Zakończył się I Synod Diecezji Toruńskiej
28 czerwca 2011 | 15:50 | xpb Ⓒ Ⓟ
Ponad cztery tysiące osób – duchownych i świeckich – uczestniczyło w uroczystym zakończeniu obrad I Synodu Diecezji Toruńskiej. Mszy św. koncelebrowanej przez setki kapłanów w sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy przewodniczył w poniedziałek wieczorem abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce.
Podczas czterech lat trwania Synodu, na 16 sesjach przyjęto 483 statuty prawa partykularnego dotyczące m.in. wewnętrznej organizacji diecezji, posługi nauczania, ewangelizacji, duszpasterstwa małżeństw i rodzin, obrony życia poczętego, duszpasterstwa akademickiego, procesów i sądów kościelnych, współpracy kapłanów z wiernymi świeckimi.
– Ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy przedstawia Dzieciątko Jezus, które otoczone symbolami męki chwyta się ramion swojej Matki, szukając u Niej pomocy i siły na przyszłość. Uczyńmy dziś tak samo jak Ono. Uchwyćmy się Maryi prosząc, by pomogła wprowadzać w życie postanowienia synodalne – zachęcał abp Migliore.
Uroczystość rozpoczęła się w diecezjalnym sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Toruniu, gdzie odprawiono nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Następnie wyruszyła procesja do diecezjalnego sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy na toruńskich Bielanach. Mszy św. przewodniczył tam Nuncjusz Apostolski w Polsce. Wśród celebransów byli biskupi z diecezji gdańskiej, pelplińskiej, włocławskiej i płockiej.
– Niejednokrotnie w historii próbowano pogrzebać Kościół, ale wszystkie mowy pogrzebowe okazały się przedwczesne, bo oto Kościół żyje – mówił w homilii biskup toruński Andrzej Suski. – Nasuwa się pytanie: Jak to się dzieje, że Kościół istnieje już dwa tysiące lat? Odpowiedź jest prosta: Nie ludzie dali Kościołowi początek. Kościół zrodził się z ręki Boga, dlatego zawsze na nowo żyje z Jego ręki – powiedział hierarcha. – Kościół żyje inaczej niż człowiek. On nie rodzi się raz, lecz rodzi się nieustannie na nowo dzięki mocy Ducha Świętego – dodał biskup.
– Kościoła nie może zniszczyć ani słabość jego dzieci, ani złość jego przeciwników, bo on wciąż na nowo rozpalany jest ogniem Bożego Ducha – przekonywał ordynariusz diecezji toruńskiej. – Bóg podtrzymuje go od dwóch tysięcy lat. Podtrzymuje go także dzisiaj – mówił hierarcha.
Przypominając, że słowo „synod” oznacza wspólną drogę i zmierzanie w tym samym kierunku biskup tłumaczył, że chodzi tu o wspólną drogę z Jezusem. Drogę wąską i stromą, lecz bezpieczną, prowadzącą do prawdy i życia. – Jest to droga z całym Kościołem Chrystusowym pod przewodnictwem następcy św. Piotra. Nasz synod jest wspólną drogą z całym Kościołem w Polsce, drogą wyznaczoną przez II Polski Synod Plenarny – powiedział bp Suski.
Na zakończenie Eucharystii, po uroczystym odczytaniu dekretu zatwierdzającego uchwały Synodu, ordynariusz diecezji złożył na nim podpis ogłaszając, że uchwały wchodzą w życie z dniem 25 marca 2012 r.
Uroczyste rozpoczęcie Synodu miało miejsce 23 czerwca 2007 r. w toruńskiej katedrze. W momencie rozpoczęcia prac, liczba członków Synodu wynosiła 141 osób. Ostatnia sesja odbyła się 20 listopada 2010 r., w sumie odbyło się ich 16.
Statuty zostały wypracowane w ciągu czterech lat. Nad tekstem statutów synodalnych pracowało bezpośrednio około 1000 osób.
Ważnym momentem prac Synodu było tworzenie dwóch instrukcji, dotyczących zrzeszeń laikatu oraz stosunku do nich kapłana. – Mogę śmiało powiedzieć, że dzięki Synodowi jestem bogatszy o nową wiedzę oraz o doświadczenie wielu spotkań – powiedział prof. Waldemar Rozynkowski, członek podkomisji ds. wiernych świeckich. – Poznałem jeszcze bardziej swój Kościół lokalny od strony prawa, statutów i instrukcji. Doświadczyłem także wspólnoty w drodze, która podczas jej trwania podejmuje różne decyzje. Doświadczyłem w końcu nie znanego mi do tej pory wymiaru święta Kościoła – zaznaczył prof. Rozynkowski.
Zakończenie I Synodu Diecezji Toruńskiej odbyło się w patronalne święto diecezji, w dniu, w którym w Kościele wspomina się Najświętszą Maryję Pannę Nieustającej Pomocy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.