Zakończenie obchodów 25-lecia Radia Rodzina Diecezji Kaliskiej
30 listopada 2024 | 21:19 | ek | Kalisz Ⓒ Ⓟ
Chciałbym bardzo podziękować pracownikom Radia Rodzina, bo dzięki temu, co robicie wielu naszych diecezjan może usłyszeć dobrą nowinę – mówił biskup kaliski Damian Bryl, który w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu przewodniczył Mszy św. z okazji zakończenia obchodów 25. rocznicy powstania Radia Rodzina Diecezji Kaliskiej.
W homilii celebrans przypominając początki diecezjalnej rozgłośni wskazał, że sięgają one 1992 r., ponieważ już wtedy pierwszy biskup kaliski Stanisław Napierała rozpoczął starania o przydzielenie samodzielnej koncesji radiowej. – Po wielu zabiegach i spełnieniu formalności wymaganych przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji 15 lipca 1994 r. diecezja kaliska otrzymała koncesję na nadawanie programu radiowego drogą naziemną na częstotliwości 103,1 MHz. Przydzielone pasmo w pierwszym etapie realizacji koncesji zostało zagospodarowane przez Radio Maryja – wspominał bp Bryl.
Zaznaczył, że pierwszy program został wyemitowany w uroczystość Najświętszej Rodziny, 27 grudnia 1998 r.
Dziękował dyrektorom i pracownikom radia za zaangażowanie w pracę. – Ze szczególną pamięcią i modlitwą wspominamy dzisiaj ks. Leszka Szkopka, który przez 16 lat był dyrektorem rozgłośni, ale z racji choroby nie może być dzisiaj z nami, chociaż bardzo mu zależało, żeby z nami modlić się i świętować. Wspominamy tych wszystkich, którzy włożyli w to dzieło swoje serce, redaktorów, pracowników technicznych, wolontariuszy i tych, którzy wspierali radio dobrymi radami, swoimi kompetencjami na różnych polach. Bardzo wam dzisiaj dziękujemy – powiedział biskup kaliski.
Podkreślał, że radio pełni rolę informacyjną, ale przede wszystkim ewangelizacyjną. – Bardzo chciałbym prosić was drodzy, którzy tworzycie nasze radio, abyście szukali dobrego języka, żeby powiedzieć dobrą nowinę o Jezusie Chrystusie, ale też chciałbym podziękować drodzy za to, że w naszym radiu dokonuje się nieustanne wysiłek formacyjny, że pomagacie nam pogłębiać naszą wiarę, że dzięki audycjom, spotkaniom, rozmowom możemy lepiej rozumieć prawdy naszej wiary – akcentował kaznodzieja.
Zachęcał, aby radio było nie tylko miejscem nadawania, ale także spotkania i wzajemnego słuchania. –„Kultura spotkania wymaga, abyśmy byli skłonni nie tylko dawać, ale także otrzymywać od innych. Media mogą nam w tym pomóc, zwłaszcza dzisiaj, kiedy sieci ludzkiej komunikacji osiągnęły bezprecedensowy rozwój. Zwłaszcza internet może zaoferować większe możliwości spotkania i solidarności między wszystkimi, a jest to rzecz dobra, jest to Boży dar” – cytował papieża Franciszka.
Przekonywał, że bardzo ważne jest, żeby przez kulturę spotkania pokazywać Kościół, który jest domem dla wszystkich. –„ Jesteśmy powołani, aby dawać świadectwo o Kościele, który byłby domem dla wszystkich. Czy potrafimy przekazywać oblicze takiego Kościoła? Otwarcie drzwi kościołów oznacza także otwieranie ich w środowisku medialnym, zarówno po to, aby ludzie mogli wejść, niezależnie od tego, w jakiej sytuacji życiowej się znajdują, jak i po to, aby Ewangelia mogła przekroczyć próg świątyni i wyjść na spotkanie wszystkich” – mówił za papieżem Franciszkiem.
Po komunii św. w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa Kaliskiego biskup kaliski Damian Bryl zawierzył patronowi pracowników, słuchaczy i przyjaciół Radia Rodzina Diecezji Kaliskiej.
Wraz z biskupem kaliskim Damianem Brylem Mszę św. koncelebrowali: ks. prał. Jacek Plota, kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa, ks. Mateusz Puchała, dyrektor Radia Rodzina Diecezji Kaliskiej, księża z diecezji kaliskiej i księża dyrektorzy rozgłośni katolickich z całej Polski.
Po Mszy św. w budynku Wyższego Seminarium Duchownego odbyła się jubileuszowa gala, podczas której biskup kaliski Damian Bryl wręczył Pierścienie św. Józefa. Takie odznaczenia otrzymali: Renata Błaszczyk, Magdalena Olszewska i Paweł Pawlaczyk. Spotkanie umilił recital Małgorzaty Puchalskiej pt. „Barwy jesieni”.
W uroczystości kończącej obchody 25-lecia Radia Rodzina Diecezji Kaliskiej uczestniczyli: biskup kaliski Damian Bryl, kapłani z diecezji kaliskiej, a także księża dyrektorzy rozgłośni katolickich z całej Polski zrzeszeni w Forum Niezależnych Rozgłośni Katolickich, przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych i miejskich, delegacja Akcji Katolickiej, pracownicy, wolontariusze i radiosłuchacze.
Radio Rodzina powołał do istnienia ówczesny biskup kaliski Stanisław Napierała. Pierwszy program słuchacze wysłuchali 27 grudnia 1998 r. w uroczystość Najświętszej Rodziny.
Pierwszym dyrektorem rozgłośni był ks. Mirosław Rojek. Po nim przez 16 lat radiem kierował ks. prał. Leszek Szkopek. Przez 3 lata dyrektorem radia był ks. Łukasz Skoracki, który wcześniej przez 5 lat był pracownikiem tej rozgłośni. Od 1 lipca 2018 r. szefem jest ks. Mateusz Puchała, który także wcześniej przez 5 lat był związany z Radiem Rodzina.
Radio ma swoją siedzibę w budynku Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu przy ul. Złotej 144. Kaliskie radio jest jedyną rozgłośnią w Polsce, która proponuje słuchaczom modlitwę w Godzinie Miłosierdzia z kaplicy przed Najświętszym Sakramentem.
Od 2 grudnia radio będzie nadawało od godz. 8.00 do 21.00 bez przerwy. Na program składają się modlitwa, katechezy, serwisy informacyjne, ciekawe audycje, a także sporo dobrej muzyki.Radio ma swoją stronę internetową, a także radiową aplikację mobilną, która umożliwia słuchanie stacji w każdym zakątku świata.
Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej należy do Forum Niezależnych Rozgłośni Katolickich.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.