Zakończył się obrzęd mianowania ks. Eugeniusza Popowicza
21 grudnia 2013 | 08:12 | pab / pm Ⓒ Ⓟ
W przemyskiej archikatedrze greckokatolickiej zakończył się obrzęd mianowania, związany z mającą się odbyć w sobotę chirotonią biskupią ks. Eugeniusza Popowicza. Nabożeństwu połączonemu z nieszporami przewodniczył abp Światosław Szewczuk, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK).
Obrzęd mianowania jest oficjalnym publicznym potwierdzeniem przez kandydata przyjęcia papieskiej nominacji przed całym Kościołem. Podczas niego abp Szewczuk odczytał tekst bulli papieskiej i zapytał ks. Popowicza: „Co odpowiadasz?”, a ten potwierdził, że przyjmuje nominację. Następnie złożył przyrzeczenie wierności cerkwi, papieżowi oraz zwierzchnikowi UKGK, trzymając jednocześnie rękę na Ewangelii.
Ks. Popowicz w rozmowie z KAI mówi, że podstawą posługi biskupiej jest wierność Kościołowi i Ewangelii oraz troska o wszystkich wiernych i o cały Kościół powszechny, ponieważ biskupowi powierzeni są wszyscy ludzie: kapłani, starsi, chorzy i młodzi. – Nie można swojej pracy ograniczać tylko do jednego priorytetu – dodaje.
Nominat nie wybrał na razie herbu biskupiego, ani motta swojej posługi, ale przyznaje, że bliski jest mu fragment Psalmu 27: „Pan jest moją światłością i zbawicielem, kogo miałbym się obawiać”. To zdanie znajdzie się na obrazkach rozdawanych na pamiątkę święceń.
Ks. Popowicz nawiązuje również do obszernego wyznania wiary, które towarzyszy chirotonii. – Zobowiązujemy się strzec wiary i prawdy objawionej nam przez Pismo Święte i przekazanej przez pierwsze sobory Kościoła powszechnego – mówi.
W wyznaniu wiary znajduje się m.in. wyrzeczenie się herezji Ariusza i innych, którzy tym prawdom zaprzeczali. – Każdy przyjmujący święcenia biskupie musi być świadom, że nie może ulegać różnym pokusom, które kiedyś były głoszone i osłabiały wiarę. Dzisiaj też mamy różnych współczesnych Ariuszów, którzy rozwadniają niektóre prawdy wiary, pozostawiając niektóre sprawy własnemu osądowi. My mamy strzec depozytu wiary i nie możemy inaczej nauczać – podkreśla.
Ks. Eugeniusz Popowicz urodził się w 1961 r. 4 listopada br. został mianowany przez papieża Franciszka biskupem pomocniczym archidiecezji przemysko-warszawskiej. Do tej pory pełnił funkcję proboszcza parafii katedralnej i wikariusza generalnego kurii.
Głównym konsekratorem jutrzejszych święceń biskupich ks. Popowicza będzie zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego abp Światosław Szewczuk, a współkonsekratorami: metropolita przemysko-warszawski abp Jan Martyniak i biskup wrocławsko-gdański Włodzimierz Juszczak.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.