Zakończyła się XXIV międzynarodowa konferencja z cyklu „Rola chrześcijan w procesie integracji europejskiej – Nowy kształt Europy”
22 września 2024 | 00:05 | dg | Kraków Ⓒ Ⓟ
Dyskusją o sprawiedliwym pokoju w Ukrainie zakończyła się w Krakowie XXIV międzynarodowa konferencja z cyklu „Rola chrześcijan w procesie integracji europejskiej – Nowy kształt Europy”. W piątek nagrody im. bp. Tadeusza Pieronka In Veritate za wybitne postawy i osiągnięcia w łączeniu wartości chrześcijańskich i europejskich otrzymali Herman Van Rompuy i Jerzy Buzek.
Konferencja gromadzi środowiska chrześcijańskich polityków, działaczy społecznych i Kościołów, dlatego zawsze ważnym tematem jest refleksja nad przyszłością duchową i kulturową Europy. „Pytanie: «Czy Europa jest jeszcze chrześcijańska» nie jest tylko efektownym chwytem erystycznym czy tematem akademickiej debaty, ale konkretnym wyzwaniem, jakie stoi przed nami” – mówił KAI ks. Kazimierz Sowa.
Sobotnimi tematami były migracje i wojna w Ukrainie. – Przyjmowanie migrantów i uchodźców powinno być mądre i roztropne. To mówią dokumenty Kościoła – podkreślił bp Krzysztof Zadarko, dodając: „musimy oczekiwać od przybywających, że uszanują naszą religię, kulturę, prawo, zasady bezpieczeństwa”. Zaznaczył, że nauka Kościoła nie jest tu utopijna, wskazuje na godność i naszą i przybysza.
O sprawiedliwym pokoju w Ukrainie i wyzwaniach związanych z wojną oraz konieczności europejskiej solidarności mówił prof. Oleh Turiy, prorektor ds. współpracy strategicznej Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego we Lwowie.
W piątek na uroczystej gali w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w krakowskich Sukiennicach wręczono nagrody In Veritate Fundacji im. bp. Tadeusza Pieronka. Tegorocznymi laureatami nagrody przyznawanej za wybitną postawę w łączeniu wartości chrześcijańskich i europejskich są Herman Van Rompuy, były przewodniczący Rady Europejskiej oraz prof. Jerzy Buzek, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego.
Herman Van Rompuy podkreślił, że ratowanie strefy Euro były wspólnymi działaniami, „pojedyncza osoba nie może nic zrobić. Wtedy było nas 28 członków Rady Europejskiej. Jestem dumny z tego, co wtedy zrobiliśmy. Jestem też dumny, że wtedy przygotowałem porozumienie stowarzyszeniowe między Unią Europejską a Ukrainą. Uważam to za równie istotne jak to, co zrobiliśmy dla strefy Euro” – powiedział, dodając, że gdyby nie ta umowa stowarzyszeniowa, trudniej byłoby dziś wspierać Ukrainę. „Dla mnie Ukraina w sposób duchowy, moralny, polityczny już jest członkiem Unii Europejskiej” – stwierdził.
– Słowo „Solidarność” było kilkakrotnie wymieniane. To słowo samo w sobie dla nas Polek i Polaków znaczy głębokie zanurzenie w chrześcijańskiej tradycji, chrześcijańskich wartościach i chrześcijańskiej wierze. Gdy powstawała Solidarność i mieliśmy pierwszy zjazd w Gdańsku, każdy dzień tego zjazdu rozpoczynał się Mszą. Bardzo poważnie traktowaliśmy ten moment. On był siłą napędową naszych rozmów. Pisaliśmy program dla wolnej Polski. W morzu komunizmu działaliśmy jako wolny związek zawodowy wolnych Polek i Polaków. Zaczynaliśmy nabożeństwem, a homilie codziennie wygłaszał ks. prof. Józef Tischner – mówił prof. Jerzy Buzek.
