Zagnańsk: Msza św. hubertowska w intencji sygnalistów myśliwskich z całej Polski
19 października 2009 | 11:22 | apis / maz Ⓒ Ⓟ
Zagranym na rogach myśliwskich „Marszem św. Huberta” rozpoczęła się Msza św. w intencji sygnalistów myśliwskich z całej Polski w zagnańskim kościele. Przybyło ich ponad 100, by rywalizować w konkursie „O Statuetkę Dęba „Bartka”.
Sygnaliści myśliwscy z całego kraju zmagali się ze sobą w grze na rogach myśliwskich dziś 18 października w zagnańskim Zespole Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w I Świętokrzyskim Konkursie Sygnalistów Myśliwskich „O Statuetkę Dęba „Bartka”. Po zakończonych zawodach wszyscy wzięli udział w Mszy św. hubertowskiej odprawionej w kościele św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Zagnańsku.
Celebrujący Eucharystię ks. proboszcz Ryszard Niemiec, witając rywalizujących sygnalistów, przedstawicieli nadleśnictw, myśliwych, nauczycieli szkół leśnych z całej Polski, podkreślił ogromne znacznie ich oddania, posłannictwa w służbie przyrodzie, którą stworzył Bóg. Apelował, by nadal strzegli tego daru Bożego, jakim jest las i żyjące w nim zwierzęta oraz rosnące rośliny.
Sygnalistów, którzy na rogach myśliwskich urozmaicali Eucharystię, nagrodzono oklaskami na zakończenie za piękną grę. Obok ołtarza stali również sokolnicy z sokołami umocowanymi na przedramionach, którzy na co dzień opiekują się nimi i ratują im niejednokrotnie życie.
W I Świętokrzyskim Konkursie Sygnalistów Myśliwskich „O Statuetkę Dęba „Bartka” sygnaliści rywalizowali w kategorii indywidualnej i zespołowej. Grand Prix zdobył zespół z Technikum Leśnego w Warcinie k. Słupska. Wśród solistów pierwsze i drugie miejsce zajęli uczniowie tej szkoły – Tadeusz Piankowski i Artur Nowicki. Trzecie zajęła wicemistrzyni Polski Gabriela Kazimierczak ze Spychowa (woj. warmińsko – mazurskie).
– Cieszy mnie bardzo liczny udział sygnalistów myśliwskich w świętokrzyskich zawodach oraz przyzwoity ich poziom. Regulamin zawodów umożliwił rywalizację zarówno dla początkujących, średnio zaawansowanych jak i najwyżej zaawansowanych sygnalistów – poinformował KAI sędzia główny zawodów Maciej Strawa, prezes Klubu Sygnalistów PZŁ.
– Pragnę podkreślić to, że na rywalizację z młodzieżą szkół leśnych zdecydowali się dorośli sygnaliści zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim, który również bardzo dobrze wypadli” – dodał.
Klub Sygnalistów Myśliwskich PZŁ zrzesza ponad 3 tys. pasjonatów gry na rogu oraz miłośników muzyki myśliwskiej, dla których najwyższą wartością jest pielęgnowanie i propagowanie wspaniałych polskich tradycji łowieckich będących częścią dziedzictwa narodowego.
Zawodom w Zagnańsku towarzyszyły: wystawa prac plastycznych uczniów ZSL im. R. Gesinga z Zagnańska, galeria fotograficzna „Twory i cuda przyrody”, pokazy sokolnicze oraz prezentacja psów myśliwskich.
Organizatorami byli: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu, Zarząd Okręgowy PZŁ w Kielcach Nadleśnictwo Kielce oraz Zespół Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnańsku . Na podsumowanie i zakończenie imprezy wszyscy sygnaliści wspólnie odegrali sygnały: „Apel na łowy”, „Darz Bór” oraz „Pożegnanie”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.