Zagórnik: wojenni uciekinierzy w Centrum bł. ks. Władysława Bukowińskiego
28 lutego 2022 | 16:07 | rk | Zagórnik Ⓒ Ⓟ
Pierwsza grupa wojennych uciekinierów z Ukrainy zamieszkała w Centrum bł. ks. Władysława Bukowińskiego w Zagórniku koło Andrychowa. Na razie jest tu ich siedmioro – czwórka dzieci i trzy kobiety z Tarnopola, ale w drodze jest kolejnych 19 osób. Wszyscy znajdą schronienie w ośrodku upamiętniającym Apostoła Kazachstanu, więźnia sowieckich łagrów.
Igor Ostrowski jest Ukraińcem mieszkającym od 12 lat w Bielsku-Białej. Pracuje jako zawodowy kierowca. Chrzestny jego syna postanowił wysłać swą rodzinę do Polski – żonę i dwie synowe z dziećmi. Mężczyzna broni kraju przed rosyjskim najeźdźcą. Ośmioro osób, po podróży trwającej dobę, dotarło do Centrum w Zagórniku. Najstarszy chłopiec Jurij zamieszkał na bielskim osiedlu Karpackim z krewnymi. Pozostali, w tym dzieci – znaleźli gościnę u stóp gór Beskidu Małego: babcia Maria, synowe Ola i Wiktoria oraz dzieci w wieku od 2 do 6 lat – Denys, Vadym, Jana i Artur.
„W Tarnopolu dotąd było w miarę spokojnie. Rosjanie nie atakowali tam. Pojawiły się już jednak grupy dywersantów. Ludzie bronią się jak mogą. Są bardzo zdyscyplinowani” – relacjonuje Igor.
Gdy mieszkańcy Andrychowa i okolic dowiedzieli się o gościach z Ukrainy, do Centrum w Zagórniku zaczęły napływać rozmaite dary. Co chwila przychodzą tu darczyńcy. Apel o pomoc w zakupie węgla spotkał się z natychmiastowym odzewem. Zgłosiło się od razu kilka osób.
Opiekun miejsca i prezes Stowarzyszenia „Ocalanie”, które prowadzi Centrum, Paweł Marczyński przyznaje, że w całej tej pomocy pomagają ludzie i Duch Święty. „To jeden zryw serca” – zaznacza.
Alfred Gibas z parafii św. Stanisława BM w Andrychowie, który na co dzień jest zaangażowany w kursy ewangelizacji w Centrum im. bł. ks. Bukowińskiego w Zagórniku, przywiózł Ukraińców spod granicy. „Cieszymy się, że są już z nami. Niesamowity jest gest tych wszystkich ludzi, którzy zasypali nas darami. Trudno je było nawet pomieścić. Część rzeczy wysłaliśmy na Ukrainę” – podkreśla.
Pochodzący z Zagórnika ks. Jan Nowak, który był jednym z inicjatorów powstania Centrum, przypomina, że ośrodek od początku miał pomagać katolikom i wszystkim chrześcijanom ze Wschodu. „Taki był cel. I w tej chwili on się realizuje. Nic nowego – to było celem tego domu i teraz Pan Bóg to realizuje. W Jego imię powstają wielkie dzieła” – zapewnia.
Centrum bł. ks. Bukowińskiego w Zagórniku uruchomiło ponad 4 lata temu Stowarzyszenie im. ks. W. Bukowińskiego „Ocalenie”, zajmujące się przybliżaniem postaci wyniesionego na ołtarze kapłana i reewangelizacją na wzór ks. Bukowińskiego. To ośrodek szerzenia kultu tego błogosławionego, miejsce religijnej i duchowej odnowy oraz patriotycznego wychowania dzieci i młodzieży.
Władysław Bukowiński urodził się 22 grudnia 1904 r. w Berdyczowie. Był duszpasterzem na terenie republik radzieckich. Po wojnie odmówił powrotu do Polski. Zdecydował się pozostać na terenie Związku Radzieckiego i do końca posługiwać katolikom. Wielokrotnie przebywał w więzieniach i obozach pracy. W sumie spędził w nich 13 lat, 5 miesięcy i 10 dni. Zmarł w opinii świętości w 1974 r. w Karagandzie.
Został beatyfikowany 11 września 2016 r. Dokonał tego legat papieski, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, kard. Angelo Amato podczas Mszy św. w katedrze Matki Bożej Fatimskiej Matki Wszystkich Narodów w Karagandzie. Była to pierwsza w historii beatyfikacja w Kazachstanie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.