Zainaugurowano rok ks. Józefa Londzina
19 marca 2012 | 14:20 | rk Ⓒ Ⓟ
Msza pod przewodnictwem katowickiego arcybiskupa seniora Damiana Zimonia zainaugurowała 18 marca w kościele pw. św. Marii Magdaleny w Cieszynie obchody roku ks. Józefa Londzina. Z okazji 150. rocznicy urodzin zasłużonego kapłana i społecznika, specjalny list przesłał ordynariusz bielsko-żywiecki bp Tadeusz Rakoczy.
Alina Świeży-Sobel z komitetu organizującego obchody poinformowała KAI, że na całym Śląsku Cieszyńskim przygotowywane są liczne konkursy i wystawy dotyczące sylwetki znanego działacza na rzecz podtrzymania polskości Śląska Cieszyńskiego. Zapowiedziała, że w Bielsku-Białej i Cieszynie oraz w jego rodzinnym Zabrzegu odbędą się m. in. sesje historyczne nt. jego postaci i dorobku. Nie zabraknie także spotkań modlitewnych.
„Mam nadzieję, ze powstanie film edukacyjny, który pomoże zainteresować młodzież nie tylko samą postacią ks. Londzina i jego dorobkiem, ale też tym ważnym momentem historii, z którym jego działalność narodowa była związana – czasem powrotu Polski niepodległej na te ziemie, także dyskusji nad kształtem granicy Polski na południu” – dodaje Świeży-Sobel podkreślając, że konkretnym inicjatywami w ramach roku ks. Londzina zajmuje się Macierz Ziemi Cieszyńskiej.
Lokalne oddziały PTTK zorganizują specjalny konkurs na opracowanie wycieczkowego szlaku wędrówki po Śląsku Cieszyńskim z uwzględnieniem miejsc związanych z działalnością ks. Londzina oraz historią niepodległościową tych ziem.
Świeży-Sobel zaznacza, że ks. Londzin jest także przedstawicielem specyficznego modelu kapłaństwa. „To postawa kapłana odpowiedzialnego za całość życia swoich wiernych. Troszczył się o wszystkie sprawy mieszkańców Cieszyna i regionu: o to by się mogli modlić po polsku, ale także, żeby Polacy mogli się uczyć w szkołach po polsku, mogli zakładać polskie instytucje i lepiej się organizować” – zauważa dziennikarka „Gościa Niedzielnego”.
„Ks. Londzin był politykiem, posłem, senatorem, burmistrzem. Trzeba sobie powiedzieć, że dziś nie bardzo sobie wyobrażamy łączenie tych funkcji z kapłaństwem. Jednak takie to były czasy i dawało się to wszystko pogodzić” – zauważa i podkreśla, że ks. Londzinowi należy się pamięć za to wszystko, co zrobił dla Śląska Cieszyńskiego.
Abp Zimoń w homilii w Cieszynie podkreślił, że ks. Lodzin był nie tylko kapłanem, ale nauczycielem oraz założycielem i działaczem takich polskich organizacji religijnych i społecznych jak Macierz Szkolna, Dziedzictwo bł. Jana Sarkandra czy Związek Śląskich Katolików. Hierarcha przypomniał także, że ten duchowny został wybrany do Rady Państwa w Wiedniu, a po odzyskaniu przez Polskę niepodległości był posłem na sejm oraz członkiem senatu RP.
Ks. Józef Londzin był znanym działaczem na rzecz podtrzymania polskości Śląska Cieszyńskiego oraz integracji mieszkańców tego regionu. Urodził się 3 lutego 1862 w Zabrzegu k. Czechowic-Dziedzic w rodzinie o dużych tradycjach patriotycznych. Był założycielem Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego na Śląsku i Muzeum Etnograficznego w Cieszynie, posłem, współprzewodniczącym Rady Narodowej dla Księstwa Cieszyńskiego powstałej w 1918 roku, senatorem Rzeczypospolitej i burmistrzem Cieszyna. Napisał wiele książek dotyczących historii Śląska Cieszyńskiego i historii Kościoła, m.in. „Historia Generalnego Wikariatu w Cieszynie” oraz „Dzieje drewnianych kościołów w Księstwie Cieszyńskim”.
Zmarł 21 kwietnia 1929 roku i spoczął w Alei Zasłużonych na cmentarzu w Cieszynie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.