Zakończył się kurs dla duszpasterzy polskiej emigracji
07 lipca 2017 | 14:26 | Warszawa / tk, s.er / wer Ⓒ Ⓟ
W czwartek wieczorem zakończył się kurs przygotowawczy dla duszpasterzy polskiej emigracji. W trzydniowym spotkaniu zorganizowanym w Sekretariacie Episkopatu Polski uczestniczyli duchowni, którzy w tym roku podejmują pracę duszpasterską poza granicami naszego kraju.
W kursie dla duszpasterzy polskiej emigracji wzięło udział 12 księży, którzy wyjadą do pracy duszpasterskiej w Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii, w Niemczech, we Francji oraz w Norwegii. Taki kurs to okazja do zapoznania się ze specyfiką życia i duszpasterstwa emigracyjnego oraz z ogólnymi zasadami funkcjonującymi w tego rodzaju duszpasterstwie.
W spotkaniu pod przewodnictwem delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Wiesława Lechowicza, wzięli udział duchowni i świeccy, w tym rektorzy polskich misji katolickich i przedstawiciele instytucji zajmujących się Polonią. Podczas prelekcji przedstawią specyfikę życia i duszpasterstwa emigracyjnego.
Rektorzy największych polskich misji katolickich – z Francji, Anglii i Niemczech – omawiając specyfikę duszpasterstwa emigracyjnego, wskazywali na potrzebę „nawrócenia pastoralnego”, o którym mówi papież Franciszek. Poruszano też kwestie bardziej konkretne związane z duszpasterstwem małżeństw i rodzin oraz prawnymi aspektami funkcjonowania duszpasterzy i ich struktur poza granicami kraju.
Czytaj także: Kurs przygotowawczy dla duszpasterzy emigracji polskiej
Duchowni wysłuchali prelekcji ks. prof. Bernard Kołodziej TChr (UAM) omawiającej historię emigracji polskiej i jej duszpasterstwa. Z aspektami prawnymi duszpasterstwa migrantów zapoznał księży ks. prof. Leszek Adamowicz (KUL), a ks. prof. Jacek Gołębiewski (KUL) wygłosił referat „Duszpasterz emigrantów wobec patrymonium kulturalnego i patriotycznego”.
Ks. prof. Wojciech Necel SChr (UKSW) poruszył temat specyfiki duszpasterstwa małżeństw i rodzin na emigracji” a Tomasz Kania (Radio Londyn) opowiedział o oczekiwanych świeckich wobec polskich duszpasterzy na emigracji
Księża spotkali się z dyrektorem Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą Mateuszem Stąsiek z ministerstwa spraw zagranicznych, który wygłosił referat: „Zróżnicowane wyzwania we współpracy państwa polskiego z Polonią i polonijnymi środowiskami duszpasterskimi”. Odbyli również spotkanie z sekretarzem Konferencji Episkopatu Polski bp Arturem Mizińskim.
Bp Wiesław Lechowicz powiedział KAI, że wyzwania jakie stają przed duszpasterstwem polonijnym są częściowo tożsame z tymi, które ma przed sobą Kościół w Polsce. „Myślę przede wszystkim o pracy dla rodzin i z rodzinami oraz o duszpasterstwie młodzieży” – wyjaśnił.
Bp Lechowicz zapowiedział, że w lipcu przyszłego roku odbędzie się w Warszawie II Kongres Młodzieży Polonijnej. Pierwsze takie spotkanie odbyło się w stolicy Polski przed ŚDM w Krakowie.
Hierarcha wskazał na konieczność objęcia opieką duszpasterska młodych ludzi. Ocenił, że dokonujący się w Polsce w ostatnich latach proces laicyzacji jest być może jeszcze bardziej dynamiczny niż to miało miejsce przez kilkadziesiąt ostatnich lat na Zachodzie. „’Przyspieszamy’ nie tylko w dziedzinie technologii, gospodarki ale niestety, także w dziedzinie sekularyzacji” – stwierdził delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.
W kursie wzięli udział księżą z archidiecezji: warszawskiej, katowickiej; przemyskiej, lubelskiej i warmińskiej oraz z diecezji tarnowskiej, kaliskiej i zielonogórsko – gorzowskiej, a także kapłan z Towarzystwa Chrystusowego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.