Zakończenie tegorocznych czuwań maryjnych w sanktuarium na Górce
25 października 2011 | 18:53 | rk Ⓒ Ⓟ
Ostatnie z comiesięcznych czuwań odbyło się wieczorem 24 października w sanktuarium maryjnym Pani Beskidów na Górce w Szczyrku. Przed cudownym, łaskami słynącym i koronowanym papieskimi koronami obrazem stanęli po raz ostatni w tym roku pielgrzymi, kończąc maryjne czuwania, które rozpoczęły się w maju.
Ostatnie w tym roku czuwanie modlitewne na szczyrkowskiej „Górze Błogosławieństw” poprowadził ks. Czesław Szwed, proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela z Brennej. Mimo przenikliwego zimna, około 300 osób przeszło różańcową procesją po dróżkach wokół sanktuarium.
W homilii ks. Szwed wezwał obecnych do propagowania w rodzinach modlitwy różańcowej. „Jedni się śmieją, innych gorszy, jeszcze inni chcieliby, aby w ogóle Różańca nie było, ale na szczęście są ci, którzy nieraz w twardych, spracowanych dłoniach przesuwają paciorki różańca. Pewne jest, że kto tak czynił, a w godzinę śmierci w jego ręku będzie różaniec, bezpiecznie i ze spokojem wejdzie do radości zbawionych" – mówił duchowny.
Kustosz ks. Marek Kaczmarczyk SDB sanktuarium na koniec podziękował wszystkim za obecność i kilkumiesięczną modlitwę.
Szczyrkowskie sanktuarium na Górce powstało w miejscu, w którym 25 lipca 1894 r. 12-letnia Julianna Pezda zobaczyła po raz pierwszy Matkę Bożą. Udokumentowana tradycja podaje, że od tego dnia Matka Najświętsza ukazywała się tu przez kilka miesięcy. Widzenia były udziałem trzech kilkunastoletnich dziewczynek. Matka Boska objawiła się dzieciom, namawiając do odmawiania godzinek oraz modlitwy "Anioł Pański". Obiecała również, że w miejscu objawień pojawi się źródełko o cudownych właściwościach i nakazała wybudowanie klasztoru.
W listopadzie 1894 roku rozpoczęto budowę kaplicy, którą do dziś opiekują się księża salezjanie. W roku 1940 obok cudownego źródełka wybudowano kamienną grotę, w której umieszczono figurę Matki Bożej, a budowę kościoła rozpoczęto w 1948 roku. Kościół zachował się do dnia dzisiejszego w niemal niezmienionej formie.
Znajdujący się w ołtarzu głównym sanktuarium obraz olejny, o wymiarach 100×160 cm, datowany jest na rok 1960. Namalował go Stefana Just według spisanych relacji Julianny Pezdy.
21 września 2008 roku metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz ukoronował cudowny obraz Matki Bożej Królowej Beskidów. Parę złotych koron dla obrazu Matki Bożej z Dzieciątkiem – poświęconych przez Benedykta XVI – wykonano z wotów przynoszonych przez pielgrzymów jako dary wdzięczności za łaski i cuda. Zostały one wykonane na wzór koron jasnogórskich, ofiarowanych tuż przed śmiercią przez papieża Jana Pawła II dla Matki Bożej Jasnogórskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.