Konferencję otworzył wykład prof. Chantal Delsol. „Dążymy do panowania Boga, oczekujemy, by nastało Królestwo Boże, próbujemy przekuć nadzieje w program. Ta pokusa jest w nas bardzo silna, cała nasza historia pokazuje, jak ta pokusa jest silna. Niemal w każdym wieku pojawiali się fanatyczni apostołowie, przekonani, że są w stanie doprowadzić do idealnego społeczeństwa. Najświeższe takie trendy to ruchy zielonoświątkowe. Marksizm na szczęście został obalony, ale pokusa budowania raju na ziemi wraca w inny sposób – mówiła filozofka, poddając krytyce współczesne utopie dotyczące np. równości społecznej. „Chrześcijaństwo, jeśli się uwolni od starych demonów, będzie w stanie nam ogromnie pomóc w pełnych niepokoju współczesnych czasach” – przekonywała francuska naukowczyni.
„Bóg w Europie nie umarł, ale żyje inaczej” – zakończył prof. Piotr Sztompka. Socjolog omawiał badania religijności w Europie. „Nie uznając dogmatów religijnych, większość Europejczyków nie odrzuca duchowości, sacrum, pokory wobec rzeczywistości i świata, zachwytu wobec przyrody” – zauważył przekonując, że „nawet ateiści w głębi duszy pozostają religijni”. – Tezę o Europie postreligijnej trzeba więc odrzucić – mówił, zastrzegając, że inną kwestią jest podejście do instytucjonalnej religii: „Europa jest kontynentem, gdzie jest najwięcej pustych kościołów czy przekształconych w budynki o innym niż kult celu. Praktyki religijne wychodzą poza wspólnotę kościoła, stają się sprywatyzowane. Tendencja ta, dominująca w Europie zachodniej, w Polsce jest mniejsza, jednak się pogłębia”.
Ważnym panelem dyskusyjnym była próba podsumowania 20-lecia rozszerzenia UE, z udziałem polityków czynnie uczestniczących w tych procesach: Jana Figieľa, byłego głównego negocjatora w sprawie akcesji Słowacji do UE oraz Elżbiety Bieńkowskiej, polskiej komisarz i byłej wicepremier oraz ministra Adama Szłapki, sekretarza stanu ds. UE.
Ks. dr Manuel Barrios Prieto, sekretarz generalny COMECE, wyraził radość z wydarzenia, któremu partneruje COMECE. „Cieszę się, że ta konferencja po tylu latach rośnie, rozwija się. Ważne jest posiadanie takiej otwartej przestrzeni, gdzie można porozmawiać o roli chrześcijan w procesie integracji europejskiej. Słowo chrześcijanie jest adekwatniejsze niż „katolicy” bo wskazuje na wymiar ekumeniczny – jako chrześcijanie pracujemy wspólnie dla rozwoju Europy i budujemy Królestwo Boże” – mówił. Wyraził niepokój mniejszym zaangażowaniem społeczeństw, mniejszą frekwencją w wyborach, rozwojem partii i frakcji populistycznych. Podkreślił, że pomniejszenie dystansu między instytucjami a obywatelami jest bardzo istotnym zadaniem. Mówiąc o poszerzaniu UE podkreślił wyzwania, jakie to za sobą niesie, i konieczność wierności wartościom Europy.
Rafał Budnik, prezes Fundacji im. Bp. Tadeusza Pieronka, na zakończenie, dziękując wszystkim obecnym, panelistom i zaangażowanym w organizację, zaprosił na przyszłoroczną, XXV już konferencję.
Konferencja „Rola chrześcijan w procesie integracji europejskiej – Nowy kształt Europy” odbyła się w hotelu Hotel Holiday Inn w Krakowie, organizowana jest przez Fundację im. bp. Tadeusza Pieronka we współpracy z Fundacją Roberta Schumana w Luksemburgu, Grupą Europejskiej Partii Ludowej (Chrześcijańscy Demokraci) w PE, Delegacją Polską we Frakcji Europejska Partia Ludowa (Chrześcijańscy Demokraci) w PE, Komisją Konferencji Biskupów Unii Europejskiej (COMECE) oraz pod patronatem honorowym dr. Aleksandra Miszalskiego, prezydenta Miasta Krakowa.
Strona internetowa wydarzenia: https://www.fundacjapieronek.eu/
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.