Zakończyła się 47. Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie
01 marca 2022 | 12:30 | asp | Częstochowa Ⓒ Ⓟ
Spotkanie Kolegium moderatorów zakończyło w poniedziałek na Jasnej Górze 47. Kongregację Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie. To coroczne spotkanie osób zaangażowanych w tworzenie wszystkich gałęzi Ruchu. Podczas kongregacji przedstawiane zostały zarysy programu na nadchodzący rok formacyjny. Uczestnicy spotkania wsparli też działania na rzecz Ukrainy.
Bp Krzysztof Włodarczyk, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Ruchu podziękował za wsparcie duchowe i materialne siostrom i braciom na Ukrainie. – Ostanie słowo nie należy do zła, które teraz nas boli i bulwersuje, ale ostatnie słowo należy do dobra. Dziękuję za te nieustannie płynące strumienie modlitwy, ale równocześnie za te wszystkie dary materialne, a równocześnie za otwarte serce na przyjęcie tych, którzy uciekają, bo grozi im niebezpieczeństwo utraty życia – mówił biskup. – Musimy stąd wyjechać w nadziei zwycięstwa Jezusa nad grzechem ludzkim, nad ciemnością, nad tą nieprawością – dodawał.
Moderator generalny Ruchu Światło-Życie, ks. Marek Sędek, powiedział, że rodzą się inicjatywy i różne pomysły na pomaganie Ukrainie. – Na pewno nie zostaniemy bierni – zapowiedział. Podczas spotkania uruchomiono zbiórkę na pomoc uchodźcom. W sumie podczas weekendu zebrano blisko 20 tysięcy złotych. Domowy Kościół, czyli gałąź rodzinna Ruchu, w ciągu kilku godzin zebrała grupę 150 osób, które wyraziły chęć przyjęcia do siebie uchodźców wojennych.
Ks. Waldemar Maciejewski moderator diecezjalny z archidiecezji katowickiej ocenił, że czas na Jasnej Górze był czasem umocnienia. – Ten czas po Kongregacji u nas w diecezji jest zawsze czasem intensywnego przygotowania do rekolekcji – wskazywał. W archidiecezji katowickiej na ten rodzaj wakacyjnej formacji wyjeżdża ponad 3, 5 tysiąca osób: dzieci, młodzież, dorośli i całe rodziny. – Ta sytuacja wojny na Ukrainie jest również teraz dla nas wyzwaniem. Domy rekolekcyjne Ruchu Światło-Życie są przeznaczane na mieszkania dla uchodźców. Będziemy też zbierać datki na Ukrainę. Szukamy sposobów, w jakich możemy pomagać – tłumaczył ks. Maciejewski.
47. Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie odbyła się pod hasłem 'Życie w świetle’. Choć spotkanie zdominowały sprawy związane z sytuacją na Ukrainie, to także oazowicze podjęli tematy związane z formacją, bo kongregacja jest zawsze wprowadzeniem w nowy rok życia wspólnoty.
O wartości wspólnoty i spotkania „w realu” mówiła siostra Małgorzata Kobylarz, moderatorka Ruchu Światło-Życie diecezji radomskiej. – Ludzie bez wartości, pogoń za pieniądzem i pandemia pokazały nam jak wielką wartością jest wspólnota – powiedziała.
Jak dodała, ludzie lgną do tego, żeby być we wspólnocie. A czerpiąc ze wspólnoty stają się świadkami Chrystusa. – Młodzi często mówią, że w domu jest ciężko, w szkole jest ciężko, przychodzimy tu i odnajdujemy nowy dom, gdzie jesteśmy akceptowani. Te młode osoby przyjaźnią się, zakochują się w sobie, tworzą związki małżeńskie i nadal chcą formować się w Ruchu, bo widzą, że współczesny świat jest bardzo trudny. I nie żyjąc wartościami, nie żyje się wcale – przekonywała s. Małgorzata.
Ruch Światło-Życie to jeden z ruchów odnowy Kościoła rzymskokatolickiego. Powstał w Polsce, a jego założycielem był ksiądz Franciszek Blachnicki, uznany przez Kościół za Czcigodnego Sługę Bożego.
Ruch gromadzi ludzi różnego wieku i stanu: młodzież, dzieci, studentów, dorosłych, jak również kapłanów, zakonników, zakonnice, członków instytutów świeckich oraz rodziny w części rodzinnej, jaką jest Domowy Kościół (nazywany także Oazą Rodzin). Poprzez odpowiednią dla każdej z tych grup formację Ruch Światło-Życie stara się formować dojrzałych i świadomych chrześcijan oraz służyć ożywianiu lokalnych wspólnot Kościoła – parafii, dekanatów, diecezji.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.