Zakończył się I Pelpliński Areopag nt. religijności Pomorza
25 kwietnia 2015 | 20:42 | xis Ⓒ Ⓟ
Trwający od 24 kwietnia dwudniowy „Pelpliński Areopag” poświęcony był religijności Pomorza. Naukowcy i działacze społeczni oraz duszpasterze analizowali trwałe praktyki pobożności ludowej regionu oraz zagrożenia, które niesie współczesność.
Uczestniczący w Areopagu biskup pelpliński Ryszard Kasyna witając zebranych podkreślił, że inicjatywa Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu jest bezpośrednim nawiązaniem do tradycji Spotkań Pelplińskich, które przez kilkadziesiąt lat silnie wpisały się w kulturę północnej Polski. „Ufam, że te spotkania będą w kolejnych latach kontynuowane i doczekają się publikacji materiałów na nich prezentowanych” – mówił bp Kasyna. Hierarcha wyraził przekonanie, że jest to wydarzenie bardzo potrzebne Pomorzu dla zachowania i rozwoju dziedzictwa kulturowego i myśli, która rodzi się w tym regionie.
Piątkowe wykłady poświęcone były zagadnieniom ogólnym poświęconym pobożności ludowej. Mówił o tym biskup pomocniczy z Pelplina Wiesław Śmigiel. Tradycji i współczesności pielgrzymowania swój referat poświęcił ks. prof. Jan Perszon (UMK).
W sobotę 25 kwietnia odbyły się dwie sesje wykładowe. Ks. prof. Henryk Skorowski (UKSW) mówił o aksjologicznych dylematach współczesności. O bractwach i stowarzyszeniach religijnych mówił ks. prof. Jan Walkusz (KUL). O świadomym wyborze wartości religijnych we współczesnym społeczeństwie mówił dr hab. Michał Kaczmarczyk (UG). Z bogatej historii towarzystw ludowych na Kaszubach znaczące przykłady prezentował dr Krzysztof Korda z Instytutu Kaszubskiego. Część wykładową zamknął franciszkanin-pustelnik o. Janusz Jędryszek, który ukazał odbudowywaną a słynną przed wiekami na Pomorzu Świętą Górę Polanowską.
Dyskusja końcowa podkreśliła wagę poruszanych w trakcie Areopagu zagadnień. Zastanawiano się nad potrzebą zgłębiania wiedzy o tym, co niezmiennie jest wartościowe w religijności Pomorzan a co też należy pielęgnować, aby przeciwstawić się idącym z Zachodu prądom laicyzacyjnym. W dyskusji wykazano, że zmienia się mentalność i wiedza religijna młodego pokolenia, co jest wyzwaniem dla Kościoła i środowiska kulturotwórczego ziemi pomorskiej.
Pelplińskiemu Areopagowi towarzyszyły liczne wydawnictwa regionalne. Między innymi niedawno wydana Księga Rodzaju w języku kaszubskim.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.