Zakon Świętego Jerzego zainaugurował działalność w Polsce
07 maja 2006 | 21:03 | lg//ter Ⓒ Ⓟ
Trzydzieścioro Polaków zostało 7 maja członkami Międzynarodowego Rycerskiego Zakonu św. Jerzego. Wśród nowych, pasowanych dziś rycerzy są przedsiębiorcy, profesorowie i duchowni. Od niedzieli działające jako stowarzyszenie rycerstwo ma też swojego przełożonego – łodzianina Tadeusza Kaczora. Zakon rozpoczął działalność od Mszy świętej w łódzkiej katedrze.
Wśród pasowanych dziś polskich członków Zakonu są zarówno mężczyźni jak i kobiety. „Uroczystość przygotowywaliśmy zgodnie ze średniowiecznym rytuałem” – powiedział KAI ceremoniarz biskupi, ks. Zbigniew Tracz. Na początku liturgii Wielki Mistrz zakonu, Jánosz Karászy-Kulin przedstawił priora, czyli przełożonego polskiego oddziału (prioratu). Został nim łodzianin, Tadeusz Kaczor, który od dwóch lat jest członkiem zakonu.
Zgodę na sprawowanie opieki duchowej nad zakonem w Polsce wyraził metropolita łódzki, abp Władysław Ziółek. ” Jest to historyczna chwila, gdy Priorat Zakonu Świętego Jerzego zakorzenia się w Polsce” – mówił nie kryjąc wzruszenia Wielki Mistrz. Abp Ziółek przyjął Krzyż Kawalera Komandorii Zakonu św. Jerzego. Następnie poświęcił insygnia zakonu – sztandar, miecz, ostrogę i order św. Jerzego.
Abp Ziółek wyraził nadzieję, że polscy rycerze św. Jerzego poza działalnością charytatywną będą ożywiać polskie społeczeństwo duchem Ewangelii. Podkreślił też rolę ludzi świeckich w tworzeniu kultury europejskiej. Zdaniem metropolity łódzkiego obecność rycerstwa św. Jerzego w Łodzi nie pozostanie bez wpływu na kreowanie lepszego i piękniejszego oblicza miasta. „Oby obecność dam i kawalerów Zakonu pomogła przyprowadzić do owczarni Dobrego Pasterza te owce, które jeszcze nie znają Jezusa, które zagubiły się w świecie przeciwnym Bogu” – apelował arcybiskup.
Po homilii Wielki Mistrz pasował rycerzy. Ceremonia odbyła się zgodnie ze średniowiecznym rytuałem, z użyciem miecza. Jedną z czynności towarzyszących pasowaniu było dotknięcie ostrogami.
Jako pierwszy pasowany został prezydent Łodzi, Jerzy Kropiwnicki. W gronie polskich rycerzy św. Jerzego znalazło się również kilka pań. Każda z nich otrzymywała czerwoną różę. Wśród pasowanych dominowali przedsiębiorcy, byli też profesorowie i duchowni. Jeden z pasowanych pochodzi z Czech. Jego zadaniem będzie utworzenie prioratu u naszych południowych sąsiadów.
Międzynarodowy Rycerski Zakon Świętego Jerzego (The International Knightly Order of St George) jest religijnym braterstwem Kawalerów i Dam. Jego członkowie prowadzą życie pod hasłami pokory, lojalności i służby dla wspólnego dobra.
Braterskie Stowarzyszenie Świętego Jerzego powstało jako jeden z pierwszych królewskich i wojskowych zakonów rycerstwa – 23 kwietnia 1326 roku w Wyszegradzie na Węgrzech. Założył je król Karol Robert.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.