Zainaugurowano obchody 200-lecia istnienia zabytkowego cmentarza
01 listopada 2011 | 21:33 | rm Ⓒ Ⓟ
Zainaugurowano obchody 200-lecia istnienia zabytkowego cmentarza w Radomiu. Mszę świętą celebrował biskup Adam Odzimek. Odczytano również dokument Stolicy Apostolskiej dotyczący udzielenia odpustu zupełnego dla wiernych, którzy będą nawiedzać nekropolię w roku jubileuszu jej powstania, który potrwa do 1 listopada 2012 roku. Według parafialnej inwentaryzacji na cmentarzu jest 27 tys. grobów, z czego 2,5 tys. to zabytki. Tylko w tym roku konserwator wpisał do rejestru 335 kolejnych grobów. Nekropolia jest jedną z najciekawszych architektonicznie tego typu w Polsce.
Homilię wygłosił ks. prałat Wiesław Taraska. Mówił, że "sercem odnajdujemy w społeczności świętych w niebie, również naszych bliskich zmarłych". – Dzisiejszy dzień jest pełen radości, bowiem przyjaźń z Chrystusem przynosi życie wieczne. Człowiek nie umiera – mówił przewodniczący nowo powstałej Rady Artystyczno-Budowlanej Diecezji Radomskiej, która jest odpowiedzialna za wszelkie istotne działania w zakresie budownictwa, remontów, czy konserwacji oraz wystroju kościołów.
Podczas Mszy św. ks. Albert Warso z Watykańskiej Kongregacji Wiary odczytał dokument Stolicy Apostolskiej na mocy którego wierni będą mogli otrzymać odpust zupełny. Przywilej ten otrzymają ci, którzy w ciągu roku będą cmentarz nawiedzać i modlić się za zmarłych. Odpust mogą również ofiarować za dusze czyśćcowe.
Cmentarz przy ulicy Limanowskiego w Radomiu został założony w 1812 roku przy dawnym Trakcie Starokrakowskim. Od blisko dwóch wieków jest miejscem spoczynku zmarłych mieszkańców Radomia i okolic. Zarówno pod względem historii, jak i walorów artystycznych nekropolia radomska zaliczana jest do cenniejszych i najstarszych zespołów cmentarnych w Polsce.
Tutaj pochowany jest m. in. malarz batalista Józef Brandt, doktor Ludwik Przybyłko uznawany za twórcę polskiej szkoły kardiochirurgii oraz rodzeństwo Witolda Gombrowicza: Jerzy Szymkowicz Gombrowicz i Irena Gombrowicz. Najstarszy grób, jaki udało się znaleźć, a właściwie tablica epitafijna, pochodzi z 1820 roku. Wtedy to zmarł Franciszek Truszkowski, kapitan wojsk napoleońskich.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.