Zakończenie pierwszego etapu beatyfikacji o. Huchrackiego
02 maja 2010 | 16:03 | ms / kw Ⓒ Ⓟ
W najbliższą środę w klasztorze franciszkańskim na Goruszkach w Miejskiej Górce nastąpi zakończenie diecezjalnego etapu procesu beatyfikacyjnego o. Euzebiusza Huchrackiego, męczennika z Dachau.
Uroczystego zamknięcia procesu dokona abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański.
Uroczystość rozpocznie się o godz. 11.00 publicznym podpisaniem dekretów w kościele klasztornym ojców franciszkanów pw. Świętego Krzyża, po którym nastąpi uroczysta Msza Święta. Sługa Boży, męczennik z Dachau – o. Euzebiusz Huchracki – urodził się w Katowicach 15 października 1885 roku, zginął w komorze gazowej w nocy z 5 na 6 maja 1942 roku, w wieku 56 lat.
Euzebiusz Józef Huchracki na chrzcie świętym w kościele mariackim w Katowicach otrzymał imię Józef. Rodzice jego Piotr i Stanisława pochodzili z Wielkopolski: ojciec ze Śremu, matka z Belęcina k/Siemowa. Ojciec był stolarzem i pracował w kopalni „Ferdynand”, matka opiekowała się dziećmi i domem. Do szkoły powszechnej uczęszczał w rodzinnym mieście, tam też rozpoczął naukę w gimnazjum, by następnie przenieść się do Wrocławia, gdzie obudziło się w nim powołanie do stanu duchownego.
Po zdaniu matury zgłosił się do franciszkanów we Wrocławiu Karłowicach. Śluby wieczyste złożył w 1910 roku, a 21 czerwca 1913 roku został wyświęcony na kapłana przez kard. Jerzego Koppa.
W czasie pierwszej wojny światowej służył w wojsku niemieckim, na froncie wschodnim i zachodnim, jako kapelan. Całą kampanię wojenną – co warto podkreślić – odbywał w habicie franciszkańskim, a nie w mundurze, z czego się szczycił.
W 1918 roku wrócił szczęśliwie do swojej zakonnej prowincji i zabiegał, by pracować w wolnej Polsce. Trafił do tzw. komisariatu poznańskiego, który swym zasięgiem obejmował Górny Śląsk.
Pracował w klasztorach w Choczu, Wieluniu, Rybniku, Wronkach, Pakości i Osiecznej. Uchodził tam za wzorowego zakonnika i kapłana, jak również za wielkiego patriotę. W 1938 roku został przełożonym klasztoru w Miejskiej Górce Goruszkach k/Rawicza.
Podczas drugiej wojny światowej okupanci proponowali o. Euzebiuszowi pozwolenie na wyjazd do Generalnego Gubernatorstwa w zamian za podpisanie volkslisty. O. Euzebiusz nie przystał na tę propozycję. 1 kwietnia 1941 roku klasztor został zamknięty, a jego przełożony internowany w Lubiniu. 6 października 1941 roku przewieziono go do Poznania, gdzie trafił do Fortu VII, a 30 października dotarł transportem wraz z innymi duchownymi do Dachau. W obozie otrzymał numer 28240 i został przydzielony na blok 28.
W marcu 1942 roku przeprowadzono w obozie selekcję. Więźniów, którzy nie byli zdolni do pracy, przeznaczono na zagładę. O. Euzebiusz zginął w Dachau w komorze gazowej w nocy z 5 na 6 maja 1942 roku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.