Zakończył się VIII Ogólnopolski Zjazd Dużych Rodzin
02 sierpnia 2020 | 20:10 | ar, tk, mp, ZDR / hsz | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Dziś w Warszawie zakończył się organizowany przez Związek Dużych Rodzin Trzy Plus (ZDR 3+) VIII Ogólnopolski Zjazd Dużych Rodzin. Podczas trzydniowego spotkania rodziny z całej Polski uczestniczyły m.in. w obchodach 76. rocznicy Powstania Warszawskiego, spotkały się z prezydentem Andrzejem Dudą, odbyło się też forum samorządowców na temat polityki rodzinnej. Wydarzenie zakończyła Msza św. w warszawskiej bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza.
Jak podkreśliła w rozmowie z KAI Joanna Krupska, Zjazd Dużych Rodzin po raz kolejny był wspaniałym doświadczeniem spotkania, choć w tym roku dość nietypowym ze względu na epidemię. – W tych dniach chodziliśmy śladami Powstańców. Mieliśmy poczucie kontynuowania ich etosu, zbieżności wartości, którymi teraz żyjemy, jako rodziny wielodzietne. Mieliśmy też doświadczenie, że nawet epidemia i obostrzenia, nie mają wpływu na radość ze spotkania. Choć musieliśmy utrzymywać dystans, w sercach czuliśmy bliskość, radość i poczucie, że jesteśmy jedną wielką rodziną – wyjaśniła prezes i założycielka Związku Dużych Rodzin „Trzy plus”.
Obecna sytuacja wymusiła zmianę formuły dorocznych spotkań dużych rodzin: przede wszystkim znaczne ograniczenie liczebne uczestników (o 70%) oraz rezygnację z warsztatów dla dzieci i rodziców, biesiady rodzinnej, panelu społeczno-ekonomicznego i dużych wydarzeń artystycznych. Celem wydarzenia było symboliczne spotkanie i uczczenie bohaterskiego zrywu do walki o wolność – Powstania Warszawskiego, dlatego hasło Zjazdu brzmiało: „Warszawskie Powstanie – wśród nas pozostanie!”.
Pierwszego dnia spotkania, 31 lipca, uczestnicy mieli możliwość posłuchania warszawskich melodii przedwojennych i z okresu okupacji w wykonaniu Kapeli Sztajer.
W sobotę, 1 sierpnia od rana, uczestnicy Zjazdu zostali podzieleni na specjalne „powstańcze” bataliony. Zwiedzali miejsca upamiętniające Powstanie i w ten sposób poznawali zakątki Warszawy. Śpiewali też powstańcze pieśni i upamiętnili godzinę „W” minutą ciszy na ulicach Warszawy.
Tego samego dnia w południe delegacja rodzin wręczyła prezydentowi Andrzejowi Dudzie statuetkę „Przyjaciel Dużych Rodzin”, która jest przyznawana osobom i firmom najbardziej zasłużonym dla budowania polityki rodzinnej. – Chcemy w ten sposób wyrazić wdzięczność prezydentowi za to, co zrobił, za wspieranie polityki rodzinnej, wsparcie roli rodziców w szkołach i podpisanie Karty Rodziny – wyjaśniła Joanna Krupska.
– Rodzina stanowi fundament państwa. Mam nadzieję, że rodziny odczuwają to, że państwo polskie je szanuje i bierze udział w procesie wychowawczym poprzez wsparcie dawane rodzicom – mówił Prezydent w trakcie uroczystości, bezpośrednio po otrzymaniu statuetki.
– Uważałem i uważam za niezwykle ważne z punktu widzenia państwowego – w szczególności teraz, pełniąc ten niezwykły, zaszczytny, ale i bardzo ważny, niosący wiele możliwości działania urząd – że rodzina stanowi w ogóle fundament rozwoju państwa. Gdyby nie było rodzin, gdyby w rodzinach nie przychodziły na świat dzieci, gdyby w rodzinach dzieci nie były wychowywane – także te przysposobione – nie byłoby następnych pokoleń, a zatem, krótko mówiąc, nasze państwo by znikło – mówił prezydent Duda. – W związku z tym trzeba jasno powiedzieć, że rodzina jest czymś nieocenionym dla Polski, dla Europy, dla świata – skonstatował.
Przy okazji podziękował Związkowi Dużych Rodzin Trzy Plus i Europejskiej Konfederacji Dużych Rodzin „za całą działalność na rzecz rodziny – w tym dużej rodziny”.
Andrzej Duda wyraził równocześnie nadzieję, że „rodziny wielodzietne odczuwają, że państwo polskie je szanuje i bierze udział w procesie wychowawczym poprzez wsparcie dawane rodzicom na tyle, na ile może, zwłaszcza w ujęciu materialnym”. Zapewnił również, że oprócz troski o materialny byt rodziny, skupi się podczas obecnej kadencji na wspieraniu rodziny w zakresie troski o rozwój edukacyjny dzieci. „To dla mnie niezwykle istotne” – podkreślił.
