Drukuj Powrót do artykułu

Zakończyło się 26. Franciszkańskie Spotkanie Młodych

27 lipca 2013 | 11:08 | pab / pm Ⓒ Ⓟ

1200 osób wzięło udział w zakończonym 26. Franciszkańskim Spotkaniu Młodych (FSM) w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla. W tym roku odbywało się pod hasłem „Projekt Mesjasz – Tabor”.

Tegoroczne spotkanie ma skłonić do świadomej przemiany własnej wiary – mówił na początku dyrektor FSM o. Piotr Reizner. Od rozpoczęcia w niedzielę 21 lipca, przez cały tydzień młodzi uczestniczyli w Mszach św., nabożeństwach tematycznych oraz spotkaniach z zaproszonymi gośćmi.

Przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji bp Grzegorz Ryś z Krakowa mówił m.in. o powszechnym powołaniu do ewangelizacji i konieczności współpracy księży ze świeckimi. – Kogo tu przywieziecie za rok? – pytał młodych ludzi. Z kolei biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej Stanisław Jamrozek zaznaczył, że wejście na górę pozwala więcej zobaczyć, ale wcześniej konieczny jest trud i wysiłek.

Jak co roku, na FSM-ie o swojej wierze opowiadali świeccy. – Nasze powołanie pochodzi z łaski tzn. otrzymaliśmy je za darmo, bez naszych zasług. A to znaczy, że jesteśmy zobowiązani do mówienia o tym jak Bóg przemienił i nadal przemienia nasze życie – mówił Tomasz Terlikowski.

Znany mim Ireneusz Krosny opowiadając o codziennym życiu, zaznaczył, że czasami trzeba coś poświęcić, żeby mieć szczęśliwą rodzinę. O rodzinie mówił także prezenter pogody Tomasz Zubilewicz. – Jak założycie własne rodziny, to jak najwięcej rozmawiajcie ze sobą, bo to buduje wasze więzi – zachęcał. – Często spotykam się z pytaniem: jak to jest być osobą publiczną i przyznawać się do Boga? Nie widzę tutaj absolutnie żadnego rozdźwięku – zaznaczył Zubilewicz.

O wierze w życiu codziennym, będąc jednocześnie znaną osobą, mówił dziennikarz sportowy, Przemysław Babiarz, pochodzący z nieodległego dla Kalwarii Pacławskiej Przemyśla. Podkreślił, że ważne jest, w co się wierzy i apelował, aby nie mylić wolności ze swawolą. Zauważył, że obecnie krąży wiele obiegowych powiedzeń, które „mącą ludziom w głowach”. Kilka z nich omówił, uzasadniając, dlaczego się z nimi nie zgadza.

Grzegorz Wacław „Dziki”, jeden z bohaterów książki „Radykalni” pokazywał argumenty „za” i „przeciw”, z jakimi wiąże się wybór chrześcijańskiego życia. Zaznaczył, że wszystkie przeciw zbija jedno proste zdanie: Jezus cię kocha. Opowiedział, jak to zdanie doprowadziło do zmiany jego życia – anarchisty i antyklerykała.

Z koncertami wystąpili: franciszkański zespół Fioretti, raper Frenchman, Dusza we Mgle, Love Story i Maleo Reggae Rockers. Gościem spotkania byli również Marek i Małgorzata Nowiccy, którzy zaprezentowali reportaż swojego autorstwa „Murzasichle”. Odbywały się także projekcje filmów w „Kinie pod chmurką”. Jednym z nich była „Cristiada”.

Przez całe spotkanie, w specjalnie przygotowanej kaplicy św. Rafała, trwała nieustanna adoracja Najświętszego Sakramentu w monstrancji o wielkości 2,5 metra, wypożyczonej dzięki uprzejmości księży saletynów z Dębowca.

– Kiedy wrócisz do domu, nie będzie już miłej atmosfery, bardzo dokładnie przygotowanych nabożeństw innych niż zwykle i tego wszystkiego, co tu jest. Ale Bóg będzie zawsze z tobą. Zawsze – zapewniał zebraną w kościele młodzież o. Piotr Reizner, w homilii na zakończenie 26. FSM.

Tegoroczny FSM zgromadził 1200 osób z różnych stron Polski: z Podkarpacia, śląska, Mazowsza czy nawet Pomorza. Zdaniem Agaty Pisiewicz z Nowego Sącza panuje tu wyjątkowa atmosfera, która daje poczucie bezpieczeństwa i wspólnoty. Dziewczyna chwali dobrą organizację i program Spotkania. – Ważne jest, żeby się otworzyć, bo wtedy Duch Święty działa – zaznacza.

Dla Łukasza Sztolfa z Przemyśla to już siódmy FSM. Jest to dla niego forma odpoczynku, ale też okazja, żeby być we wspólnocie. – To jest ważne, szczególnie wśród młodych ludzi, bo każdy szuka dla siebie grup, w których będzie się dobrze czuć – mówi.

O. Jarosław Zachariasz, prowincjał krakowskiej prowincji franciszkanów konwentualnych, powiedział w rozmowie z KAI, że FSM jest jedną z ważniejszych inicjatyw prowincji. – Tutaj odbywa się doświadczenie spotkania z żywym Bogiem i z żywym Kościołem, który jest organizmem, czymś nie teoretycznym – powiedział o. Zachariasz.

FSM jest najstarszym ogólnopolskim spotkaniem chrześcijańskiej młodzieży. Pierwsza edycja odbyła się w 1988 r. z inicjatywy franciszkanina o. Ryszarda Wróbla. Od tamtej pory w każde wakacje gromadzi kilka tysięcy młodych ludzi z całego kraju. Miejscem Franciszkańskich Spotkań Młodych jest malowniczo położona Kalwaria Pacławska – niewielka wioska koło Przemyśla położona u podnóża Bieszczad, tuż przy granicy z Ukrainą.

