Zakończyła się Ogólnopolska Pielgrzymka Przewodniczek Skautów Europy
20 września 2021 | 12:00 | skauci-europy.pl | Gidle Ⓒ Ⓟ
W Gidlach 19 września zakończyła się doroczna Ogólnopolska Pielgrzymka Przewodniczek Skautów Europy. Od piątku 17 września w wydarzeniu uczestniczyło ponad 300 młodych kobiet z całego kraju. Pątniczkom towarzyszyły słowa „Mniej znaczy więcej?”.
Tegoroczne hasło zaczerpnięte zostało z Encykliki Papieża Franciszka ,,Laudato si”. Opiekunem duchowym spotkania był brat Szymon Jankowski, kapucyn, który podkreśla, że prostota skautowego życia, ubóstwo doświadczane w trakcie wędrowania, pomaga dostrzec, że prosty i ubogi styl życia jest piękny.
– Możemy pokazać światu, że można żyć prosto, wbrew widocznemu dookoła konsumpcjonizmowi. Mimo, że nie posiadam dużo, to mam wszystko. Doświadczenie odarcia z tego, co mam prowadzi mnie do prawdziwych wartości – do życia z Bogiem. Ideał skautowy jest związany z ideałem franciszkańskim, a papież Franciszek daje go jako wyzwanie całemu Kościołowi. Głębia tego hasła jest życiodajna – mówił.
Harcerki, instruktorki harcerskie, spotykają się, by w siostrzanej wspólnocie zawierzyć Bogu nowy rok pracy wychowawczej. Pielgrzymują do sanktuarium maryjnego, by prosić, Najlepszą Wychowawczynię, o opiekę nad podejmowanymi przez nie inicjatywami. Od kilku lat celem ich wędrówki jest Sanktuarium Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w Gidlach, nad którym opiekę sprawują ojcowie dominikanie.
Tegoroczna pielgrzymka nie była łatwa. Deszcz, niska temperatura, stanowiły wyzwanie, ale nie wpłynęły na ducha wędrujących. Dla uczestniczek, to jedna z niewielu okazji w ciągu roku, by spotkać znajome twarze z całego kraju i zamienić kilka zdań.
Siostrzana wspólnota, codzienna modlitwa, różaniec, Msza Święta, radosny śpiew i gotowanie na ogniu to charakterystyczne elementy skautowego wędrowania. W pierwszym dniu spotkania każda z dziewcząt otrzymała mały krzyżyk. Ma on przypominać, że wraz z Chrystusem mamy brać na siebie swój krzyż i naśladować Zbawiciela każdego dnia. Raz otrzymany krzyżyk przywozi się ze sobą na kolejne pielgrzymki. Pielgrzymkę kończy uroczysty apel przed Bazyliką, na koniec którego prowadząca wznosi okrzyk ,,Ad Mariam!”, na który wszystkie przewodniczki wykrzykują „Europa!” i podrzucają w górę berety.
Przewodniczki, to najstarsza gałąź wiekowa w Ruchu skautingu katolickiego. Należą do niej młode kobiety od 17 roku życia, które formują się w małych grupach nazwanych Ogniskami. Każde ognisko ma swoją świętą Patronkę, którą dziewczęta chcą naśladować. Swój rozwój opierają na kilku filarach: Opiekunce Drogi (starszej i bardziej doświadczonej kobiecie zaangażowanej w Ruch), Godzinie Światła (codziennej medytacji biblijnej), służbie (pełnieniu funkcji wychowawczej na rzecz młodszych – harcerek, wilczków), kierownictwie duchowym.
Skauci Europy, w Polsce znani również jako Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego „Zawisza” to ruch wychowawczy dla dzieci i młodzieży w wieku od 8 do 18 lat, prowadzony przez kadrę wychowawczą, którą stanowią młodzi w wieku 18-26 lat i więcej wraz z udziałem dorosłych oraz rodziców, którzy pomagają młodym stworzyć wielki świat młodzieńczej przygody. Ruch skautowy opierający się na pedagogice założyciela skautingu – Roberta Baden-Powella (1907).
Podwaliny skautingu katolickiego stworzył u progu XX wieku, w Belgii i Francji, jezuita,Sługa Boży Jakub Sevin, na podstawie pedagogiki Baden-Powella (1920). Ruch jednoczy młodych z różnych krajów Europy, mających te same oznaczenia, prawo, mundury, teksty podstawowe, i pedagogikę. Powołany został przez młodych Niemców, katolików i protestantów w 1956 r. w Kolonii. Ruch czerpie z bogatej tradycji przedwojennego harcerstwa polskiego, reprezentowanego przez takie postaci jak Stanisław Siedlaczek, ks. Kazimierz Lutosławski, Andrzej Małkowski i inni. Dostarcza każdemu młodemu człowiekowi możliwości osobistego rozwoju w pięciu dziedzinach: zdrowie i sprawność fizyczna, zmysł praktyczny, kształcenie charakteru, zmysł służby, życie religijne.
Skauci Europy dzielą się na trzy gałęzie: wilczki (8-12 lat), harcerki i harcerze (12-17 lat), przewodniczki i wędrownicy (powyżej 17 lat). Skauci Europy to ruch uczący przez działanie. Skauci Ruch istnieje w 20 krajach Europy. Skupia organizacje katolickie, protestanckie i prawosławne. Skauci Europy to ruch, w którym kultywuje się miłość do Ojczyzny wraz z miłością do innych narodów, tak właściwą duchowi chrześcijaństwa. Organizacje katolickie cieszą się statusem prywatnego stowarzyszenia wiernych prawa pontyfikalnego, nadanego przez Stolicę Apostolską w 2003 r.. Tym samym Kościół wskazał, że formacja skautowa realizowana w Ruchu jest narzędziem wychowawczym wiodącym ku świętości.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.