Z udziałem Prezydenta została też wręczona nagroda „Europejska Rodzina Roku”, znanemu muzykowi Joszko Broda i jego rodzinie z 11-tką dzieci. Przyznawana jest ona przez Europejską Federację Dużych Rodzin ELFAC, a wręczy ją jej przewodnicząca Regina Maroncelli.
Tego dnia spotkało się również Samorządowe Forum na rzecz Dużych Rodzin, w którym uczestniczą samorządowcy z całej Polski. W tym roku prezydencję Forum sprawował Lubartów.
Wieczorem, z inicjatywy Związku Dużych Rodzin Trzy Plus oraz IPN w ramach obchodów 76. rocznicy Powstania Warszawskiego została odprawiona plenerowa Msza św. po łacinie w rycie trydenckim – taka, w jakiej uczestniczyli kiedyś Powstańcy. Liturgii przewodniczył o. Krzysztof Stępkowski, duszpasterz tradycji łacińskiej. – Było to wielkie przeżycie, uobecnienie tamtych dni, wspomnienie Powstańców, którzy także przeżywali 1 sierpnia modląc się i powierzając swoje życie Panu Bogu – tłumaczy założycielka ZDR 3+.
Po Mszy swoimi wspomnieniami podzielił się ks. Stanisław Kicman, który obserwował powstanie jako 7-letni chłopiec mieszkający na Woli, gdzie miała miejsce najstraszliwsza masakra ludności cywilnej, zwana rzezią Woli. Następnie zespół „Barbara Lubos Quartet” zaprezentował program muzyczny. Teksty piosenek pochodziły z wierszy powstańczej łączniczki i więźnia niemieckich stalagów Zofii Książek Bregułowej. Na zakończenie uroczystości wręczono statuetki „Przyjaciel Dużych Rodzin”. Ponadto nagrodę „Firma Przyjazna Dużym Rodzinom 2020” odebrał prezes KGHM Marcin Chludziński.
– W rodzinach wielodzietnych jest nasza przyszłość – powiedział kard. Kazimierz Nycz. Metropolita warszawski przewodniczył Mszy św. na zakończenie VIII Ogólnopolskiego Zjazdu Dużych Rodzin w warszawskiej bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela. Podkreślił, że Związek wyrośl z potrójnej troski. Po pierwsze o to by pokazać niezastąpioną wartość dużych rodzin dla życia społecznego i dobrego wychowania dzieci w katolickich wartościach. Po drugie, by unaocznić wszystkie niesprawiedliwości w życiu społecznym, politycznym i państwowym. I po trzecie, by kreować modę na rodzinę wielodzietną.
Wyjaśnił, że w przeszłości dużo częściej można się było spotkać z negatywną oceną takich rodzin i kobiet, które zrezygnowały z pracy zarobkowej na rzecz troski o wychowanie dzieci. – Wielu nie uznaje tej pracy, która jest wartością niezastąpioną, konkretną pracą, ważną społecznie i duchowo – zaznaczył.
– Rodziny wielodzietne ratują nasze społeczeństwo – podkreślił kapłan. Dodał również, że są one doskonałym wzorem do naśladowania. – Dziękujemy dziś za wielodzietne rodziny i za wszystkich, którzy starają się walczyć o prawa dla dużych rodzin. Widać, że w takich rodzinach jest nasza przyszłość – podsumował kard. Kazimierz Nycz.
Na zakończenie uroczystej Eucharystii metropolita warszawski otrzymał statuetkę „Przyjaciel Dużych Rodzin”. – Ksiądz kardynał był z nami przez cały czas od samego początku istnienia – powiedziała Joanna Krupska. Podziękowała za wsparcie i modlitwę, a także za pomoc przy pracy nad Kratą Dużej Rodziny. – Było to konkretne działanie Kościoła, jesteśmy bardzo wdzięczni, dlatego chcieliśmy nazwać księdza kardynała naszym przyjacielem, wręczając statuetkę „Przyjaciel Dużych Rodzin” – dodała.
Po Mszy św. uczestnicy Zjazdu udali się pod pomnik Powstańców Warszawy by upamiętnić spotkanie wspólnym zdjęciem rodzin.
– Przesłaniem VIII Ogólnopolskiego Zjazdu Dużych Rodzin jest pamięć o Powstaniu Warszawskim. Kontynuacja wartości, za które młodzi Warszawiacy oddawali wówczas swoje życie i poczucie, że jesteśmy ich kontynuacją – spuentowała w rozmowie z KAI prezes Związku Dużych Rodzin „Trzy plus”.
Honorowy Patronat nad Plenerowym VIII Zjazdem Dużych Rodzin objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda oraz Małżonka Prezydenta Pani Agata Kornhauser-Duda. Zjazd odbywa się dzięki wsparciu Fundacji KGHM Polska Miedź, ORLEN-u, Banku PKO BP oraz Grupy Eurocash. Partnerami merytorycznymi zjazdu są Instytut Pamięci Narodowej i Muzeum Powstania Warszawskiego.
Jednym z patronów medialnych Zjazdu jest Katolicka Agencja Informacyjna.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.