Organizatorem Franciszkańskich Spotkań Młodych jest krakowska Prowincja Franciszkanów i Sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Zakończyło się 23. Franciszkańskie Spotkanie Młodych

31 lipca 2010 | 13:14 | pab Ⓒ Ⓟ

Blisko tysiąc osób wzięło udział w tegorocznym Franciszkańskim Spotkaniu Młodych w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla, które odbyło się pod hasłem: „Z Franciszkiem i Klarą w rytmie miłości”.

FSM rozpoczął się w niedzielę, 25 lipca, Mszą świętą pod przewodnictwem bp. Stanisława Dowlaszewicza OFMConv z Boliwii. Misjonarz w homilii mówił o dobrym wykorzystaniu czasu i czynieniu dobra przez całe życie, bo „tylko życie w dobrym jest wartym przeżycia”. Życzył młodym, by nie wybierali wersji łatwej i prostej, żeby stawiali sobie wyzwania i mieli odwagę im sprostać.
Młodzi wysłuchali konferencji publicysty Tomasza Terlikowskiego, redaktora naczelnego portalu Fronda.pl, który na trzech spotkaniach mówił o roli ojca i męża w rodzinie, o zagrożeniach jakie niesie ze sobą aborcja oraz o działaniach obrońców życia. Podejmował również temat manipulacji oraz dzielił się własnym świadectwem wiary.

O zagrożeniach związanych z manipulacją oraz fałszywym obrazem Kościoła kreowanym przez media mówił o. Rafał Szymkowiak OFMCap, współorganizator Spotkania Młodych w Wołczynie, uczestnik Ogólnopolskiej Inicjatywy Ewangelizacyjnej „Przystanek Jezus” i duszpasterz młodzieży alternatywnej. – Jaki możecie mieć prawdziwy obraz księdza, skoro co druga informacja jest o pedofilii? – mówił. Podczas swojej konferencji „Kogo jara taka wiara” dotykał problemów związanych z przyznawaniem się do wiary i laicyzacją współczesnego świata. – Dzisiaj w modzie jest być niewierzącym – zauważył.

Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się wieczorne pokazy multimedialne Lecha Dokowicza, producenta filmowego i operatora filmowego, zatytułowane „Któż jak Bóg”. Dotyczyły walki duchowej w przestrzeni I i VI przykazania. Uświadomił wielu młodym jaki efekt wywierają w naszych umysłach wszędobylskie reklamy i bilbordy. Sfera sacrum zostaje odarta ze swojej mistyki – płynęło przesłanie. Mówił także o sile i potrzebie wspólnoty w wierze.

Słowo do zebranych skierował również metropolita przemyski abp Józef Michalik. Zachęcał młodych, by nie poddawali się lękom. – Nie bójcie się Bożej miłości. Nawet, jeśli jesteś nie wiem jak poraniony, wszystko jest do naprawienia, jeśli potrafisz nawiązać kontakt z Bogiem – zapewniał arcybiskup. Dodał, że do uzdrowienia potrzebna jest jednak modlitwa. Zachęcał do stawiania sobie poważnych pytań o swoją przyszłość, o wytyczanie swoich dróg.

W piątek Mszę św. celebrował o. Jarosław Zachariasz OFMConv, prowincjał franciszkanów, który przyznał, że FSM jest wielkim przedsięwzięciem, które cieszy, a tym bardziej cieszą licznie zgromadzeni młodzi.
W recepcji zarejestrowanych zostało 862 osoby. Do nich należy doliczyć tych, którzy przyjeżdżali tylko na kilka godzin. W sumie przez Spotkanie przewinęło się blisko tysiąc osób. Liczba ta byłaby większa, gdyby nie deszcz, który trapił FSM-owiczów do czwartku. Najwięcej uczestników przyjechało z diecezji przemyskiej i rzeszowskiej. Ale wielu było z bardzo odległych miejsc w Polsce. 20-osobowa grupa z Zielonej Góry jechała pociągiem 13 godzin.

– Na samym początku nie byłem zachwycony, tyle ludzi, trudne warunki. Ale z czasem przekonywałem się coraz bardziej. Czwartkowa adoracja była momentem szczególnym i też pewnym testem mojej wiary – mówi Grzegorz Ogłoziński z Zielonej Góry.
Elżbieta Dudek, rzecznik prasowy 23. FSM-u, przyznaje, że z roku na rok przyjeżdża mniej osób, ale są bardziej świadomi swojej wiary i celu, dla którego przybywają.

Młodzi, oprócz spotkań z ciekawymi ludźmi, mieli okazję do dyskusji z nimi i między sobą podczas prac w grupach. Ponadto codziennie wieczorem odbywały się koncerty, na scenie wystąpili: Stróże Poranka, A&D, Regau, Fioretti, Arka Noego, Daj Spokój. Przygotowane było również „kino pod chmurką”, jednak ze względu na deszcz, odbyły się tylko dwa seanse. Posługę na spotkaniu w Kalwarii Pacławskiej prowadzili terapeuci z Chęcin i Pałęg. Każdy z uczestników mógł skorzystać z profesjonalnej i darmowej pomocy psychologów i pedagogów chrześcijańskich.

Franciszkańskie Spotkanie Młodych zakończyło się dzisiaj rano wspólną Eucharystią.
– Wszystko, co teraz pozostanie to żyć tym, co tu się wydarzyło – mówił na rozesłanie o. Piotr Reizner OFMConv, dyrektor Spotkania.
Przez cały czas spotkania nad bezpieczeństwem czuwała policja, straż graniczna i pożarna. Całą dobę dyżury pełnili również lekarze i ratownicy medyczni.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.