Zakończył się 60. Tydzień Ewangelizacyjny
13 lipca 2009 | 09:06 | rk / matt. Ⓒ Ⓟ
W Cowie k. Cieszyna zakończył się w niedzielę Tydzień Ewangelizacyjny. Zorganizowane już po raz 60. spotkanie przebiegało pod hasłem „W Jego stylu”.
Organizatorem imprezy jest Centrum Misji i Ewangelizacji (CME) Kościoła ewangelicko-augsburskiego. Tydzień w Dzięgielowie to największa w Polsce akcja ewangelizacyjna pod namiotem i jedno z największych spotkań ekumenicznych w Europie. W programie były m.in. wykłady, seminaria, warsztaty, ewangelizacje i koncerty.
Codziennie na Tygodniu gościło około dwóch tysięcy osób – dzieci, młodzieży, dorosłych. Po raz 20. gościł tu prof. Jerzy Buzek.
Do Dzięgielowa, jak co roku przyjechali ludzie z całej Polski, choć przeważali mieszkańcy Śląska Cieszyńskiego.
W tym roku postawiono kilkanaście namiotów. Największy z nich był miejscem wykładów dla dwóch tysięcy osób. Tu odbywały się główne wykłady i spotkania ewangelizacyjne. Codziennie przed południem uczestnicy mogli wziąć udział w seminariach o różnorodnej tematyce.
Tegoroczny wykładowca – ks. Adam Podżorski, specjalizujący się w zagadnieniach Nowego Testamentu – skupiał się na porównaniu czasów pierwszych chrześcijan ze współczesnością, m.in. zestawiając obraz Jezusa w oczach współczesnych mu ludzi z tym, jaki ma dzisiejsze społeczeństwo.
W czasie popołudniowych spotkań ewangelizacyjnych mówcą był dr Roland Werner – duchowny, ewangelista, misjonarz, znany m.in. z seminariów na temat islamu. Rozważał on takie tematy jak relacje w związkach, pragnienia, poczucie wartości, cierpienie.
Bożena Giemza koordynator ds. PR CME wyjaśnia, że tematem tegorocznego tygodnia dnia była duchowość człowieka i styl Jezusa Chrystusa, rozumiany jako styl życia, nauczania i relacji. „Chrześcijaństwo jest czymś bardzo praktycznym. Dlatego było o tym, co jest piękne, ale i co trudne – o życiu” – zauważa Giemza.
W Dzięgielowie nie zabrakło dobrej muzyki. Wystąpili m.in.: zespół Deus Meus i Beata Bednarz.
Muzyk Tomasz Żółto przyznaje, że ma sentyment do podcieszyńskiej wioski namiotowej. „Po raz kolejny przyjeżdżamy tutaj z moją żoną, z którą poznaliśmy się wie lat temu w Dzięgielowie. Nasze dzieci polubiły też szkółkę biblijną pod namiotami. I teraz to one są motorem naszych przyjazdów do tego miejsca” – zauważa.
Maciej Oczkowski, dyrektor Szkoły Biblijnej w Dzięgielowie, zwraca uwagę, że dla wielu uczestników ten tydzień był szczególny. „Okazuje się, że impreza, mimo swoich lat, jest nadal młoda. To dzięki życzliwości, wyrozumiałości i ciepłu, jakie tu panują. Ta atmosfera związana jest nie tyle z miejscem, co z Panem tego miejsca – Jezusem. On nam to daje” – podkreśla biblista.
„Nie wiedziałam, że w tym miejscu mówi się o sprawach intymnych w tak bezpośredni sposób. W rodzinie, w pracy to tematy tabu” – zauważa jedna z osób, uczestniczących w seminarium dr Joanny Koleff-Prackiej nt. wychowania seksualnego w rodzinie.
Dla dzieci zorganizowano spotkania z serii „W Salonie Mody”. W programie popołudniowym odbyły się warsztaty, m.in.dziennikarskie, teatralne, filmowe, modlitewne oraz zajęcia sportowe.
Tydzień był dla wielu młodych uczestników okazją do zapoznania się z Ewangelią i prawdą, że Jezus jest kimś bardzo rzeczywistym – zauważa z kolei przewodniczący komitetu organizacyjnego Tygodnia ks. Leszek Czyż. Zdaniem duchownego, reakcje ludzi konfrontujących w Dzięgielowie prawdę o Jezusie, jako osobie, z którą można przeżyć całe życie, są bardzo różne.
„Widzimy ludzi, którzy po raz pierwszy poznają Ewangelię i szczerze jednają się z Bogiem, wyznają swoje grzechy. Dla innych, którzy odeszli od Boga, to była okazja, by ponownie usłyszeć konkretną zachętę do odnowy życia” – mówi ewangelicki duchowny z Wisły.
Dzięgielów odwiedził na krótko m.in. prof. Jerzy Buzek, eurodeputowany i prawdopodobnie przyszły szef Parlamentu Europejskiego.
Były premier, który jest luteraninem, był gościem Tygodnia już po raz 20. i uczestniczył w głównym punkcie programu, jakim były spotkania ewangelizacyjne o godz. 17.00.
Spotkania ewangelizacyjne na Śląsku Cieszyńskim mają już swoją długoletnią tradycję. Początkowo odbywały się przez 8 lat na Górnym Śląsku, do 1958 r., kiedy rozpoczęto organizować je na terenie Diakonatu Ewangelickiego ” Eben-Ezer” w Dzięgielowie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.