300 zabytkowych nagrobków wymaga pilnych prac konserwatorskich
01 listopada 2011 | 18:20 | rm Ⓒ Ⓟ
Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu zgłosił do rejestru zabytków ponad 300 nagrobków, które wymagają pilnych prac konserwatorskich. Od poniedziałku, 31 października trwa kwesta na najstarszej radomskiej nekropolii przy ulicy Limanowskiego, która w przyszłym roku będzie obchodziła 200-lecie istnienia. Dzisiaj kwestowali tam m. in. minister zdrowia Ewa Kopacz i prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak.
Barbara Pikiewicz, wiceprzewodnicząca społecznego komitetu poinformowała, że tylko w poniedziałek zebrano 7 tysięcy złotych. – Datki zbierało 180 osób, głównie młodzież z radomskich szkół. Cieszymy się, że młodzi angażują się w tego typu przedsięwzięcia. To dobrze rokuje na przyszłość – podkreśliła społeczniczka.
Dzisiaj kwestowali m. in. minister zdrowia Ewa Kopacz i prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak. – To jest tradycja, od wielu lat tu jestem, aby pomagać w ratowaniu cennych zabytków tej nekropolii. Społecznicy są taką piękną drużyną, która zaszczepia młodym osobom chęć bezinteresownego angażowania się w akcje społeczne – powiedziała minister zdrowia. Podobnego zdania był także Andrzej Kosztowniak. – Cieszę się, że są ludzie, którzy swój wolny czas, poświęcają się ratowaniu zabytkowych nagrobków, tym bardziej, że w przyszłym roku będziemy obchodzić 200-lecia istnienia tego cmentarza – powiedział prezydent Radomia.
Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu zgłosił do rejestru zabytków ponad 300 nagrobków, które wymagają pilnych prac konserwatorskich. – W pierwszej kolejności ratowane są groby nie posiadające właścicieli prawnych, które reprezentują bardzo wysoki poziom artystyczny i historyczny. Optymistycznym sygnałem jest fakt, że coraz więcej zabytkowych grobów, ratują osoby indywidualne. Cieszymy się, że zapał społeczników udziela się także rodzinom. To godne zauważenia, bowiem konserwacja nagrobku to spory wydatek – powiedziała Barbara Pikiewicz.
W tym roku społecznicy wyremontowali nagrobek doktora Ludwika Przybyłki. Nie zachował się sam grób, ale pozostał żeliwny nagrobek. Ludwik Przybyłka pochodził z rodziny szlacheckiej i jako pierwszy polski lekarz i jeden z pierwszych na świecie opisał przepuklinę przeponową u noworodka. Rekonstrukcji poddano także nagrobek kapitana Ignacego Karpińskiego. Z Napoleonem przebył cały szlak bojowy od Madrytu aż po Moskwę. Była kawalerem Krzyża Virtuti Militari.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.