Zaduszkowe Nabożeństwo Ekumeniczne w Puszczy Noteckiej
03 listopada 2013 | 13:02 | bt Ⓒ Ⓟ
Zaduszkowe Nabożeństwo Ekumeniczne odbyło się wczoraj po raz dziewiąty na dawnym cmentarzu ewangelickim w Bucharzewie-Bukowcach, w Puszczy Noteckiej. Jego inicjatorem i współorganizatorem jest Akademicki Klub Seniora z Poznania.
Nabożeństwu przewodniczył ks. kan. Zbigniew Woźniak, proboszcz parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej w Sierakowie, na terenie której położone jest Bucharzewo-Bukowce. Wspominano podczas niego zarówno osoby pochowane na tym ewangelickim cmentarzu, dobrodziejów Sierakowa – ród Opalińskich, jak i zmarłych członków Akademickiego Klubu Seniora (AKS).
„W sposób szczególny modlimy się dzisiaj za śp. pastora Tadeusza Raszyka, wieloletniego proboszcza parafii ewangelicko-augsburskiej w Poznaniu (1980-2012) i seniora diecezji pomorsko-wielkopolskiej w latach 1986-1992, którego Pan powołał do siebie w zeszłym roku, a który aktywnie uczestniczył w naszych corocznych nabożeństwach sprawowanych na tym cmentarzu” – podkreślił ks. kan. Woźniak.
W nabożeństwie uczestniczył również, jako przedstawiciel metropolity poznańskiego, ks. kan. Marek Kaiser, członek Archidiecezjalnej Komisji Ekumenicznej działającej w ramach poznańskiej Kurii metropolitalnej oraz pastor Marcin Kotas, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Poznaniu i następca na tym stanowisku zmarłego pastora Raszyka. Wspominając go, pastor Kotas podziękował członkom poznańskiego AKS za pamiątkowy obelisk poświęcony śp. pastorowi Raszykowi, który ufundowali oni na terenie uporządkowanego przez nich cmentarza ewangelickiego w Bucharzewie-Bukowcach.
Zaduszkowe Nabożeństwo Ekumeniczne odbywa się w Puszczy Noteckiej od 2005 r. Jego współorganizatorami są: Akademicki Klub Seniora w Poznaniu, parafie rzymsko-katolickie w Sierakowie, Chojnie nad Wartą oraz pw. św. Wojciecha w Poznaniu, parafia ewangelicko-augsburska w Poznaniu, Muzeum Zamek Opalińskich w Sierakowie, a także Nadwarciańskie Centrum Animacji Kultury i Ochrony Dziedzictwa Regionalnego PRON w Międzychodzie.
Jak wyjaśnia KAI Andrzej Jacek Kowalski, „Prezes Przy Szabli” AKS, obchodzącego w tym roku swoje 50-lecie, inicjatywa wspólnej modlitwy za zmarłych zrodziła się w 35. rocznicę otwarcia znajdującego się nieopodal schroniska studenckiego „Chata Zbójców”. Wcześniej członkowie AKS przy wsparciu ludzi dobrej woli uporządkowali i odnowili XIX-wieczny cmentarz ewangelicki.
„Ze schroniska od lat chętnie korzystają studenci, a także studenci-seniorzy i nie tylko, bo jest to miejsce pięknie położone w Puszczy Noteckiej, w Sierakowskim Parku Krajobrazowym. Postanowiliśmy więc uchronić groby dawnych mieszkańców pobliskich wsi Bucharzew-Bukowiec wyznania ewangelickiego od całkowitego unicestwienia” – wspomina Andrzej Jacek Kowalski.
Przy porządkowaniu zaniedbanego i zapomnianego przez przeszło 60 lat cmentarza pracowało ok. 35 osób przez kilka dni. Wywieziono stąd kilkadziesiąt przyczep śmieci i liści, wycięto samosiejki, uporządkowano groby, oczyszczono, podniesiono i naprawiono nagrobki. Ogrodzono też teren cmentarza płotem oraz postawiono tablicę informacyjną i pamiątkowy kamień.
Na cmentarzu pozostały wolno stojące nagrobki z mało czytelnymi napisami, płyty nagrobne, żeliwne ogrodzenia grobów i fragmenty żeliwnych krzyży. Najstarszy zachowany nagrobek pochodzi z 1866 r. a najmłodszy − z 1924 r.
Wcześniej, w 2003 r., cmentarz został wpisany do rejestru zabytków. W 2006 r. przedstawiciele AKS przeprowadzili szczegółową inwentaryzację cmentarza i mogił, a rok później przetłumaczono inskrypcje nagrobne.
Natomiast od 2007 r. można zdobyć honorowy tytuł „Przyjaciel Cmentarza w Bucharzewie-Bukowcach”. Przyznawany jest on przede wszystkim młodzieży przebywającej na wakacjach w „Chacie Zbójców”, która porządkuje i odwiedza cmentarz.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.