Żagań – Gala Jubileuszowa 50-lecia Ruchu Światło-Życie w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej
14 kwietnia 2024 | 11:42 | kk | Żegań Ⓒ Ⓟ
Ruch Światło-Życie w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej obchodzi w tym roku 50-lecie istnienia. Kolejną odsłoną jubileuszu była Msza św. w żagańskim kościele pw. Wniebowzięcia NMP oraz Gala Jubileuszowa w tamtejszym pałacu, na której spotkali się byli i obecni oazowicze w różnym wieku i różnych stanów.
To rok jubileuszowy 50-lecia obecności charyzmatu Ruchu Światło-Życie na Środkowym Nadodrzu. – Dziś spotykamy się w Żaganiu najpierw w parafii pw. Wniebowzięcia NMP w by zjednoczyć się na modlitwie i dziękczynieniu za minione lata – wyjaśnia ks. Dariusz Korolik, moderator Ruchu Światło-Życie w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. – Żagań to był bardzo prężny ośrodek oazowy. Niedaleko stąd w Iłowej Żagańskiej powstał pierwszy krąg Domowego Kościoła – dodaje.
Po Mszy św. oazowicze przenieśli się do pałacu żagańskiego, gdzie odbyła się gala wdzięczności pod hasłem: „Wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny”. – Chcemy w jej trakcie przywołać te słowa Maryi, która dziękuje Panu Boga za łaski, którymi Ona została obdarzona. My przez te 50 lat widzimy, że wiele Bożych łask było nam udzielanych – podkreśla moderator. – W czasie gali chcemy przede wszystkim wyróżnić te osoby, które na przestrzeni lat podejmowały się różnych posług. Od moderatorów diecezjalnych i moderatorów diakonii, przez pary Domowego Kościoła, aż do animatorów, którzy zaznaczyli swoją obecność przez te 50 lat – dodaje.
W trakcie gali wspominano historię oazy w naszej diecezji. Wręczono też okolicznościowe dyplomy i pamiątki osobom, które na przestrzeni ostatnich 50 lat na różne sposoby angażowały się w działania Ruchu oraz formację jego członków. Wśród wyróżnionych znalazł się m.in. bp Adrian Put – wieloletni moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie; ks. kan. Roman Litwińczuk – moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie i moderator generalny Ruchu Światło-Życie, ks. prał. Jan Pawlak – wieloletni moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie i Domowego Kościoła. Podziękowano także parom diecezjalnym Domowego Kościoła, a także osobom tworzącym poszczególne diakonie.
Pół wieku oazy to blisko 450 tysięcy ludzi, którzy przeszli drogę formacji lub przynajmniej wzięli udział w jednorazowych rekolekcjach zetknęli się z tym charyzmatem. Do tego grona należy bp Adrian Put, który był też diecezjalnym moderatorem. – Ruch Światło-Życie jest istotną treścią mojego życia tzn. ukształtował moje widzenie Kościoła i moja posługę w Kościele. I to nieustannie owocuje w moim życiu – podkreśla biskup pomocniczy diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.
To nie koniec świętowania. 27 kwietnia jest jubileuszowy dzień wspólnoty w rejonach, od Gorzowa, aż po Głogów. Główne uroczystości odbędą się na przełomie sierpnia i września w sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie.
Pierwszy historyczny krąg oazy rodzin w ówczesnej diecezji gorzowskiej powstał w roku 1974 w parafii Iłowa Żagańska. Natomiast oficjalnie został zapoczątkowany w roku 1976. „Na początku tego roku pierwszy raz na terenie Diecezji Gorzowskiej została przeprowadzona Oaza Rekolekcyjna Animatorów (ORA). Rekolekcje te odbyły się pod patronatem bp. Pawła Sochy, wielkiego przyjaciela ruchu oazowego, oraz Wydziału Nauki Katolickiej Kurii w Gorzowie. ORA odbyła się w Rokitnie, a jej celem było przygotowanie odpowiedniej kadry dla potrzeb powstającego na terenie diecezji Ruchu „Światło-Życie”. Oazę Rekolekcyjną Animatorów poprowadził zespół z Lublina, wyznaczony przez ks. Blachnickiego” – czytamy na stronie internetowej 50.lubuskaoaza.pl, która powstała z okazji jubileuszu Ruchu Światło-Życie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.