Zakończyło się Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodzieży
04 lutego 2018 | 19:30 | Warszawa / abd Ⓒ Ⓟ
Przygotowania do Synodu Biskupów i przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży w Panamie – to główne tematy 15. Krajowego Forum Duszpasterstwa Młodzieży, które w miniony weekend odbyło się w Warszawie. Wzięło w nim udział ok. 200 reprezentantów polskich diecezji: księży i świeckich zaangażowanych w duszpasterstwo młodzieży.
To był cenny czas wymieniania doświadczeń i budowania wspólnoty. Mieliśmy okazję wspólnie podjąć refleksję nt. Synodu Biskupów i wyzwania, jakim są Światowe Dni Młodzieży” – tak zakończone w Warszawie 15. Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodzieży podsumowuje dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM ks. Emil Parafiniuk. Doroczne spotkanie diecezjalnych duszpasterzy i współpracującej z nimi młodzieży, było tym razem poświęcone wydarzeniom, które wyznaczają kierunki pracy z młodzieżą w Kościele powszechnym: Synodowi Biskupów, który odbędzie się w październiku w Rzymie nt. „Młodzież, wiara i rozeznawanie powołanie” i przyszłorocznym Światowym Dniom Młodzieży w Panamie.
Synod Biskupów – pomoc w przebudzeniu duszpasterstwa młodzieży
Podczas 15. KFDM podsumowano wyniki ankiet presynodalnych, które na prośbę Stolicy Apostolskiej wypełniała w ubiegłym roku młodzież na całym świecie. Polską wersję językową wypełniło ok. 5,8 tys. Polaków. Jak wynika z odpowiedzi, zainspirowały Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Wielu z nich docenia działalność wspólnot, jak KSM, Ruch Światło-Życie i duszpasterstw akademickich, a także m.in. ogólnopolskich spotkań na Polach Lednickich. Pytani o doświadczenie towarzyszenia im przed Kościół, często wymieniali spowiedź i kierownictwo duchowe.
Jak mówi w rozmowie z KAI ks. Emil Parafiniuk, większość osób, które udzieliły odpowiedzi z nich, to młodzi deklarujący się jako wierzący. Dużą część respondentów stanowiły osoby związane ze wspólnotami, a także rozeznające swoje powołania w seminariach i zakonach. Podsumowując wnioski zawarte w ankietach zwrócił uwagę, że młodzi ludzie często odwoływali się w nich do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.
Oprócz odpowiedzi Polaków, Sekretariat Synodu Biskupów zebrał 100 tys. ankiet z całego świata. Płynące z nich wnioski posłużą do zredagowania instrumentum laboris – dokumentu, stanowiącego punkt wyjścia do obrad Synodu Biskupów. Spotkanie hierarchów z całego świata poprzedzi w marcu br. tzw. presynod – spotkanie delegatów młodzieży z całego świata, w sumie ok. 300 osób wydelegowanych przez konferencje episkopatów. Polskę reprezentować będzie dwoje młodych ludzi, których nazwiska zostaną wkrótce zaprezentowane przez Krajowe Biuro Organizacyjne ŚDM.
Czytaj także: #Velodicoio – włoska inicjatywa przed Synodem Biskupów
Pytany o dalsze przygotowania Polski do Synodu, ks. Parafiniuk przypomina, że październikowe spotkanie biskupów ma pomóc w „przebudzeniu duszpasterstwa młodzieży”.
„Każda wspólnota, grupa, ruch, która chce dobrze przeżyć czas Synodu Biskupów, zaproszona jest do podejmowania własnych inicjatyw. Nie chodzi o odgórne inicjowanie tych wydarzeń, ale o to, aby Synod Biskupów był wydarzeniem, które pobudzi Kościół. Czekamy na te inicjatywy, chcemy je promować i mówić o nich – mamy do wykorzystania portale społecznościowe, stronę synod2018.pl i inne narzędzia. Zależy nam na tym, by osoby, które pojadą na spotkanie presynodalne i biskupi, którzy wezmą udział w Synodzie, mieli wsparcie ludzi młodych” – mówi dyrektor KBO ŚDM. Podkreśla, że to młodzi ludzie mają odpowiedzieć na pytanie, jak dobrze wykorzystać czas przygotowań i samego Synodu.
