Zakończył się projekt „Jazda na Płock” dla uczniów w Muzeum Diecezjalnym
02 stycznia 2024 | 19:14 | eg | Płock Ⓒ Ⓟ
Uczniowie szkół z terenu diecezji płockiej zwiedzili Muzeum Diecezjalne w Płocku w ramach projektu „Jazda na Płock”, zainicjowanego przez Płocką Lokalną Organizację Turystyczną. Przedsięwzięcie zachęcające do odkrywania kultury i dziedzictwa historycznego miasta zostało dofinansowane ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego.
Dzięki projektowi pod nazwą „Jazda na Płock”, który zainicjowała Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna, szkoły z diecezji płockiej oraz sąsiedniej diecezji łowickiej miały okazję odwiedzić dawną stolicę Mazowsza i odkryć jej atrakcje, na przykład podczas wizyt w katedrze i Muzeum Diecezjalnym.
W placówce tej młodzież szkolna została oprowadzona po skarbcu, który jest jednym z pięciu najbogatszych skarbców muzealnych w Polsce. Młodzież dowiedziała się, że do najważniejszych eksponatów należą liczne monstrancje, kielich i patena Konrada Mazowieckiego I z XIII wieku, herma św. Zygmunta z XIV wieku, patrona Płocka, zdobiona diademem piastowskim z XIII wieku, kielich fundacji Karola Ferdynanda Wazy, królewicza i biskupa płockiego i wrocławskiego z XVII wieku oraz tzw. Puszka Czerwińska z XIII-wieczną czarą.
Uczniowie poznali też Biblię Płocką – bogato iluminowany rękopis z XII wieku, sprowadzony prawdopodobnie przez biskupa płockiego Aleksandra z Malonne (1129-56) znad rzeki Mozy. Tekst Biblii spisany został na pergaminie, oprawę wykonano z desek dębowych obciągniętych białą skórą. Biblia Płocka zawiera 270 kart, łaciński tekst jest wersją Wulgaty. Bogate iluminacje oraz miniatury stawiają Biblię Płocką w rzędzie najcenniejszych średniowiecznych rękopisów. W 1940 roku Niemcy ukradli zabytek, a w 1978 roku, po długich negocjacjach, powrócił on do Polski.
Na zakończenie projektu „Jazda na Płock – odkrywamy kulturę i dziedzictwo historyczne Płocka”, szkoły otrzymały certyfikaty jego ukończenia, a uczniowie – przewodniki po Płocku, aby mogli nadal zgłębiać wiedzę historyczną. Projekt dofinansowany został ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego.
***
Muzeum Diecezjalne im. bł. abp. Antoniego J. Nowowiejskiego w Płocku w powstało w 1903 r. i jest jednym z najstarszych muzeów kościelnych w Polsce. Budowa muzeum zainicjowana została przez ówczesnego kanonika, a późniejszego biskupa płockiego Antoniego J. Nowowiejskiego. W latach 1929-1930 muzeum rozbudowano. W roku 2008 zyskało ono dodatkowe lokum w budynku dawnego Opactwa Benedyktyńskiego.
W zbiorach znajdują się m.in. rzeźba, malarstwo, archeologia, grafika, tkaniny, złotnictwo, wyroby metalowe, filatelistyka, falerystyka (medale, odznaczenia itp.), kartografia, rękopisy, starodruki oraz zbiory misyjne z Ameryki Południowej.
Placówka posiada jeden z pięciu najbogatszych skarbców muzealnych w Polsce. Poza tym ciekawym eksponatem ze zbiorów tkanin jest komplet szat liturgicznych z XVII wieku, będący niegdyś własnością Karola Ferdynanda Wazy, administratora diecezji płockiej w latach 1640-1655. Ponadto wart obejrzenia jest komplet gobelinowych ornatów z XVIII wieku.
Muzeum posiada jedną z największych w Polsce kolekcję pasów kontuszowych, które były nieodłącznym elementem szlacheckiego stroju. Pochodzą one z różnych manufaktur: ze Słucka na Litwie, Kobyłek, Gdańska, a także z Turcji, Persji i Francji. Pasy te przechowywane są w specjalnej szafie, zbudowanej w latach 30. XX wieku.
W galerii malarstwa najsłynniejszym obrazem są dzieła modernisty Vlastimila Hofmana „Pod figurą” oraz „Zdrowaś Maryjo”. W zbiorach znajduje się też sygnowany przez artystę, niedokończony obraz „Matka Boska Polna” Jacka Malczewskiego. Ponadto kolekcję obrazów wzbogacają dwa obrazy Jana Czesława Moniuszki, syna kompozytora, w tym „Cesarz Maksymilian nadaje herb Kapitule Katedralnej”, zrabowany przez Niemców w czasie II wojny światowej, odzyskany dopiero w 2016 roku.
Niewątpliwie wart obejrzenia jest cykl współczesnych obrazów autorstwa Wiesławy Kwiatkowskiej pt. „Madonny w poezji polskiej”, dla której inspiracją były teksty poetów polskich. Z kolei do najcenniejszych rzeźb należą Piety z Drobina z XV wieku, a także bogaty zbiór świątków, w tym Chrystus Frasobliwy z Długosiodła, datowany na początek XVI wieku.
W zbiorach muzealnych znajdują się też manuskrypty przeniesione do muzeum z biblioteki katedralnej i Archiwum Diecezjalnego. Należą do nich m.in. perykopy ewangeliczne pochodzące z około 1160 roku, dokument księcia Konrada Mazowieckiego z 1230 roku, graduał bp. Erazma Ciołka, faksymile dyplomu lokacyjnego miasta Płocka z 1237 roku oraz Biblia Płocka z XII wieku. Do kolekcji starodruków muzeum należą też listy kard. Armanda Richelieu z 1696 roku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.