Zakończenie trwającego od tygodnia Odpustu Podwyższenia Krzyża Świętego
21 września 2020 | 12:15 | apis / pz | Święty Krzyż Ⓒ Ⓟ
Uroczystości trwającego od tygodnia Odpustu Podwyższenia Krzyża Świętego, zakończyły się 20 września na Świętym Krzyżu. Ostatni dzień poświęcony był osobom chorym i starszym. Wiele z nich przystąpiło do sakramentu namaszczenia chorych, który był udzielany po każdej Mszy św.
Głównej Eucharystii odpustowej przy ołtarzu polowym przewodniczył rektor bazyliki o. Krzysztof Czepirski OMI, który w homilii podkreślał, że w świętokrzyskim sanktuarium to nie krzyż, ale sam Bóg jest najważniejszy.
– To do Niego tu przychodzimy, by Go wywyższać. Wywyższyć Boga w swoim sercu, to oznacza coś bardzo konkretnego. Bóg mówi żyj przykazaniami – wskazywał kaznodzieja zachęcając zgromadzone osoby chore i starsze, by w krzyżu i cierpieniuodbrykać swoje powołanie.
Ojciec rektor zaznaczył, że świat zachęca do czegoś zupełnie innego, by okazywać tzw. „miłosierdzie” chorym, starym, cierpiącym poprzez odbieranie im życia. – Dziś eutanazja jest miłosierdziem świata. To nie jest żadna miłość, to nie jest żadne miłosierdzie! To jest rachunek ekonomiczny. Chorzy, starzy, cierpiący kosztują. I nie chodzi tylko o pieniądze. Kosztuje to nieraz nieprzespane noce, troski, może zrezygnowanie z podróży, albo kariery… – wymieniał o. Krzysztof Czepirski OMI.
Na zakończenie uroczystości przełożony świętokrzyskiej wspólnoty zakonnej, a zarazem kustosz sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego, o. dr Marian Puchała OMI wyraził radość z tego, że liczni pielgrzymi, którzy uczestniczyli w wielodniowym odpuście oddawali cześć Krzyżowi dziękując Jezusowi Chrystusowi za Jego mękę, śmierć i Zmartwychwstanie.
– Zapamiętajmy tę naukę, że Krzyż to znak zbawienia i wyznajmy naszą wiarę, tak jak śpiewamy w znanej pieśni religijnej: „Nie zdejmę krzyża z mego serca, choćby mi umrzeć trzeba, choćby mi groził kat, morderca, bo krzyż to klucz do nieba. A gdy zobaczę w poniewierce Jezusa krzyż i ranę, która otwiera Jego Serce, w obronie krzyża stanę” – wskazywał superior.
Inicjatorem Odpustu Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego był w 2006 r. podczas jubileuszu życia monastycznego na Świętym Krzyżu bp Andrzej Dzięga, ówczesny ordynariusz sandomierski.
Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Inicjatorem założenia opactwa benedyktyńskiego był Bolesław Chrobry w 1006 r. Przechowywane są nim Relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Od X w. do kasacji opactwa w 1819 r. gospodarzami sanktuarium byli benedyktyni, obecnie opiekę nad nim sprawują Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.