Zakończyła się pierwsza część zwyczajnej kapituły prowincjalnej krakowskiej jurysdykcji
20 kwietnia 2024 | 19:10 | jms | Kalwaria Pacławska Ⓒ Ⓟ
Od 15 do 19 kwietnia 2024 r. w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla obradowała zwyczajna kapituła prowincjalna Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych z siedzibą w Krakowie. Wzięli w niej udział: minister generalny, definitor generalny ds. Federacji Europy Środkowo-Wschodniej, minister prowincjalny, kustosze prowincjalni, definitorzy prowincjalni, delegaci wybrani w powszechnych wyborach z kraju i z zagranicy oraz delegaci i koordynatorzy ministra prowincjalnego.
Bracia zbadali i ocenili życie, działalność i problemy prowincji. Poznali jej sytuację administracyjno-gospodarczą. Na koniec przyjęli dokument weryfikacji czterolecia.
Obecni wzięli udział w zaprzysiężeniu ministra prowincjalnego, br. Mariusza Kozioła, wybranego w głosowaniu listownym w styczniu 2024 r. Ponadto bracia kapitulni wybrali definitorów, wikariusza, sekretarza, ekonoma i poborcę prowincji oraz delegatów na kapitułę generalną.
Definitorium w krakowskiej prowincji franciszkanów składa się z siedmiu braci. To gremium ma za zadanie wspomagać ministra prowincjalnego w kierowaniu prowincją. W jednych sprawach ma głos doradczy, a w innych – współdecydujący.
Na definitorów prowincji bracia wybrali: br. Andrzeja Prugara (l. 59), br. Pawła Gogolę (l. 55), br. Pawła Srokę (l. 51), br. Bartosza Pawłowskiego (l. 50), br. Marcina Drąga (l. 41), br. Mariana Michasiowa (l. 39) i br. Arkadiusza Bąka (l. 38).
Wikariuszem prowincji został br. Marcin Drąg; sekretarzem – br. Marian Michasiów; ekonomem – br. Paweł Sroka; poborcą – br. Jacek Michno.
Po wyborach nastąpiło zaprzysiężenie definitorium oraz wyznanie wiary wikariusza prowincji.
Bracia kapitulni wybrali też pięciu delegatów na kapitułę generalną, przysługujących krakowskiej prowincji. Zostali nimi bracia: Marian Gołąb, Adam Mączka, Jarosław Zachariasz, Piotr Bielenin i Paweł Dyba. Ponadto z urzędu na kapitułę generalną pojadą minister prowincjalny i kustosze z Boliwii, Słowacji i Ukrainy.
Pierwsza część kapituły zakończyła się Eucharystią pod przewodnictwem ministra prowincjalnego i jego definitorium. Druga część kapituły odbędzie się w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach k. Oświęcimia w dniach 13-18 maja 2024 r. Wtedy zostaną m.in. wybrani przełożeni klasztorów, odpowiedzialni za formację w prowincji, przewodniczący komisji i zostanie przyjęty czteroletni plan prowincji.
Obecnie do prowincji krakowskiej należą trzy kustodie (boliwijska, słowacka i ukraińska) oraz pięć delegatur (niemiecka, paragwajska, peruwiańska, ugandyjska i uzbecka). Prowincja liczy 403 braci, żyjących i pracujących w 17 krajach świata (Austria, Boliwia, Czechy, Hiszpania, Niemcy, Paragwaj, Peru, Polska, Rosja, Słowacja, Stany Zjednoczone Ameryki, Uganda, Ukraina, Uzbekistan, Watykan, Wielka Brytania, Włochy) na pięciu kontynentach w 81 klasztorach (w tym 58 krakowskiej prowincji).
Prowincja jest wspólnotą wielokulturową i wielopokoleniową. Stanowią ją: Polacy, Ukraińcy, Uzbecy, Boliwijczycy, Peruwiańczycy, Paragwajczycy, Ugandyjczycy, Słowacy, Węgier, Gwatemalczyk. Najmłodszy profes prowincji ma 22 lata życia, a najstarszy 88 lat. Średnia wieku to 50 lat.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.