenie zabytkowego, XII-wiecznego opactwa w Czerwińsku nad Wisłą w diecezji płockiej, a także towarzyszące mu nadwislańskie krajobrazy, będzie można zobaczyć w serialu TVP „Stulecie Winnych”, którego emisję zaplanowano na rok 2019. Ekipa telewizyjna wraz z aktorami przez kilka dni gościła na terenie historycznego kompleksu sakralnego.
Serial „Stulecie Winnych” jest oparty na motywach 3-tomowej powieści Ałbeny Grabowskiej pod tym samym tytułem. Saga została wydana w 2015 roku przez Wydawnictwo Zwierciadło. Telewizyjna adaptacja książki koncentruje się się na losach rodziny Winnych z podwarszawskiego Brwinowa, które zostały wplecione w dramatyczne wydarzenia XX wieku.
Akcja serialu rozpoczyna się z chwilą wybuchu I wojny światowej i trwa sto lat – do czasów współczesnych. Jak poinformowała w mediach społecznościowych Ilona Łepkowska, która jest szefem literackim projektu, w filmie zostanie przedstawiony obraz „zwykłych, nawet prostych ludzi `przeoranych` przez historię”.
Serial „Stulecie Winnych” realizowany jest przez Endemol Shine Polska dla TVP1. Na ekranie serialu, który trafi do wiosennej ramówki TVP1 w 2019 roku pojawią m.in. Kinga Preis, Jan Wieczorkowski, Katarzyna Kwiatkowska, Arkadiusz Janiczek, Olaf Lubaszenko, Rafał Królikowski, Adam Ferency oraz Roman Gancarczyk. Reżyserem „Stulecia Winnych” jest Piotr Trzaskalski, a za zdjęcia odpowiada Witold Płóciennik.
Przez kilka dni zdjęcia do filmu były także kręcone na terenie zabytkowego, XII-wiecznego opactwa w Czerwińsku nad Wisłą, którym zarządzają księża salezjanie. Zdjęcia kręcono na placu przed kościołem, poza tym ujęto na nich krajobrazy, związane z malowniczo położonym nad Wisłą obiektem sakralnym.
Opactwo w Czerwińsku nad Wisłą powstało w XII wieku, z inicjatywy bp. Aleksandra z Malonne, biskupa płockiego w latach 1129-1156, budowniczego katedry w Płocku. Zostało powierzone kanonikom regularnym laterańskim. Było wielokrotnie przebudowywane i modernizowane. W lipcu 1410 roku w Czerwińsku przez Wisłę przeprawiał się król Władysław Jagiełło, który modlił się też w sanktuarium o powodzenie w bitwie z Krzyżakami. W 1923 roku do Czerwińska wprowadzili się salezjanie. Jedną z głównych atrakcji są romańskie freski z XIII wieku – jest to największy zespół malowideł romańskich w Polsce.
W kościele od 400 lat czczony jest obraz Matki Bożej Pocieszenia, wzorowany na obrazie Matki Bożej Śnieżnej z rzymskiej bazyliki Santa Maria Maggiore – jeden z najstarszych wizerunków maryjnych, czczonych w Kościele katolickim. W 1947 roku król Władysław IV uprosił sobie przed tym obrazem powrót do zdrowia. W 1648 roku wizerunek uznany został przez biskupa płockiego Ferdynanda za cudowny, a w 1970 roku ukoronowany przez kard. Stefana Wyszyńskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.