W trakcie Synodu Biskupów, na Jasnej Górze będą odbywały się czuwania młodzieży z poszczególnych diecezji i wspólnot, która będzie się modlić o dobre owoce obrad. Tematowi Synodu poświęcone też będą trzy zeszyty formacyjne (na wrzesień, październik i listopad), stanowiące część ogólnopolskiego programu duszpasterskiego „Oto Ja”.
ŚDM w Panamie – ostatni dzwonek dla niezdecydowanych
Obrady 15. KFDM w Warszawie były też poświęcone omówieniu stanu przygotowań do Światowe Dni Młodzieży w Panamie, które rozpoczną się 22 stycznia 2019 r. Poprzedzą Dni w Diecezjach, które odbędą się w dniach 17-21 stycznia 2019 r. na terenie wszystkich panamskich diecezji (oprócz stołecznej), a także w Kostaryce i Nikaragui. Dla Polaków KBO ŚDM zarezerwowało miejsca w czterech diecezjach: Chitré, Colon Kuna-Yala, Penonomé oraz prałaturze Bocas del Toro. W sumie ok. 2,5 tys. miejsc, choć liczba ta może zostać zwiększona, jeśli zainteresowanych będzie więcej.
Szacunkowy koszt udziału w ŚDM wraz z podróżą to ok. 8,5 tys. zł. „KBO ŚDM prowadzi rozmowy z Polskimi Liniami Lotniczymi LOT, które prawdopodobnie bardzo wspomogą przelot Polaków do Panamy” – mówi ks. Parafiniuk. Do końca lutego powinny się ukonstytuować grupy, które chciałyby skorzystać ze wspólnego przejazdu.
Według wstępnych szacunków, Polska, skąd do Panamy może wybrać się ok. 2,5 – 3 tys. osób, będzie najliczniej reprezentowanym narodem Europy podczas przyszłorocznych ŚDM. Wśród Polaków znajdą się też wolontariusze – dwoje z nich, którzy zostali wybrani podczas kilkuetapowej rekrutacji – poleci do Panamy już 15 marca by dołączyć do grona wolontariuszy długoterminowych z całego świata, przy panamskim Komitecie Organizacyjnym. Kandydaci do wolontariatu krótkoterminowego będą rejestrować się najpierw w KBO ŚDM, a następnie w panamskim systemie elektronicznym. Jak wyjaśnia ks. Parafiniuk, liczba wolontariuszy krótkoterminowych z Polski nie została jeszcze doprecyzowana przez stronę panamską. Nie wiadomo też kiedy dokładnie zostanie uruchomiony system rejestracyjny. Zgodnie z tradycją, pierwszym pielgrzymem, który za jego pośrednictwem zgłosi swój udział w spotkaniu, będzie Ojciec Święty Franciszek.
Czytaj także: Wkrótce ruszy rejestracja na ŚDM
Tak, jak w poprzednich edycjach ŚDM, Polacy będą mogli wykupić dodatkowo polski pakiet, zawierający kapelusz, frotkę, koszulkę i polską flagę. Koszt pakietu polskiego, dzięki któremu w tłumie pielgrzymów łatwo będzie można rozpoznać polskich pielgrzymów, to ok. 100 zł.
Z myślą o Polakach, którzy mogą potrzebować w Panamie pomocy, rady lub będą chcieli zasięgnąć informacji o udziale rodaków w ŚDM, powstaje też polska kwatera. Będzie ona zlokalizowana przy kościele Nuestra Señora del Carmen, w centralnej i dobrze skomunikowanej części miasta.
1 grudnia 2018 r. na Jasnej Górze odbędzie się też ogólnopolskie rozesłanie młodzieży, wybierającej się na ŚDM w Panamie.
15. Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodzieży odbyło się w Warszawie w dn. 2-4 lutego. Wzięło w nim udział ok. 200 osób: duszpasterzy i młodzieży z 40 polskich diecezji, a także przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży bp Marek Solarczyk, asystent generalny KSM ks. Andrzej Lubowicki i moderator generalny Ruchu Światło-Życie ks. Marek Sędek. Gospodarzem spotkania była archidiecezja warszawska.
Kolejne 16. Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodzieży odbędzie się w Opolu odbędzie się w połowie listopada br.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.