Zaczynają się rekolekcje polskich biskupów na Jasnej Górze
15 listopada 2021 | 00:10 | mp | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Od 15 do 18 listopada w jasnogórskim sanktuarium odbędą się doroczne rekolekcje polskich biskupów. Poprowadzi je o. Zdzisław Kijas OFMConv, wieloletni pracownik Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, a ich tematem będą współcześni polscy święci.
– Tematem rozważań rekolekcyjnych będą święci: polscy błogosławieni, wyniesieni na ołtarze w ostatnich latach oraz czcigodni słudzy Boży, których procesy jeszcze trwają w watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych – przyznaje w rozmowie z KAI o. Zdzisław Kijas. Wyjaśnia, że są to postacie, w których procesach beatyfikacyjnych brał osobiście udział jako pracownik Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. A podstawowe pytanie rozważań rekolekcyjnych brzmi: „co nam oni dziś mówią i do czego nas powołują”.
Wśród błogosławionych będą to kard. Stefan Wyszyński beatyfikowany w tym roku, Hanna Chrzanowska, lekarka beatyfikowana w 2018 r., franciszkanie o. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek, męczennicy peruwiańscy zamordowani w 1991 r. a beatyfikowani w 2015 r. i ks. Jan Macha, którego beatyfikacja nastąpi 20 listopada br. w Katowicach. Natomiast w drodze na ołtarze są bp Jan Pietraszko, biskup pomocniczy krakowski w latach 1963–1988, który czeka na uznanie cudu, Józef i Wiktoria Ulmowie, którzy oddali życie w 1944 r. wraz ze swymi dziećmi, ratując Żydów, których proces beatyfikacyjny wciąż jeszcze trwa, Rozalia Celak, słynna, krakowska mistyczka z okresu II wojny światowej, której proces jest także w toku.
– Będę chciał ukazać nie tylko ich sylwetki i piękne życie bądź świadectwo męczeńskiej śmierci, ale przede wszystkim to, co mają dziś nam do zakomunikowania – wyjaśnia o. Kijas. – Nie chodzi mi o prezentowanie życiorysów Sług Bożych czy błogosławionych, ale na spojrzenie na nich pod kątem, co nam mówią dziś, w obecnej sytuacji Kościoła i Polski. Chodzi mi o wydobycie najbardziej aktualnego przesłania z ich strony odnosząc je do czasu, w którym obecnie jesteśmy – dodaje.
– Moja refleksja będzie skoncentrowana na tym, jaki wzór świętości i jaki przykład ludzie ci dają Kościołowi w Polsce. A skoro pochodzą z naszego środowiska, to są ważnymi przewodnikami. A były to osoby zaangażowane nie tylko na polu kościelnym ale także w życie społeczne, jak i na polu dialogu – mówi rekolekcjonista.
Rekolekcje księży biskupów rozpoczną się na Jasnej Górze w poniedziałek 15 listopada wieczorem i trwać będą do czwartku 18 listopada. Na każdy dzień złożą się trzy konferencje o. Kijasa, czas na medytację i Msza Święta przed cudownym obrazem. O Kijas zapowiada, że później konferencje te zostaną wydane.
***
Zdzisław Józef Kijas OFM Conv, prof. dr hab., wykładowca Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II oraz wielu uczelni zagranicznych, postulator generalny spraw kanonizacyjnych Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych, 28 stycznia 2010 roku został mianowany przez Benedykta XVI relatorem Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych relator procesu beatyfikacyjnego kard. Stefana Wyszyńskiego, rekolekcjonista, autor licznych publikacji, m.in.: Siła charakteru, Kraków 2013; Siła mądrości, Kraków 2016; Tajemnica nieba, czyśćca i piekła, Częstochowa 2017; Mój anioł idzie przed tobą, Michalineum, 2017; Brewiarz ekologa, Kraków 2018; Życie jako dojrzewanie świętości. Maksymilian Maria Kolbe, Kraków 2019; Opatrzność i przeznaczenie, Kraków 2020; Czy wiesz, że modlitwa…, Katowice 2020; Wyszyński. 40 spojrzeń, Kraków 2021 i wielu innych oraz powieści: Tam, gdzie rodzi się życie, Kraków 2016; Nawet szarość jaśnieje, Kraków 2018; Perły i plewy, Kraków 2019.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.