Zakończył się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan w Częstochowie
26 stycznia 2010 | 10:25 | ks. mf Ⓒ Ⓟ
– Wszyscy jesteśmy wyznawcami Chrystusa. To On nas połączył – mówił abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski, który wieczorem 25 stycznia przewodniczył Mszy św. w kościele rektoralnym pw. Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie, na zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.
W modlitwie uczestniczyli m.in. klerycy Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej, siostry zakonne, w tym siostry nazaretanki i brygidki, ks. inf. Marian Mikołajczyk, kanclerz Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, ks. dr Jarosław Grabowski diecezjalny referent ds. ekumenizmu, ks. dr Andrzej Przybylski rektor Wyższego Seminarium Duchownego archidiecezji częstochowskiej.
W modlitwie uczestniczyli również przedstawiciele różnych Kościołów chrześcijańskich z Częstochowy: bp Jerzy Szotmiller – emerytowany ordynariusz diecezji krakowsko-częstochowskiej Kościoła Polskokatolickiego, biskup nominat. prof. Marcin Hintz – proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Częstochowie, ks. mitrat Mirosław Drabiuk – proboszcz prawosławnej parafii pw. Cudotwórczej Częstochowskiej Ikony Matki Boskiej w Częstochowie, ks. Tadeusz Ł. Ratajczyk – proboszcz Starokatolickiej Parafii Mariawitów w Gniazdowie, ks. radca Krzysztof Góral – administrator parafii ewangelicko-reformowanej w Kleszczowie.
W homilii abp Nowak wskazał na św. Pawła jako „wielkiego głosiciela Ewangelii”. – On naprawdę usłyszał słowa Jezusa: „Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię”. Św. Paweł odwrócił się od tego, co było przeciwko Chrystusowi i zwrócił się ku Chrystusowi- mówił abp Nowak.
Metropolita częstochowski przypomniał o konieczności dawania świadectwa. – Mamy dawać bardziej przekonujące świadectwo o Chrystusie wobec świata – przypomniał. Hierarcha podkreślił, że konieczne jest świadectwo w kontekście współczesnej Europy. – Europa się gubi w nędznej, płytkiej filozofii opartej na ludzkich wymysłach, a nie na źródłach. Ludzie depczą źródła. W Europie nie ma świadectwa o Chrystusie. Jest wielu wierzących, ale jest też wiele zdrady. Trzeba iść na współczesne areopagi z Chrystusem i z Ewangelią – przypomniał abp Nowak. Na zakończenie homilii wskazał, że „potrzebna jest troska o Kościół, troska o ekumenizm”. – Bóg da jedność, gdy będziemy lepiej przygotowani na łaską Bożą – kontynuował metropolita częstochowski.
Po homilii przedstawiciele różnych Kościołów chrześcijańskich z Częstochowy zanieśli modlitwy o pokój i jedność w Kościele i w świecie.
Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan w archidiecezji częstochowskiej był obchodzony pod hasłem „Wy jesteście tego świadkami” (Łk 24, 48), w dniach 17-25 stycznia.
Działalność ekumeniczna w archidiecezji częstochowskiej prowadzona jest głównie pomiędzy Kościołem rzymskokatolickim a Kościołami zrzeszonymi w Polskiej Radzie Ekumenicznej. I tak w Częstochowie działają parafie: ewangelicko-augsburska, której proboszcz ks. dr hab. Marcin Hintz na początku listopada ubiegłego roku został mianowany biskupem wojskowym, czyli naczelnym kapelanem Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego; parafia prawosławna, której przewodzi ks. mitrat Mirosław Drabiuk; parafia polskokatolicka, w której rezyduje bp Jerzy Szotmiller, emerytowany administrator diecezji krakowsko-częstochowskiej.
W Gniazdowie k. Koziegłów znajduje się Starokatolicka Parafia Mariawitów, istniejąca od 1906 r., której proboszczem jest ks. Tadeusz Ł. Ratajczyk. W Kleszczowie istnieje parafia ewangelicko-reformowana. W Częstochowie znajduje się także zbór Chrześcijan Baptystów.
Spośród wspólnot nie należących do Polskiej Rady Ekumenicznej wymienić należy Kościół Adwentystów Dnia Siódmego, który działa na terenie Częstochowy, Zawiercia, Myszkowa i Wielunia, Zbór Hosanna Kościoła Zielonoświątkowego w Częstochowie oraz Kościół Wolnych Chrześcijan.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.