Zakończyło się 26. Franciszkańskie Spotkanie Młodych
27 lipca 2013 | 11:08 | pab / pm Ⓒ Ⓟ
1200 osób wzięło udział w zakończonym 26. Franciszkańskim Spotkaniu Młodych (FSM) w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla. W tym roku odbywało się pod hasłem „Projekt Mesjasz – Tabor”.
Tegoroczne spotkanie ma skłonić do świadomej przemiany własnej wiary – mówił na początku dyrektor FSM o. Piotr Reizner. Od rozpoczęcia w niedzielę 21 lipca, przez cały tydzień młodzi uczestniczyli w Mszach św., nabożeństwach tematycznych oraz spotkaniach z zaproszonymi gośćmi.
Przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji bp Grzegorz Ryś z Krakowa mówił m.in. o powszechnym powołaniu do ewangelizacji i konieczności współpracy księży ze świeckimi. – Kogo tu przywieziecie za rok? – pytał młodych ludzi. Z kolei biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej Stanisław Jamrozek zaznaczył, że wejście na górę pozwala więcej zobaczyć, ale wcześniej konieczny jest trud i wysiłek.
Jak co roku, na FSM-ie o swojej wierze opowiadali świeccy. – Nasze powołanie pochodzi z łaski tzn. otrzymaliśmy je za darmo, bez naszych zasług. A to znaczy, że jesteśmy zobowiązani do mówienia o tym jak Bóg przemienił i nadal przemienia nasze życie – mówił Tomasz Terlikowski.
Znany mim Ireneusz Krosny opowiadając o codziennym życiu, zaznaczył, że czasami trzeba coś poświęcić, żeby mieć szczęśliwą rodzinę. O rodzinie mówił także prezenter pogody Tomasz Zubilewicz. – Jak założycie własne rodziny, to jak najwięcej rozmawiajcie ze sobą, bo to buduje wasze więzi – zachęcał. – Często spotykam się z pytaniem: jak to jest być osobą publiczną i przyznawać się do Boga? Nie widzę tutaj absolutnie żadnego rozdźwięku – zaznaczył Zubilewicz.
O wierze w życiu codziennym, będąc jednocześnie znaną osobą, mówił dziennikarz sportowy, Przemysław Babiarz, pochodzący z nieodległego dla Kalwarii Pacławskiej Przemyśla. Podkreślił, że ważne jest, w co się wierzy i apelował, aby nie mylić wolności ze swawolą. Zauważył, że obecnie krąży wiele obiegowych powiedzeń, które „mącą ludziom w głowach”. Kilka z nich omówił, uzasadniając, dlaczego się z nimi nie zgadza.
Grzegorz Wacław „Dziki”, jeden z bohaterów książki „Radykalni” pokazywał argumenty „za” i „przeciw”, z jakimi wiąże się wybór chrześcijańskiego życia. Zaznaczył, że wszystkie przeciw zbija jedno proste zdanie: Jezus cię kocha. Opowiedział, jak to zdanie doprowadziło do zmiany jego życia – anarchisty i antyklerykała.
Z koncertami wystąpili: franciszkański zespół Fioretti, raper Frenchman, Dusza we Mgle, Love Story i Maleo Reggae Rockers. Gościem spotkania byli również Marek i Małgorzata Nowiccy, którzy zaprezentowali reportaż swojego autorstwa „Murzasichle”. Odbywały się także projekcje filmów w „Kinie pod chmurką”. Jednym z nich była „Cristiada”.
Przez całe spotkanie, w specjalnie przygotowanej kaplicy św. Rafała, trwała nieustanna adoracja Najświętszego Sakramentu w monstrancji o wielkości 2,5 metra, wypożyczonej dzięki uprzejmości księży saletynów z Dębowca.
– Kiedy wrócisz do domu, nie będzie już miłej atmosfery, bardzo dokładnie przygotowanych nabożeństw innych niż zwykle i tego wszystkiego, co tu jest. Ale Bóg będzie zawsze z tobą. Zawsze – zapewniał zebraną w kościele młodzież o. Piotr Reizner, w homilii na zakończenie 26. FSM.
Tegoroczny FSM zgromadził 1200 osób z różnych stron Polski: z Podkarpacia, śląska, Mazowsza czy nawet Pomorza. Zdaniem Agaty Pisiewicz z Nowego Sącza panuje tu wyjątkowa atmosfera, która daje poczucie bezpieczeństwa i wspólnoty. Dziewczyna chwali dobrą organizację i program Spotkania. – Ważne jest, żeby się otworzyć, bo wtedy Duch Święty działa – zaznacza.
Dla Łukasza Sztolfa z Przemyśla to już siódmy FSM. Jest to dla niego forma odpoczynku, ale też okazja, żeby być we wspólnocie. – To jest ważne, szczególnie wśród młodych ludzi, bo każdy szuka dla siebie grup, w których będzie się dobrze czuć – mówi.
O. Jarosław Zachariasz, prowincjał krakowskiej prowincji franciszkanów konwentualnych, powiedział w rozmowie z KAI, że FSM jest jedną z ważniejszych inicjatyw prowincji. – Tutaj odbywa się doświadczenie spotkania z żywym Bogiem i z żywym Kościołem, który jest organizmem, czymś nie teoretycznym – powiedział o. Zachariasz.
FSM jest najstarszym ogólnopolskim spotkaniem chrześcijańskiej młodzieży. Pierwsza edycja odbyła się w 1988 r. z inicjatywy franciszkanina o. Ryszarda Wróbla. Od tamtej pory w każde wakacje gromadzi kilka tysięcy młodych ludzi z całego kraju. Miejscem Franciszkańskich Spotkań Młodych jest malowniczo położona Kalwaria Pacławska – niewielka wioska koło Przemyśla położona u podnóża Bieszczad, tuż przy granicy z Ukrainą.
Organizatorem Franciszkańskich Spotkań Młodych jest krakowska Prowincja Franciszkanów i Sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.