Zakończenie Roku Życia Konsekrowanego w Drohiczynie
02 lutego 2016 | 14:04 | ks.ap Ⓒ Ⓟ
Członkowie zgromadzeń zakonnych z terenu diecezji drohiczyńskiej przybyli 2 lutego, w Święto Ofiarowania Pańskiego, by uczcić zakończenie Roku Życia Konsekrowanego. W dniu ich święta, zakonników i zakonnice, zaprosił na wspólną modlitwę do Drohiczyna biskup drohiczyński Tadeusz Pikus.
Uczestniczyli oni w Eucharystii, celebrowanej w katedrze p.w. Trójcy Świętej przez ks. bpa Tadeusza Pikusa Podkreślił on znacznie zgromadzeń i wspólnot zakonnych w życiu diecezji, wspierających jej duszpasterskie działania modlitwą, świadectwem i pracą. Podziękował także za wszystko, co pomogło przeżyć owocnie Rok Życia Konsekrowanego w diecezji.
Homilię wygłosił, jak to określił to ks. bp Pikus „pierwszy zakonnik diecezji”, biskup senior Antoni Dydycz, obchodzący w ubiegłym roku 60. rocznicę złożenia ślubów w Zakonie Braci Mniejszych Kapucynów. Przypomniał w niej istotę życia konsekrowanego, które polega na oddaniu siebie na służbę Bogu i ludziom poprzez naśladowanie Jezusa na drodze rad ewangelicznych. Konsekracja to włączenie do świętości Jezusa Chrystusa i rozwijanie tej świętości, mówił. Podkreślił, że obchodzony w Kościele 2 lutego Dzień Życia Konsekrowanego ukazuje potrzebę odkrycia w życiu wartości spotkania z Bogiem i człowiekiem, a we współczesnym świecie także człowieka z samym sobą, aby mógł zrozumieć siebie samego, a instytuty życia konsekrowanego mają swoim świadectwem i modlitwą do spełnienia wielką misję w naszych czasach. Powiedział również, że „Życie konsekrowane oczyszcza z tego, co utrudnia dotarcie do Miłosierdzia Boga”. Życzył zakonnikom i zakonnicom, aby koniec Roku Życia Konsekrowanego był początkiem nowej fazy przezywania ich własnej konsekracji oraz świadectwa dawanego ludziom włączonym także w konsekrację przez chrzest święty inne powołania.
Zebrani w katedrze drohiczyńskiej członkowie zgromadzeń zakonnych z wikariuszem biskupim ds. życia zakonnego, salezjaninem ks. Dariuszem Matuszyńskim SDB oraz zakonną referentką diecezji drohiczyńskiej sercanką s. Wiesławą Gładyszewską FCM, odnowili śluby zakonne. Eucharystię poprzedziła procesja z relikwiami świętych i błogosławionych założycieli i członków zgromadzeń, aby w ich obecności modlić się o odczytywanie drogi realizacji swych charyzmatów, prosząc ich o wstawiennictwo u Boga. Spotkanie zakończyła zaś wspólna agapa w Wyższym Seminarium Duchownym.
Obecnie w diecezji drohiczyńskiej pracują trzy wspólnoty zakonów męskich: salezjanie w Sokołowie Podlaskim, sercanie w Mielniku i kapucyni w Serpelicach. W diecezji posługuje też 13 zgromadzeń żeńskich w 17 domach zakonnych. Są to albertynki w Jabłonnie Lackiej, benedyktynki, sercanki i loretanki w Drohiczynie, dominikanki i karmelitanki w Bielsku Podlaskim, karmelitanki w Siemiatyczach, klaryski i siostry misjonarki w Hajnówce, felicjanki w Ceranowie, misjonarki w Rudce, a także salezjanki i służki w Sokołowie Podlaskim i Węgrowie, sercanki w Brańsku, oraz urszulanki z Gandino w Nurcu. Zgromadzenia benedyktynek i klarysek są wspólnotami kontemplacyjnymi, pozostałe udzielają się w działalności duszpasterskiej, służąc w katechizacji, obsłudze świątyń, prowadząc przedszkola, domy opieki społecznej, dom księży emerytów, internaty, gimnazjum i liceum, warsztaty terapii zajęciowej i domy rekolekcyjne. Zakonnice pomagają także w Drohiczyńskiej Kurii Biskupiej i Wyższym Seminarium Duchownym, a także prowadzę pracownię haftu artystycznego, wytwórnię opłatków i księgarnię.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.